Prawo.pl
Obowiązek określenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego maksymalnej i minimalnej intensywności zabudowy został wprowadzony do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w 2010 r. Pomimo licznych kontrowersji nadal funkcjonuje w niezmienionym kształcie sprawiając problemy inwestorom i organom. Ustawodawca ma plan na zmianę tej sytuacji.
Martyna Sługocka
22.04.2023
Budownictwo Nieruchomości
Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka oraz rosnące koszty usług medycznych i napraw sprawiają, że polisa OC użytkowników UTO i hulajnóg elektrycznych zyskuje na znaczeniu. Ma ona także zastosowanie wtedy, gdy do zdarzenia dojdzie w czasie użytkowania wypożyczonych urządzeń. Producent albo wynajmujący odpowiadają tylko zwykle przy wadach sprzętu.
Regina Skibińska
22.04.2023
Prawo cywilne Drogi
Aktualizacja Krajowego Planu Odbudowy nie odpowiada na pytania, raczej je rodzi. W odniesieniu do reformy szpitalnictwa istotnym elementem oceny będzie los przepisów dotyczących możliwości braku regulowania zobowiązań szpitali wobec swoich podwykonawców. Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem często małych i średnich przedsiębiorców.
Wojciech Wiśniewski
22.04.2023
Finansowanie zdrowia
Osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych jest m.in. pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Warunkiem dokonania wpłat do PPK jest jednak otrzymanie wynagrodzenia przez uczestnika PPK. Jeżeli pracownik przebywa przez cały miesiąc na urlopie bezpłatnym, to ma - w tym czasie - status osoby zatrudnionej tylko wtedy, gdy otrzymał w tym miesiącu przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Anna Puszkarska
22.04.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Banki częściej proponują ugody kredytobiorcom frankowym, ale... nie przekłada to się na większą liczbę zawieranych ugód. Klienci rzadko decydują się na porozumienia z bankami, gdyż w sądach mogą ugrać dużo więcej. Zaletą ugody jest krótki czas od momentu złożenia wniosku do podpisania porozumienia. W PKO BP np. wynosi to średnio niewiele ponad miesiąc, a sprawy sądowe trwają po kilka lat.
Regina Skibińska
22.04.2023
Banki Kredyty frankowe
Obowiązujące od początku roku przepisy implementujące dyrektywę Omnibus w istotny sposób wpływają one na branżę e-Commerce. Nakładają na podmioty prowadzące sprzedaż przez internet wiele nowych wyzwań – nie tylko stricte prawnych, ale także organizacyjnych i technicznych. Jeden z nich dotyczy obowiązków związanych z publikowaniem przez użytkowników opinii o produktach lub usługach.
Bartłomiej Łącki
22.04.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy w sprawie elektronicznego poboru opłat drogowych oraz określenie zasad wprowadzania elektronicznych systemów, możliwość opłacenia przejazdu na terenie UE w ramach jednolitego systemu EETS (Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej) i łatwiejsze ściganie tych, co nie płacą - takie zmiany wprowadza ustawa z 14 kwietnia 2023 r. nowelizująca ustawę o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Robert Horbaczewski Agnieszka Matłacz
21.04.2023
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dwa rozporządzenia: w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych oraz zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ostatnie wprowadza m.in. program dopłat do transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2023
Finanse
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o obligacjach. Przewiduje ona, że banki, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji będą mogły emitować instrumenty kapitałowe, które wyposażone są w mechanizm absorbcji strat. Rozwiązanie pozwoli pozyskać tym instytucjom dodatkowy kapitał, zgodnie z przepisami Unii.
Ret
21.04.2023
Rynek Finanse
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra finansów, z którego wynika, że systemem SENT zostaną objęte przewozy przez terytorium Polski albo przywozy do naszego kraju zbóż, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich. Nowe przepisy weszły w życie w piątek, 21 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
21.04.2023
Doradca podatkowy
Jednostka może zaniechać umieszczania na dowodzie księgowym informacji o jego sprawdzeniu pod względem formalno-rachunkowym i merytorycznym, jeżeli wynika to z przyjętej przez nią techniki dokumentowania zapisów księgowych. Korzystanie z tego prawa powinno jednak zostać udokumentowane w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości jednostki.
Krzysztof Kaźmierski
21.04.2023
Ordynacja Rachunkowość

TSUE zajmie się polskim podatkiem od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
19 kwietnia 2023 r. miało zapaść pierwsze rozstrzygnięcie NSA w sprawie zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości w kontekście pomocy publicznej (sygn. III FSK 3/22). NSA zdecydował się jednak na skierowanie pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (TSUE). Będzie to pierwsza tego typu sprawa przed europejskim trybunałem – pisze Rafał Kran, doradca podatkowy.
Rafał Kran
21.04.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Po rozmowach z przedstawicielami rządu Ukrainy polski rząd zdecydował o dopuszczeniu od piątku tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Polski. Transporty będą jednak specjalnie kontrolowane, plombowane elektronicznymi plombami z GPS a także objęte systemem SENT. Wprowadzony w minioną sobotę zakaz importu towarów żywnościowych z Ukrainy jest utrzymany.
Krzysztof Sobczak
21.04.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. CSR - Corporate Social Responsibility) to powszechnie przyjęta metoda reklamy i promocji podmiotów gospodarczych. Samo powołanie się przez przedsiębiorcę na jej realizację to jednak za mało, by uznać ponoszone przez niego wydatki za koszt uzyskania przychodów. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
21.04.2023
CIT PIT Doradca podatkowy Finanse
Przedsiębiorcy nie dostaną pieniędzy na doposażenie pracowników czy firm w związku z pracą zdalną. W ramach rewizji Krajowego Planu Odbudowy rząd zamierza zrezygnować z tej inwestycji, skoro kodeksowa praca zdalna została już wdrożona. Pieniądze te, czyli prawie 44 mln euro, przeznaczone zostaną natomiast na wsparcie placówek opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat (żłobki, kluby dziecięce) w ramach programu MALUCH+.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2023
Prawo pracy Finanse
Postępowanie karne może przynieść więcej korzyści pokrzywdzonemu wierzycielowi, aniżeli tylko wymierzenie kary nieuczciwemu dłużnikowi i satysfakcji z tym związanej. Uzyskanie takich korzyści nierzadko może być finansowo dla wierzyciela znacznie tańsze, aniżeli proces cywilny, a zdarza się, że i szybciej jest on w stanie uzyskać tytuł egzekucyjny - pisze Piotr Siekierski, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.
Piotr Siekierski
21.04.2023
Prawo karne Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Wszystkie umowy zlecenia mają zostać do 31 marca 2025 r. objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne – taką propozycję zawarł rząd w rewizji KPO, której konsultacje właśnie się rozpoczęły. Pierwotnie zakładano ozusowanie wszystkich umów cywilnoprawnych do 31 marca 2023 r. Zdaniem ekspertów, propozycja rządu to kolejne odłożenie w czasie koniecznych zmian, tym razem z uwagi na wybory.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2023
Prawo cywilne Prawo pracy
Wchodząca w życie w niedzielę 23 kwietnia nowela ustawy wiatrakowej zawiera przepis bardzo niekorzystny dla inwestorów. Gminy będą mogły zawieszać wydanie warunków zabudowy nawet na dwa lata. Kto może, śpieszy się więc, by zdążyć złożyć wniosek o wydanie warunków jeszcze na starych, korzystniejszych zasadach. Został już tylko jeden dzień.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.04.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zachęcić wierzycieli do korzystania z zabezpieczenia roszczeń w drodze egzekucji, wprowadziło więc stałą opłatę - 300 zł od takiego wniosku. Potem komornik może otrzymać od wierzyciela 10 proc. wartości mienia objętego zabezpieczeniem, ale pod warunkiem, że jego działania będą skuteczne. Resort uważa, że zmotywuje to komorników, a ci, że pogrąży ich finansowo.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
21.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Dochodzenie odszkodowania od Skarbu Państwa z tytułu bezprawia legislacyjnego jest dopuszczalne wyłącznie po stwierdzeniu niekonstytucyjności rozporządzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Sąd samodzielnie nie może rozstrzygać tej kwestii - stwierdził w precedensowym, prawomocnym już wyroku, dotyczącym wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, Sąd Okręgowy w Warszawie.
Jan Podkowik Katarzyna Libiszewska
21.04.2023
Prawo cywilne Administracja publiczna

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy skierowana do konsultacji

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Administracja publiczna Rynek Prawo pracy Finanse Opieka zdrowotna
Do 9 maja można składać uwagi do rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w ramach ogłoszonych w czwartek konsultacji społecznych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z obowiązkowego oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych, obniżenia wskaźnika wybudowanych mieszkań dla gospodarstw o niskich i średnich dochodach oraz przesunięcia o rok terminu wejścia w życie ustawy o modernizacji szpitali.
Katarzyna Nocuń
20.04.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Administracja publiczna Rynek Prawo pracy Finanse Opieka zdrowotna
Już po raz dwudziesty rozstrzygnięto, które urzędy skarbowe są najbardziej przyjazne dla przedsiębiorców. W tym roku wyróżnienia otrzymały 64 urzędy, wypełniono również rekordową liczbę ankiet, na podstawie których przyznawano tytuły. Jak podkreślono, tegoroczna edycja wykazała, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z elektronicznych opcji kontaktów z urzędami, a komunikacja z urzędnikami jest coraz sprawniejsza.
Inga Stawicka
20.04.2023
Administracja publiczna
Przez cały okres obowiązywania Polskiego Bonu Turystycznego, czyli od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r., zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę prawie 3,2 mld zł – podał w czwartek ZUS. Do końca marca br. uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób, a w systemie widniało ponad 3,9 mln aktywnych bonów.
Grażyna J. Leśniak
20.04.2023
Domowe finanse
W 2022 r. w Polsce wzrosły liczba godzin przepracowanych oraz koszty zatrudnienia. W czwartym kwartale 2022 r. liczba godzin przepracowanych była o 2,3 proc. wyższa niż rok wcześniej, a koszty zatrudnienia w tym samym czasie wzrosły o 14,2 proc. Pomiędzy pierwszym a czwartym kwartałem 2022 r. nastąpił wzrost indeksu kosztów zatrudnienia o 8,3 proc. – podał w czwartek GUS.
Grażyna J. Leśniak
20.04.2023
Rynek Prawo pracy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Brazylią w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania dochodów oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Okazuje się, że jest to pierwsza tego typu umowa w relacjach polsko-brazylijskich. Jak podkreśla MF, stanowi ważny etap w rozwoju dwustronnej współpracy i wymiany gospodarczej między państwami.
Krzysztof Koślicki
20.04.2023
Ordynacja Doradca podatkowy
Samodoskonalenie i osiąganie coraz wyższych kompetencji i kwalifikacji, umiejętność obsługi nowych technologii, analiza i synteza sytuacji oraz przewidywanie jej potencjalnych skutków a nawet wiedza praktyczna z zakresu prawa dotycząca uprawnień i obowiązków pracowników ochrony w sytuacjach, z którymi mogą zetknąć się podczas pracy to tylko niektóre nowe i potrzebne umiejętności w zawodzie pracownika ochrony.
Grażyna J. Leśniak
20.04.2023
Rynek Prawo pracy
Problem rzeczywistego beneficjenta jest jednym z wielu aspektów, które należy uwzględnić w kontekście podatku u źródła (WHT). Obszar ten jest często kontrolowany przez urzędy skarbowe. Jedną z istotniejszych kwestii jest ustalenie rzeczywistego właściciela należności. Jednak nie w każdym przypadku jest to konieczne – piszą Tomasz Napierała i Weronika Sydow z ABC Tax.
Weronika Sydow Tomasz Napierała
20.04.2023
CIT PIT
W Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych są powszechnie dostępne dane osobowe beneficjentów rzeczywistych, w tym numery PESEL, mimo że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w listopadzie 2022 r. uznał za nieważny przepis dyrektywy unijnej przewidującej publiczny dostęp do tych informacji. Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się zmiany krajowych przepisów.
Krzysztof Sobczak
20.04.2023
Prawo gospodarcze RODO
Zarządca parkingu, spółka APCOA Parking Polska, która ogranicza sposoby składania reklamacji i twierdzi, że czas odpowiedzi może się wydłużyć, a także straszy poniesieniem kosztów windykacyjnych i egzekucyjnych, zapłaci ponad 820 tys. zł kary nałożonej przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uznał on te działania za niezgodne z prawem i wystąpił o wyjaśnienia także do spółek ATPark i Europark.
Krzysztof Sobczak
20.04.2023
Rynek i konsument

Fundacja rodzinna w Polsce już za miesiąc - rozwiązanie dla każdej firmy?

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Do wejścia w życie ustawy o fundacjach rodzinnych pozostał miesiąc. Instytucja ta staje się powoli przedmiotem zainteresowania i rozmów również wśród tych firm rodzinnych, które nie myślały wcześniej o budowie firmy na pokolenia. Czy rzeczywiście jednak fundacja rodzinna może umożliwić biznesom uniknąć problemów związanych z sukcesją? Wokół samej fundacji rodzinnej pojawia się sporo mitów, które miałyby przeczyć jej przydatności.
Anita Pardej
20.04.2023
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy