Jutro may poznać szczegóły pakietu pomocowego dla firm dotkniętych bankructwem z powodu walki z koronawirusem. Sejm ma się nim zająć 25 marca Organizacje przedsiębiorców już przedstawiają swoje postulaty, bo boją się, że pakiet zostanie uchwalony ekspresowo i bez konsultacji.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
We wtorek prawdopodobnie przedstawimy projekt specustawy o wsparciu dla firm - powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w radiu RMF FM. Zapowiedział, że rząd chce, by firmy przetrwały, chce też pomóc tzw. samozatrudnionym.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Koronawirus a prawo

TSUE: Odszkodowanie także za opóźnienie alternatywnego lotu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne
Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zwykła usterka samolotu nie może być uznana za "nadzwyczajne okoliczności".
Krzysztof Sobczak
16.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Efektywna praca z domu to wyzwanie

HR Zarządzanie Koronawirus a prawo
Dla osób, które do tej pory pracowały wyłącznie w biurze, przestawienie się na pracę z domu może nie być łatwe. Podobne wyzwanie stoi przed zarządzającymi. Eksperci szacują, że około 2,5 miliona Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają taką możliwość i radzą, jak się do tego przygotować.
Agnieszka Matłacz
16.03.2020
HR Zarządzanie Koronawirus a prawo
Na forach internetowych księgowi szukają pomocy, jak rozliczać wydatki firm związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wątpliwości dotyczą m.in. ujmowania w kosztach i odliczania VAT przy zakupie spirytusu do dezynfekcji. Niektórym wydaje się, że takich wydatków nie można odliczyć, ponieważ zakup alkoholu nie jest kosztem.
Krzysztof Koślicki
16.03.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
We wtorek rząd ma ogłosić pakiet osłonowy dla firm i ich pracowników, a w poniedziałek Związek Banków Polskich przedstawił krótkoterminowe działania mające pomóc kredytobiorcom, firmom i osobom prywatnym. Dopóki szczegóły nie będą znane, umowy podpisane, lepiej regulować zobowiązania finansowe i nie podejmować pochopnych działań.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo

Brexit to duże wyzwania w sferze własności przemysłowej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo unijne
Regulacje sprzed 1 lutego 2020 r. gwarantowały ochronę unijnych znaków towarowych i wspólnotowych wzorów przemysłowych we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Brexit wywołał lawinę zmian oraz konieczność dostosowania praw własności intelektualnej do nowych zasad. Co to oznacza, piszą Andrzej Przytuła i Monika Faszcza
Monika Faszcza Andrzej Przytuła
16.03.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo unijne
Rządy państw członkowskich muszą przestać ograniczać dostawy sprzętu medycznego w UE i przestać podejmować jednostronne działania - zaapelowała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poparł ją w opublikowanym tego samego dnia oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
Krzysztof Sobczak
15.03.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo unijne
Kierowcy, także cudzoziemcy, prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym, po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.
Jolanta Ojczyk
15.03.2020
Koronawirus a prawo

Autobusy i busy wjadą do Polski

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Polacy podróżujący busami i autobusami będą mogli bez przeszkód wrócić do Polski. Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga wydał wytyczne, na podstawie których kategoria pojazdów dopuszczonych do ruchu na przejściach granicznych będzie poszerzona o busy i autobusy.
Krzysztof Sobczak
15.03.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Pracodawcy delegowanych też liczą na rządowe wsparcie

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Zamknięcie granic Włoch „uwięziło” setki pracowników delegowanych przy jednoczesnym braku możliwości kontynuowania prac – alarmuje Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy. I apeluje o uwzględnienie sytuacji polskich firm świadczących usługi za granicą w pracach nad rozwiązaniami ułatwiającymi przedsiębiorstwom przetrwanie okresu obniżonej koniunktury związanej z koronawirusem.
Grażyna J. Leśniak
15.03.2020
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przestępcy rozsyłają sms-y z informacją o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP - ostrzega PKO BP. Wiadomość odsyła do fałszywej strony i wyłudza dane potrzebne do zalogowania się do rachunku. To próba wykorzystania paniki związanej z epidemią koronawirusa.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
Koronawirus a prawo
Promowanie płatności bezgotówkowych, zdalny kontakt z klientami, zadbanie o dozowniki z mydłem lub płynem odkażającym - to niektóre z zaleceń wydanych przez ministra rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego. Wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów muszą być regularnie wycierane detergentami. Jednocześnie rząd zapewnia, że nie rozważa zamknięcia obiektów handlowych.
Jolanta Ojczyk
14.03.2020
BHP Koronawirus a prawo
Zachowanie bezpiecznej odległości, częste mycie rąk oraz udostępnienie dozowników z płynem odkażającym, a także ograniczenie podróży służbowych i w miarę możliwości promowanie pracy zdalnej - to niektóre z zaleceń dla zakładów pracy, jakie przygotowały wspólnie Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny.
Krzysztof Sobczak
14.03.2020
BHP Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Wydaliśmy rekomendacje dla instytucji państwowych, które w uzasadnionych przypadkach i po dokładnej analizie mogą teraz nieco łagodniej traktować rozliczanie inwestycji finansowanych z UE - poinformowała szefowa resortu rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Ma to ułatwić firmom radzenie sobie z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
Koronawirus a prawo
Kilkanaście poprawek do noweli prawa geodezyjnego i kartograficznego wniósł w piątek Senat. Jedna z nich zmniejsza opłaty za udostępnienie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego, inna zmienia z hektarów na kilometry jednostki rozliczeniowe w krajowej bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Krzysztof Sobczak
13.03.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Wydłużenie terminów zakończenia naborów wniosków czy zamykania inwestycji unijnych, umożliwienie rozliczania wydatków na eventy, które nie odbyły się z powodu koronowirusa – to niektóre ze zmian, jakie minister funduszy i polityki regionalnej przewiduje dla firm, samorządów i organizacji. Resort zastrzega jednak, że każdy przypadek należy traktować indywidulanie.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.03.2020
Specustawa dotycząca walki z koronawirusem nie obejmuje branży odpadowej, choć po lekarzach to właśnie odbierający śmieci ze szpitali i miejsc kwarantanny są najbardziej narażeni na zakażenie. Dlatego jej przedstawiciele apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o szybkie podjęcie działań legislacyjnych i przygotowanie odpowiednich procedur. Postulują, by takie odpady od razu trafiały do spalarni.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Środowisko Odpady Koronawirus a prawo
Zaciągnięcie przez poszkodowanego zobowiązania do zapłaty czynszu najmu pojazdu zastępczego stanowi szkodę pozostającą w związku przyczynowym z wypadkiem komunikacyjnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilną Sądu Najwyższego 13 marca br. w składzie trzech sędziów. Podkreślono, że cesja wierzytelności zawierająca koszty najmu auta zastępczego nie jest gorszym sposobem zapłaty niż przelanie gotówki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2020
Prawo cywilne

PPK w średnich firmach dopiero od końca października

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK Koronawirus a prawo
W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju jako podmiot wdrażający Pracownicze Plany Kapitałowe, wystąpił do ministra finansów i ministra rozwoju o wydłużenie terminów wdrożenia PPK dla średnich firm w terminach przewidzianych dla małych przedsiębiorców.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2020
Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK Koronawirus a prawo
W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju informuje, że roczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych mogą zostać przełożone. Nie będzie to rodziło sankcji dla zarządów oraz zarządców wspólnot.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Budownictwo
Zwróciłem się do organizacji kartowych o przyspieszenie prac nad wdrożeniem możliwości płatności bezdotykowych do 100 zł bez PIN – poinformował w piątek Minister finansów Tadeusz Kościński. Obecnie w Polsce transakcji bezgotówkowych do 50 zł nie trzeba potwierdzać kodem PIN, powyżej tej sumy, transakcje trzeba autoryzować wpisując PIN.
Krzysztof Sobczak
13.03.2020
Rynek i konsument Finanse

Skarbówka zamyka urzędy do 27 marca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Od 13 do 27 marca urzędy skarbowe będą zamknięte. Potwierdziła to w piątek rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Kontakt z fiskusem będzie możliwy przez telefon i internet. Powodem jest rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Krzysztof Koślicki
13.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą najbardziej obawiają się nierzetelnych kontrahentów, braku zamówień, a także utraty płynności finansowej. Później wymieniają kontrole skarbowe, a następnie – brak odpowiednich pracowników. Niewielu badanych martwi się też podnoszeniem składek na ZUS i podatków.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2020
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

SN: Celowe unieważnienie darowizny ojca na rzecz córki

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Sąd może zabronić cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki, która była wierzycielem. Mimo, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia. Sąd Najwyższy unieważnił umowę darowizny między córką a ojcem, prezesem spółki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2020
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

NSA też odwołuje rozprawy 

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W związku z istotnym zagrożeniem koronawirusem wszystkie rozprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym od 16 marca zostają odwołane - poinformowało w piątek biuro prasowe tego sądu. NSA wstrzymuje również przyjmowanie interesantów, nie odbędzie się też zgromadzenie, które ma wskazać kandydatów na wiceprezesów.
Krzysztof Sobczak
13.03.2020
Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Rzecznik Finansowy słusznie nałożył na Idea Bank karę w wysokości 100 tys. zł kary za odmowę przekazania mu umowy z Polskim Domem Maklerskim. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił skargę banku na decyzję rzecznika, który potrzebował znać treść kontraktu, by interweniować w sporach związanych ze „sprawą GetBack”.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Prawo gospodarcze Finanse

JPK to nie wszystko, księgowi apelują o wydłużenie terminów

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Rząd szykuje zmiany, które mają ułatwić firmom rozliczanie podatków w trakcie epidemii koronawirusa. Chodzi m.in. o przesunięcie wejścia w życie nowych zasad przesyłania jednolitych plików kontrolnych. Zdaniem samorządu księgowych trzeba wydłużyć też m.in.: czas na składanie sprawozdań finansowych, deklaracji CIT-8 i IFT-2 i raportów o schematach podatkowych.
Krzysztof Koślicki
13.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Wymóg ustanowienia zabezpieczenia finansowego na wypadek konieczności pokrycia kosztów zastępczego usunięcia odpadów może być gwoździem do trumny dla blisko 14 tysięcy firm z branży. W kryzysie wywołanym epidemią koronawirusem małych i średnich firm nie będzie stać na zamrożenie w depozytach tysięcy złotych. Dlatego Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS apeluje o czasowe zawieszenie tego obowiązku.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Środowisko

Zakaz sprzedaży dla Allegro i OLX może przynieść więcej strat, niż korzyści

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Premier Mateusz Morawiecki zakazał Allegro i OLX sprzedaży 53 produktów, w tym żeli i płynów antybakteryjnych, maseczek i rękawic. Zdaniem prawników to nieprzemyślana decyzja, która narusza zasady konkurencji i może zmniejszyć dostęp do tych artykułów, a także skutkować pozwami przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo