Prawo.pl
Na koniec września 2022 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła ponad 1 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia – podał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wśród ubezpieczonych dominują obywatele Ukrainy. To 72 proc. wszystkich cudzoziemców w ZUS.
Grażyna J. Leśniak
07.11.2022
Rynek Prawo pracy
W umowie o pracę zawieranej na niepełny wymiar czasu pracy należy ustalić limit czasowy, przekroczenie którego dawać będzie prawo do dodatku takiego jak za pracę nadliczbową. Często błędnie wskazuje się, że jest to równoznaczne z ustaleniem momentu powstania pracy w godzinach nadliczbowych. Mówimy tymczasem o pracy nadal ponad niższy niż pełny wymiar czasu pracy, która nie jest pracą nadliczbową.
Marek Rotkiewicz
07.11.2022
Prawo pracy
Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt ustawy, która ma uprościć przepisy i procedury administracyjne sprzyjając rozwojowi rynku kapitałowego w Polsce. Nowe przepisy mają zapewnić rozwój rynku finansowego oraz ochronę inwestorów na tym rynku, a także realizować działania określone w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Uwagi można zgłaszać do 25 listopada 2022 r.
Krzysztof Sobczak
07.11.2022
Rynek i konsument Finanse

Syndyk obraca milionami - wkrótce być może większa kontrola

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Czy doradcy restrukturyzacyjni potrzebują nowych przepisów antykorupcyjnych? Po doniesieniach medialnych o nadużyciach popełnionych przez jednego z nich w środowisku zawrzało. Wraca pomysł powołania samorządu zawodowego, do którego przynależność byłaby obowiązkowa, wprowadzenia specjalizacji, czy wzmocnienia nadzoru nad pracą syndyków. Nad swoimi projektami pracuje też Ministerstwo Sprawiedliwości.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Kolejna próba cząstkowego uregulowania rynku usług prawnych, gdy tymczasem potrzeba całościowych rozwiązań - tak Naczelna Rada Adwokacka opiniuje rządowy projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. A samo środowisko windykatorów ocenia pomysł jako karkołomny, niesprawiedliwy gospodarczo i będący swoistym zamachem na małe przedsiębiorstwa windykacyjne.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Temat NFT co jakiś czas powraca w mediach przy okazji kolejnych głośnych akcji artystyczno-marketingowych. To choćby sprzedaż 10,000 awatarów Cryptopunks, z których najdroższy #5822 kosztował 23.7 mln dolarów, czy Bored Apes, których cena osiągała ok. 3 mln dolarów. O problemach związanych z takimi inwestycjami pisze adwokat Malgorzata Kociszewska.
Malgorzata Kociszewska
07.11.2022
Prawo gospodarcze Finanse
Mimo że instytucje pomijania i recharakteryzacji transakcji kontrolowanych trafiły do polskiego prawa podatkowego już prawie cztery lata temu, to ich stosowanie budzi coraz większe wątpliwości. Okazuje się bowiem, że organy podatkowe nadużywają obu tych narzędzi i niesłusznie podważają sens wielu transakcji biznesowych. Tracą na tym przedsiębiorcy, którzy na skutek takich działań muszą płacić dodatkowe podatki.
Krzysztof Koślicki
07.11.2022
CIT Doradca podatkowy

NSA: Rzeczoznawca zawieszony za błędne wyceny, musi się douczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sam fakt toczącego się postępowania karnego w sprawie o sporządzenie niezgodnego z prawdą operatu przez rzeczoznawcę majątkowego nie stanowi powodu do zawieszenia postępowania administracyjnego. I to w przypadku, gdy organ może wydać decyzję po samodzielnych ustaleniach i ocenach - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny uznając, że sprawa nie przedawniła się.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Rozwiązanie problemów z planami zagospodarowania przestrzennego, tani kredyt mieszkaniowy, tanie, efektywne i szybkie metody budowy oraz znaczący podatek od wynajmu i mieszkania komunalne za grosze - to pomysły na uzdrowienie rynku mieszkaniowego, które wymienił prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Przyznał, że Mieszkanie Plus się nie sprawdziło.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2022
Podszywanie się pod pracownika banku i informowanie o wyłudzeniu pożyczki, informacje mailowe, SMS przy zakupach, przy płaceniu faktur za energię - to najczęstsze i stale doskonalone oszustwa informatyczne. Nabierają się na nie nawet policjanci czy pracownicy banków. Oszuści działają na emocje i wykorzystują nasze schematy myślowe. To w pierwszym rzędzie problem banku, chyba że klient uległ manipulacji i podał oszustowi klucze do konta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2022
Prawo karne Nowe technologie
Osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zatrudnione do pilnowania mienia, obowiązują normy ogólne czasu pracy wynikające z Kodeksu pracy, takie same jak pracowników pełnosprawnych. Nie obowiązuje ich także zakaz zatrudniania w porze nocnej i godzinach nadliczbowych – alarmuje autor interpelacji poselskiej. Według rządu to regulacje przyjęte z inicjatywy samych osób niepełnosprawnych.
Grażyna J. Leśniak
05.11.2022
Prawo pracy Niepełnosprawność
Liczenie okresu rękojmi dla samego lokalu jest proste, ale dla nieruchomości wspólnej może się okazać bardziej skomplikowane. Dochodzi bowiem do sytuacji, gdzie co do nieruchomości wspólnej, która przecież stanowi jedność, okres rękojmi biec będzie odrębnie dla poszczególnych udziałów we współwłasności, przysługujących kolejnym nabywcom lokali - pisze radca prawny Laura Waloszczyk.
Laura Waloszczyk
05.11.2022
Rynek i konsument Budownictwo
Przeszło 2,5 miliona właścicieli uwłaszczyło się z mocy prawa na gruntach pod blokami lub domami jednorodzinnymi. Wciąż jednak wielu z nich nie dopełniło wszystkich formalności, najczęściej nie wykreśliło roszczeń miasta z księgi wieczystej, co wpływa na wartość nieruchomości. Przy jej sprzedaży może też prowadzić do wyłączenia rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2022
Nieruchomości
Poprawienie efektywności postępowań dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - to cel nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Sejm zaakceptował w piątek większość poprawek Senatu do tej nowelizacji. Miały one charakter legislacyjny i porządkujący.
Krzysztof Sobczak
04.11.2022
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Kosmetyczka z Warszawy nie ma z czego utrzymywać siebie i dziecka, ponieważ ZUS odmówił jej wypłaty zasiłku macierzyńskiego z powodu domniemanego zadłużenia jako przedsiębiorcy. Chodzi o rozstrzygnięcie, że terminowo opłacany przez przedsiębiorcę układ ratalny powinien być równoznaczny z brakiem zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, co potwierdza także ZUS wydając przedsiębiorcom zaświadczenie o braku zaległości wobec ZUS.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2022
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy oraz apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Należy przy tym uwzględnić rodzaje i nasilenie występujących zagrożeń.
Dorian Lesner
04.11.2022
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Duża nowelizacja przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych i rozliczeń podatku od towarów i usług wejdą w życie na początku przyszłego roku. Zmiany będą przedmiotem konferencji „Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych”, która odbędzie się już 8 listopada. Udział w bezpłatnym wydarzeniu można zgłosić już dzisiaj.
Krzysztof Koślicki
04.11.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak jest podstaw, aby spółka mogła obniżać podatek należny z tytułu udzielenia rabatów pośrednich przy sprzedaży telefonów, skoro z tytułu ich sprzedaży nie odprowadziła tego podatku. Gdyby płaciła podatek należny w związku z udzielaniem tych rabatów, przysługiwałoby jej prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wobec udzielonych rabatów – uznał w piątek NSA.
Wiesława Moczydłowska
04.11.2022
VAT Doradca podatkowy

Outsourcing IT - jaki model wybrać

Rynek Prawo pracy Nowe technologie
W 2021 roku najwięcej specjalistów IT, bo aż 72 proc., zatrudniały firmy, które outsourcują usługi informatyczne innym podmiotom – wynika z raportu raportu Bulldogjob. Wszystko dlatego, że outsourcing jest rozwiązaniem opłacalnym - dzięki niemu organizacje redukują koszty i poprawiają jakość usług.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2022
Rynek Prawo pracy Nowe technologie

Cesja leasingu generuje przychód do opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Organy skarbowe twierdzą, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Jeśli podatnik wybierze na 2023 r. ryczałt, to otrzymane odstępne z tytułu cesji powinien opodatkować ryczałtem według stawki obowiązującej dla działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Eksperci mają jednak wątpliwości.
Wiesława Moczydłowska
04.11.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Rozdawanie pieniędzy bez powiązania z dochodami obywateli oraz ich sytuacją bytową jest niesprawiedliwe, nielogiczne, absurdalne, ale też i szkodliwe. Szkodzi finansom publicznym, gospodarce (a więc i przedsiębiorcom), powoduje inflację, która szkodzi portfelom tych samych obywateli, którzy przed chwilą otrzymali 500+ lub 14. emeryturę - pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.
Agnieszka Czernik
04.11.2022
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Sztuczna inteligencja coraz lepiej radzi sobie z tworzeniem tekstów i obrazów, a korzystanie z algorytmów do generowania obrazów to obecnie opcja dostępna dla każdego, kto jako tako radzi sobie z wyszukiwarką i językiem angielskim. Oznacza to wysyp sporów prawnych, na jakie ani nasze, ani zagraniczne przepisy, nie są jeszcze gotowe.
Monika Sewastianowicz
04.11.2022
Prawo cywilne Nowe technologie
Przestój, przejściowe obniżenie wymiaru czasu pracy i w ślad za tym – wynagrodzeń, odbieranie dodatków funkcyjnych czy stażowych, to tylko niektóre rozwiązania, które dopuszcza prawo i po które mogą sięgnąć pracodawcy, zanim zdecydują się na zwolnienie pracowników. Tyle że - jak mówią prawnicy - to rozwiązania przejściowe i zaciskanie pasa może nie wystarczyć.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2022
Prawo pracy

Ministerstwa dementują doniesienia o podatku na budowę elektrowni jądrowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie odniosły się do doniesień medialnych, zgodnie z którymi rząd miałby rozważać wprowadzenie nowej daniny w celu sfinansowania budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. - Nie toczą się żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej - poinformowały resorty.
Katarzyna Nocuń
03.11.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
Polski rząd złożył w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na unijne rozporządzenie o dobrowolnej redukcji zużycia gazu. W skardze podnosi się, że rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem traktatów, ponieważ nie było procedowane zgodnie z procedurą przewidującą jednomyślność.
Krzysztof Sobczak
03.11.2022
Prawo unijne
Zapłata za transport towarów pomiędzy dwoma portami morskimi położonymi na terytorium Polski, który będzie realizowany przez zagraniczne przedsiębiorstwo morskiej żeglugi handlowej, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwecji, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym CIT. Wyjątek dotyczy tylko ładunków i pasażerów tranzytowych – stwierdził w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
03.11.2022
CIT Doradca podatkowy
Podatnicy muszą uważać na niejasności stosowania ulg. Warto zabezpieczać się interpretacjami indywidualnymi. We wniosku kluczowe jest opisanie stanu faktycznego w możliwie jak najdokładniejszy sposób, z uwzględnieniem wszelkich kwestii, istotnych z perspektywy prawa podatkowego – mówi Jagoda Trela, partner zarządzająca w kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory.
Krzysztof Koślicki
03.11.2022
CIT PIT Doradca podatkowy

Rząd konsultuje z biznesem nową politykę zakupową

Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Łatwiejszy dostęp do zamówień publicznych dla wykonawców z sektora MŚP, wzrost konkurencyjności na rynku zamówień i popytu na usługi, dostawy czy roboty budowlane oferowane przez polskich przedsiębiorców to niektóre z korzyści, które ma przynieść nowa Polityka Zakupowa Państwa. Rząd zachęca przedsiębiorców do konsultowania związanych z tym zmian w prawie zamówień publicznych.
Krzysztof Sobczak
03.11.2022
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Podatek od przerzuconych dochodów to nowa forma obciążenia podatkowego uregulowana w art. 24aa ustawy o CIT, która funkcjonuje od początku 2022 r. Od przyszłego roku przepisy te mają ulec dość istotnym modyfikacjom, których celem jest spowodowanie, że staną się one bardziej przejrzyste – piszą Przemysław Sołtysiak i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.
Przemysław Sołtysiak Wojciech Majkowski
03.11.2022
CIT Doradca podatkowy
Nie żyjemy samą pracą. Nawet podczas spotkania biznesowego miło jest przez chwilę porozmawiać o czymś innym. Potem klient może powtórzyć dalej, czego ciekawego dowiedział się w kancelarii. Podobnie w przypadku komunikacji mailowej – krótka i ciekawa wiadomość o zmianach w dziedzinie prawa interesującej klienta powoduje, że ich autor postrzegany jest jako świetne źródło informacji w danej dziedzinie.
Krzysztof Koślicki
03.11.2022
Prawnicy Compliance