Parlament zatwierdził tymczasowe porozumienie polityczne z Radą w sprawie zaktualizowanych przepisów dotyczących składu, nazwy, etykietowania i prezentacji niektórych "śniadaniowych" produktów spożywczych, tzw. "dyrektyw śniadaniowych". 603 posłów było za, 9 przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Nowe przepisy mają w szczególności zapobiegać importowi miodu o sfałszowanym składzie z krajów spoza UE poprzez obowiązkowe i wyraźnie widoczne etykietowanie kraju pochodzenia. Będzie to również początek procesu tworzenia systemu identyfikacji miodu, który zostanie rozwinięty na późniejszych etapach. Wprowadzone zostaną bardziej przejrzyste etykiety dotyczące zawartości cukru w sokach owocowych, a także minimalnej zawartości owoców w dżemach i marmoladach.

Czytaj też: Parlament Europejski przyjął kompleksowe reformy dla rynku energetycznego

Co dalej? Przepisy muszą teraz zostać przyjęte przez Radę, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Kraje UE będą musiały je stosować dwa lata po ich wejściu w życie.

Przegląd unijnych norm handlowych dla niektórych dyrektyw "śniadaniowych" został zaproponowany przez Komisję Europejską 21 kwietnia 2023 roku, w celu aktualizacji obecnych norm, które mają ponad 20 lat. Są także reakcją na aktualne problemy pojawiające się na rynku żywności.