- W naszej kancelarii w okresie od października 2023 roku do lutego 2024 roku w blisko 50 sprawach banki wycofały swoje roszczenia o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału i/lub jego waloryzacji. Wśród banków cofających pozwy znalazły się Bank Millennium S.A., mBank S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., Deutsche Bank i PKO BP S.A. - podaje Adam Torzewski, adwokat z Kancelarii Radcy Prawnego Beata Strzyżowska.

Decyzja banków o wycofywaniu pozwów może oznaczać, że podmioty te ograniczają zbędne koszty w sprawach frankowych, na co wpłynęło orzecznictwo TSUE.

- Zasadność roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału została już raczej przesądzona, po jednym z ostatnich wyroków TSUE z dnia 15 czerwca 2023 roku, wydanym w sprawie o sygn. akt C-520/21, w którym unijny Trybunał jednoznacznie wskazał, że przepisy Dyrektywy 93/13 stoją na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą instytucja kredytowa ma prawo żądać od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot kapitału wypłaconego z tytułu wykonania tej umowy. Powyższe stanowisko TSUE w postanowieniu z dnia 11 grudnia 2023 roku w sprawie C-756/22. Z kolei w odniesieniu do roszczenia o „waloryzację”, zostało ono wprost i jednoznacznie wykluczone przez TSUE w postanowieniu z dnia 12 stycznia 2024 roku w sprawie C-488/23 – mówi mec. Torzewski.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!