Do organizacji przedsi臋biorc贸w, kt贸rzy apeluj膮 do ministra rozwoju聽i technologii o pilne zmiany聽w prawie聽stopuj膮ce ceny mieszka艅, do艂膮czy艂聽Komitet ds. Nieruchomo艣ci Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem resort rozwoju powinien w pierwszej kolejno艣ci przesun膮膰聽dat臋 wej艣cia w 偶ycie noweli聽rozporz膮dzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunk贸w technicznych jakim powinny odpowiada膰 budynki i ich u偶ytkowanie, czyli przepis贸w o tzw. patodeweloperce.聽Zaczn膮聽one聽obowi膮zywa膰 od 1 kwietnia.聽 W opinii Komitetu vacatio legis tych przepis贸w by艂o zdecydowanie za kr贸tkie i warto je wyd艂u偶y膰 o co najmniej p贸艂 roku.聽

Przepisy o patodeweloperce za szybko

Rozporz膮dzenie jest聽podstawowym aktem prawnym obowi膮zuj膮cym w procesie projektowania i realizacji inwestycji budowlanych. Z uwagi na niepewno艣膰聽co do dalszego bytu prawnego tego aktu, jak i czekaj膮cej na wej艣cie w 偶ycie jego nowelizacji, przedsi臋biorcy wstrzymuj膮 si臋 z nowymi projektami inwestycyjnymi.

W opinii聽 Komitetu skutki ostro偶nego podej艣cia inwestor贸w, a zw艂aszcza deweloper贸w, b臋d膮 wyra藕nie odczuwalne ju偶 za kilkana艣cie miesi臋cy, kiedy dost臋pno艣膰 lokali mieszkalnych b臋dzie jeszcze mniejsza ni偶 obecnie. Brak wiedzy po stronie inwestor贸w co do los贸w tego rozporz膮dzenia i jego przysz艂ych regulacji nie pozostaje bez wp艂ywu tak偶e na inne inwestycje, w tym r贸wnie偶 publiczne i z tego wzgl臋du, w ocenie Komitetu, konieczne jest pilne podj臋cie konkretnych dzia艂a艅 legislacyjnych.

-聽Bior膮c pod uwag臋, jak czasoch艂onny jest proces inwestycyjny w budownictwie, przyj臋ty w聽rozporz膮dzeniu, zbyt kr贸tki okres vacatio legis, b臋dzie prowadzi艂 do op贸藕nie艅, dodatkowych koszt贸w i problem贸w w realizacji zaplanowanych projekt贸w. W艂a艣nie ze wzgl臋du na te konsekwencje, poprzednie nowelizacje przepis贸w techniczno-budowlanych przewidywa艂y zdecydowanie d艂u偶sze okresy ich wej艣cia w 偶ycie - ostrzegaj膮 przedstawiciele komitetu.聽

A mo偶e zrezygnowa膰 ze zmiany?

Jednak偶e w ocenie Komitetu wyd艂u偶enie okresu vacatio legis, jest niezb臋dne przede wszystkim ze wzgl臋du na konieczno艣膰 weryfikacji celowo艣ci i racjonalno艣ci za艂o偶e艅, jakie leg艂y u podstaw zmian w rozporz膮dzeniu wprowadzonych przez poprzedni rz膮d na fali kampanii wyborczej. Okres ten pozwoli艂by Ministerstwu na dokonanie rzetelnej, eksperckiej oceny konsekwencji wprowadzenia tych zmian (w perspektywie d艂ugoterminowej) dla mo偶liwo艣ci realizacji przez obecny rz膮d za艂o偶e艅 dotycz膮cych poprawy sytuacji w mieszkalnictwie.