Prawo.pl
Do 2030 roku transformacja energetyczna ma doprowadzić do powstania w Polsce około 300 tys. nowych miejsc pracy, w takich branżach jak OZE, energetyka jądrowa czy elektromobilność. To będzie stanowiło nie lada wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców – stwierdza raport „Zielone kompetencje i miejsca pracy w Polsce w perspektywie 2030 roku”, przygotowany przez Konfederację Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
29.09.2022
Rynek Prawo pracy
Kancelarie, prawniczki i prawnicy powinni pogodzić się z faktem, że nowe technologie na stałe wpisały się w rynek prawniczy. To z kolei oznacza konieczność inwestycji i nauki jak z nich korzystać. Zyski to łatwiejsza organizacja pracy, cięcie kosztów, prostsza komunikacja, w końcu większe możliwości pozyskiwania klienta - mówi Kamila Kurkowska, prezeska Fundacji Women in Law, ekspertka w zakresie innowacji, komunikacji i LegalTech.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Będzie o 9 tygodni dłuższy urlop rodzicielski tylko dla ojców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, który przysługiwałby tylko ojcom o 9 tygodni i odpłatność za jego część nietransferowalną na poziomie 70 proc. – to niektóre zmiany, które ma wprowadzić ustawa dotycząca urlopów rodzicielskich. Strona społeczna domaga się odpłatności na poziomie 90 proc., a resort rodziny stoi na stanowisku, że ustawa, która wdroży w życie dyrektywę unijną i tak wychodzi poza narzucone przez nią ramy.
Beata Dązbłaż
29.09.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne
Zapewnienie odpowiedniego poziomu rekompensaty za rzeczywiste straty poniesione przez operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych to cel nowelizacji ustawy Prawo pocztowe, którą w środę 28 września br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym na lata 2016-2025.
Krzysztof Sobczak
29.09.2022
Administracja publiczna
Nadzór nad leżakowaniem alkoholi będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa, zaś rejestr wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przewiduje nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, którą w środę 28 września podpisał prezydent. Wcześniej tego samego dnia Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy.
Krzysztof Sobczak
29.09.2022
Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument
Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3010 zł na pracownika dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku katastrofy ekologicznej. Na wypłatę jednorazowego świadczenia dla firm, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.09.2022
Środowisko Prawo gospodarcze Finanse
Spółka Expectes zapraszała konsumentów na pokazy pod pretekstem udziału w akcji „Polska Przedsiębiorcom” i obiecywała prezenty za udział w spotkaniach. W rzeczywistości taka akcja nie istniała, a upominki nie były darmowe. Prezes UOKiK uznał to za nieuczciwą praktykę i nałożył na firmę ponad 2,3 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd.
Krzysztof Sobczak
29.09.2022
Rynek i konsument
Co trzeci pracownik w Polsce nie zrobiłby kompletnie nic, gdyby doznał mobbingu w pracy. Co piąty nie wie, jakby zareagował, a co szósty anonimowo zgłosiłby skargę do PIP. Prawie co dziewiąta osoba zwróciłaby się do przełożonych lub pracodawców. Tylko co 25 ankietowany poszedłby do sądu. Najczęstszym powodem bezczynności byłaby obawa przed zemstą mobbera lub zwierzchników.
Grażyna J. Leśniak
29.09.2022
Prawo pracy
Pracownik został pozbawiony kierowniczego stanowiska z uwagi na podpisanie umów bez wymaganego upoważnienia oraz wiedzy i zgody pracodawcy. Sąd uznał, że zastosowanie tak dotkliwej kary było zbyt surową reakcją. Pracownik działał bowiem w dobrej wierze i był przekonany, że postępuje zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy. Dlatego sąd przywrócił kierownikowi jego poprzednie warunki pracy i płacy.
Dorian Lesner
29.09.2022
Prawo pracy
W sporze dotyczącym roszczeń związanych z oznaczaniem leków, importowanych przez pozwaną z innego kraju UE, znakiem towarowym, który powódka wykorzystywała do oznaczania identycznych towarów w Polsce, SN stwierdził naruszenie prawa do znaku i uznał, że ochrona znaków towarowych nie może prowadzić do sztucznego podziału rynku unijnego na rynki poszczególnych państw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.09.2022
Prawo cywilne Farmacja

Niszczenie towarów naruszających prawa własności wciąż problematyczne

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne
W aktualnym stanie prawnym właściciele praw własności przemysłowej nie mogą być pewni, czy towary naruszające ich prawa zostaną zniszczone. Projekt najnowszej nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej póki co nie przewiduje wyjaśnienia tej kwestii. Być może rozwiązanie nadejdzie wraz z planowanym na październik wyrokiem TSUE - pisze Alicja Rytel, adwokat w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.
Alicja Rytel
29.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne
Dochód wnioskodawcy, który został przywłaszczony i zdefraudowany przez byłą księgową, nie został wydatkowany na cele statutowe fundacji. Organizacja musi więc zapłacić podatek. Taką niekorzystną interpretację wydały niedawno organy skarbowe. Zdaniem ekspertów, rozstrzygnięcie jest wadliwe, a pomysł karania podatnika koniecznością zapłaty podatku za to, że został okradziony, jest kuriozalny.
Wiesława Moczydłowska
29.09.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rekordowo drogi frank coraz mocniej zachęca frankowiczów do pozwów przeciwko bankom. Zalew spraw grozi m.in. warszawskiemu wydziałowi frankowemu, gdzie już na rozprawę czeka się latami. Tymczasem, w związku ze spłaszczeniem struktury sądów, może się to jeszcze wydłużyć. Sędziowie, zamiast z "frankami", będą musieli zmierzyć się z papierologią. Nie wiadomo też, jaki los czeka warszawski wydział, bo w projektach, póki co, nie ma o nim mowy.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W sporze o odszkodowanie za szkodę wywołaną błędną implementacją prawa Unii Europejskiej Sąd Najwyższy uznał, że przedawnienie nie biegło od momentu, w którym poszkodowany w istocie nie posiadał jeszcze odpowiedniej wiedzy, choć uiszczał faktury, ale z obiektywnego punktu widzenia, powinien był lub mógł ją powziąć przy zachowaniu należytej staranności. Stan ten obowiązywał do zmiany kodeksu cywilnego w 2007 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.09.2022
Prawo cywilne Prawo unijne
PGE Paliwa rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla do klientów instytucjonalnych (szpitali, szkół, ośrodków zdrowia, domów pomocy społecznej), przedsiębiorców wykorzystujących w swojej działalności węgiel (w tym do gospodarstw rolnych i ogrodniczych) oraz pośredniczących podmiotów węglowych. Ci ostatni muszą zarejestrować się obowiązkowo w uruchomionej właśnie przeglądarce cen.
Robert Horbaczewski
28.09.2022
Samorząd terytorialny Domowe finanse Dodatek osłonowy
Trwają prace nad zmianą kodeksu pracy wprowadzającą przepisy unijnej dyrektywy, której celem jest ułatwienie rodzicom i opiekunom godzenia życia zawodowego z prywatnym. Część uwag RPO do projektu została już uwzględniona, ale niektóre przepisy nadal budzą wątpliwości Rzecznika. Chodzi m.in. o prawidłową implementację przepisów dotyczących zakazu dyskryminacji pracowników korzystających z uprawnień rodzicielskich/opiekuńczych oraz zakazu stosowania wobec nich działań odwetowych.
Grażyna J. Leśniak
28.09.2022
Prawo pracy Prawo unijne

Więcej studentów będzie szukać pracy - to szansa dla pracodawców

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy Dla studenta
Od 1 października około 1,2 miliona studentów rozpocznie nowy rok akademicki. Z powodu stale rosnących kosztów życia i astronomicznych cen wynajmu mieszkań znaczna część z nich będzie szukała stałej lub dorywczej pracy. Dla przedsiębiorców, zwłaszcza z dużych miast, to szansa na uzupełnienie luk kadrowych.
Grażyna J. Leśniak
28.09.2022
Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy Dla studenta
Ustawa o wakacjach kredytowych przewiduje, że kredytodawca zawiesza spłatę kredytu hipotecznego udzielonego w walucie polskiej na wniosek konsumenta. Ustawa nie definiuje pojęcia „konsument”, jednak w rozumieniu ustawy o kredycie hipotecznym jest nim osoba fizyczna, która z przedsiębiorcą dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Elżbieta Jóźwiak Michał Nowak
28.09.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Ze stanem epidemii oraz stanem zagrożenia epidemicznego ściśle związanych jest wiele regulacji, ujętych w tzw. specustawie covidowej. Zniesienie tych stanów wiąże się z utratą mocy poszczególnych przepisów ustawy. Koniec obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego będzie prowadził do wielu skutków w zakresie prawa zatrudnienia - pisze radca prawny Wojciech Kruk.
Wojciech Kruk
28.09.2022
Prawo pracy BHP
Lokalizacja szyldu czy billboardu na działce uzależniona jest od wielu przepisów, zarówno prawa miejscowego jak i rangi ustawowej. Inwestor zobowiązany jest do zachowania zgodności z każdym z nich. Do niedawna zasady sytuowania tablic reklamowych, urządzeń reklamowych i szyldów były regulowane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obecnie takie działania są niedopuszczalne.
Martyna Sługocka
28.09.2022
Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Nowa obrona cywilna głównie na barkach straży pożarnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W czasie wojny lub innego stanu nadzwyczajnego jednostki straży pożarnej mają przekształcić się w formacje obrony cywilnej. Mają gasić, ratować, ewakuować, dostarczać jedzenie i zapewnić dach nad głową. Zdaniem ekspertów, straż nie podoła tylu obowiązkom, projektowane przepisy rozmijają się z tym, jak powinna wyglądać obrona cywilna. Ponadto nie jest jasne, kto za co odpowiada i kto komu podlega.
Robert Horbaczewski
28.09.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Duże firmy zapłacą dodatkowe daniny, jeśli będą deficytowe albo zwiększą zyski. Taki paradoks może wyniknąć z równoczesnego obowiązywania podatku minimalnego oraz nowej daniny od nadmiarowych zysków. Ta ostatnia ma objąć nie tylko sektor paliwowy, w którym ze względu na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę, takie zyski dziś najczęściej występują.
Paweł Rochowicz
28.09.2022
Finanse publiczne Spółki Prawo unijne
Inflacja bezpośrednio wpływa na ceny materiałów, paliw, surowców, jak i płac, a wykonawcy i podwykonawcy inwestycji coraz częściej obawiają się widma pogłębienia strat w związku z wykonywaniem umów o roboty budowlane. Zwiększa się więc liczba kontraktów, od których odstępują wykonawcy, co w dalszej perspektywie grozi im skierowaniem roszczeń odszkodowawczych przez inwestorów.
Krzysztof Grabowski
28.09.2022
Zamówienia publiczne Finanse samorządów Budownictwo
Pokrywanie przez spółkę kosztów procedur legalizacji pracy obcokrajowców z rynków wschodnich nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i nie powoduje powstania u nich przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Przychód taki powoduje natomiast zapewnienie im przez spółkę noclegów – stwierdził we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
27.09.2022
PIT Doradca podatkowy
Polacy są zwolennikami elastycznych rozwiązań związanych z pełnieniem obowiązków zawodowych. Prawie sześciu na dziesięciu ankietowanych (57,49 proc.) przyznaje, że rozważyłoby zmianę firmy, gdyby pracodawca nakazał im wrócić do całkowicie stacjonarnego trybu pracy – wynika z najnowszego raportu ADP.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2022
Rynek Prawo pracy
Na koniec sierpnia br. uczestnikami PPK było 2,44 mln osób. To o 13 proc. więcej niż na koniec czerwca 2021 roku, a kwota zgromadzonych środków wzrosła w tym czasie o ponad 83 proc. - z 5,33 mld zł do 9,77 mld zł – podaje PFR. Zdaniem ekspertów, choć widać wzrosty, to dane nie są satysfakcjonujące. Wpływ na to może mieć załamanie zaufania do inicjatyw rządowych, zwłaszcza po sytuacji z OFE.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Realizacja inwestycji może wymagać usunięcia drzew rosnących na terenie działki podlegającej zabudowie. Wiek lub gatunek drzewa może powodować, że przed wycinką inwestor będzie musiał uzyskać zezwolenie na jego usunięcie. Zasady w tej dziedzinie reguluje ustawa o ochronie przyrody. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.
Martyna Sługocka
27.09.2022
Środowisko Nieruchomości
Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań, wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy – dowiedział się serwis Prawo.pl. Chodzi o badania okresowe i badania przed rozpoczęciem pracy. Projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego. Prawnicy są zdania, że to najwyższy czas.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2022
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Grupa spółek, która jest ważnym elementem prawa holdingowego, stanowi konstrukcję prawną odrębną od dotychczas znanego Kodeksowi spółek handlowych stosunku dominacji. Nie ma ona zdolności prawnej, tym samym interes grupy spółek nie jest powiązany z jedną konkretną jednostką organizacyjną. Za taką nie można bowiem uznać grupy spółek - pisze dr Radosław Poprawski z kancelarii DZP.
Radosław Poprawski
27.09.2022
Spółki Prawo gospodarcze

E-faktury to tylko jedno z wielu wyzwań księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Księgowi nie boją się automatyzacji i rozwiązań elektronicznych. Ich bolączką są jednak niejasne przepisy i bardzo częste zmiany w prawie. Z tego m.in. powodu biura rachunkowe nie zaczęły jeszcze przygotowań do obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Najpierw muszą uporać się z Polskim Ładem. Branża postuluje także wdrożenie wielu innych rozwiązań - wynika z opublikowanego właśnie raportu pt. Nowoczesne narzędzia w księgowości.
Krzysztof Koślicki
27.09.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse