Prof. Izdebski: Wolność nauki to nie to samo, co wolność słowa

Szkolnictwo wyższe

Uczelnie nie są po to, żeby na nich kwitła wolność słowa – są po to, by na nich kwitła wolność badań naukowych i ich publikowania. Forami, dla których kluczowa jest wolność wyrażania opinii, są środki społecznego przekazu, w szczególności prasa, oraz internet - mówi prof. Hubert Izdebski, komentując projekt tzw. „pakietu wolnościowego” dotyczącego uczelni.

02.02.2021

Zniżki na bilety dla dawców osocza – nagłe, niejasne, drogie i bez rekompensaty

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Dawca osocza pojedzie autobusem za darmo, a tramwajem nie? Prawo do zniżki wprowadzono zbyt szybko, nie było czasu na konsultacje czy sesje rad. Powoduje też koszty, bo nieznany jest czas trwania uprawnienia, a druk biletów kosztuje. Co gorsza, nie wiadomo do końca, kto może zniżki wprowadzać, bo przepis jest niejasny i wzbudza problemy interpretacyjne.

02.02.2021

Teraz także nowe firmy dostaną rządowe wsparcie

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za następne dwa miesiące, a także kolejna dotacja dla mikro i małych firm do 5 tys. zł, dodatkowe postojowe oraz dopłata do wynagrodzeń – to kolejne instrumenty pomocy dla przedsiębiorców, które weszły w życie od 1 lutego 2021 r. Wsparciem zostaną objęte także firmy z branży turystycznej oraz ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli swoją działalność w 2020 r.

01.02.2021

MF uruchamia Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Prawo gospodarcze

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Według resortu finansów oznacza to rezygnację z papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i większe bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi.

01.02.2021

Nauczyciele dostaną szczepionkę AstraZeneca

Kadry w oświacie

Nauczyciele są w pierwszej kolejności" do szczepień preparatem firmy AstraZeneca tak, "żeby działo się to równolegle z otwieraniem czy przywracaniem edukacji" - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Do 14 lutego przeprowadzone zostaną badania przesiewowe nauczycieli. Od ich wyniku zależeć będzie powrót pedagogów do szkół.

01.02.2021

Apel o szczepienia dla wszystkich pracowników uczelni

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP apeluje o włączenie do pierwszego etapu szczepień pracowników uczelni niebędących nauczycielami. Tłumaczy, że bez tego uczelnie nie wrócą do normalności. Chodzi przede wszystkim o pracowników wsparcia procesu kształcenia i prowadzenia badań naukowych, m.in. pracowników bibliotecznych, technicznych i administracyjnych.

01.02.2021

Po milionie złotych dla uczelni zawodowych

Szkolnictwo wyższe

Aby uzyskać dofinansowanie, uczelnie musiały spełnić określone kryteria związane z jakością kształcenia i przebiegiem karier absolwentów. Do każdej z nich trafi milion złotych – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pierwszym z nich był brak negatywnych ocen jakości kształcenia, wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w latach 2015-2020.

01.02.2021

ZUS: Ostatni dzień na zgłaszanie się do Małego ZUS Plus

Ubezpieczenia społeczne

Już ponad 335 tysięcy osób korzysta z Małego ZUS Plus - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy spełniający warunki mogą zgłosić się maksymalnie do końca dnia 1 lutego.

01.02.2021

Łukasz Piebiak chce kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podjąłem decyzję o zgłoszeniu swojej kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w poniedziałek na Facebooku były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I poprosił sędziów i obywateli o poparcie swojej kandydatury. Jak twierdzi, jego doświadczenie i wiedza dotyczące realnego stanu wymiaru sprawiedliwości "będą niezmiernie pomocne" przy pracach nad dalszymi zmianami.

01.02.2021

Dworczyk: Do końca marca będzie sześć milionów szczepionek zamiast dziewięciu

Koronawirus

Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 miliony osób. Jutro przekroczymy milion zaszczepionych pierwszą dawką. Trzymamy się zatem harmonogramu, który ogłaszaliśmy - powiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień podczas poniedziałkowej konferencji.

01.02.2021

E-urząd skarbowy - według MF to wyższy poziom skarbowości

CIT PIT VAT Nowe technologie

Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-Urząd Skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - powiedział w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Serwis ma służyć podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom.

01.02.2021

Toruński uniwersytet tłumaczy się ze szczepień

Koronawirus

Niektórzy niemedyczni pracownicy UMK zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Resort nauki wystąpił o wyjaśniania - poprosił w nim o wyjaśnienia, jak doszło do szczepień pracowników niezwiązanych ze specjalizacjami medycznym. Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa – napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala.

01.02.2021

Minister sprawiedliwości ma projekt w sprawie wolności słowa w internecie

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa, a za naruszenie tej zasady serwisom będą grozić surowe kary - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych.

01.02.2021

Rodzic już nie wymusi stacjonarnego nauczania

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Koniec z furtką do wymuszania na dyrektorach szkoły stacjonarnego nauczania dla starszych uczniów. Do tej pory dyrektor musiał zorganizować stacjonarne lekcje, gdy rodzic złożył oświadczenie, że nie ma możliwości prowadzenia zdalnego nauczania w domu. Obowiązująca od 1 lutego zmiana rozporządzenia daje dyrektorowi prawo decyzji w tej sprawie.

01.02.2021

UOKiK ukarał bank BPH za klauzule walutowe w kredytach frankowych

Kredyty frankowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone tzw. klauzule spreadowe stosowane przez bank BPH w aneksach do umów o kredyt hipoteczny. Określają bowiem w sposób praktycznie niemożliwy do zweryfikowania przez konsumenta zasady ustalania kursów walut. W praktyce bank może podać dowolną wysokość raty, a konsument nie może zweryfikować czy została prawidłowo obliczona.

01.02.2021

Kolejne zwolnienia i postojowe z ZUS

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowna wypłata świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to rozwiązania, które przewiduje dla firm nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Wnioski można składać od 1 lutego – przypomina ZUS.

01.02.2021

RPO też protestuje przeciwko wszczynaniu postępowań skarbowych, by zawieszać bieg przedawnienia

Prawo karne Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Rzecznik praw obywatelskich staje w obronie podatników, którym skarbówka wszczyna postępowania karne skarbowe tylko po to, by zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem RPO skutkiem jest niepewność podatników, czy ich zobowiązanie podatkowe wygasło, ale też pozwalające na to przepisy Ordynacji podatkowej są sprzeczne z konstytucją.

01.02.2021

W czasie pandemii Polacy nie chcą zakładać własnych firm. Zdecydowanie wolą stały etat

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia wyraźnie zniechęca do prowadzenia działalności gospodarczej. Niemal siedmiu na dziesięciu Polaków nie planuje w najbliższym czasie założenia własnej firmy. Wolą bezpiecznie pracować na etacie. Z kolei osoby, które zamierzają otworzyć biznes, wskazują głównie na niezależność i perspektywę wyższych dochodów.

01.02.2021

UODO ukarał kolejną firmę za brak współpracy 

RODO

Spółka Smart Cities z Warszawy ukarana karą pieniężną w wysokości ponad 12 tys. zł za brak współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. Firma nie udzielała odpowiedzi na jego pisma oraz nie zapewniła dostępu do danych osobowych i innych informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.

01.02.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski