MF chce zablokować amortyzację mieszkań na wynajem

PIT Polski Ład

Najpewniej już od przyszłego roku nie będzie można amortyzować wynajmowanych mieszkań. Zaliczanie do kosztów odpisów amortyzacyjnych pozwala obecnie zmniejszyć znacząco podatek dochodowy. Resort finansów chce też, by prywatni właściciele mieszkań rozliczali się w formie ryczałtu, gdzie podatek płaci się od przychodu.

26.07.2021

TSUE: Można różnicować wynagrodzenie żołnierza w zależności od tego, czy na dyżurze pracuje, czy nie

Prawo pracy Prawo unijne

Trybunał uściślił przypadki, w których dyrektywa dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy nie ma zastosowania do działań wykonywanych przez żołnierzy. Dyrektywa nie przeszkadza, by okres dyżuru, w trakcie którego żołnierz jest zobowiązany do pozostawania w koszarach, do których go przydzielono, lecz nie świadczy tam faktycznej pracy, był wynagradzany w inny sposób niż okres dyżuru, w trakcie którego żołnierz ten faktycznie wykonuje pracę – rzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

26.07.2021

Sprzątanie boiska za szkolny wybryk - MS wraca do pomysłu

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by drobne uczniowskie wybryki nie trafiały do sądów rodzinnych. Wraca więc do pomysłu aby w takich sytuacjach mogli działać dyrektorzy szkół - m.in. poprzez nakazywanie prac porządkowych na terenie placówki. Sceptycznie podchodzą do tego zarówno dyrektorzy - podkreślając, że barierą nie do przejścia mogą okazać się rodzice - ale też sędziowie rodzinni,

26.07.2021

Lewiatan: Potrzebujemy pracowników nie tylko z Ukrainy

Rynek Prawo pracy

Strategia migracyjna, która została skierowana do konsultacji społecznych, skupia się głównie na wyjazdach krótkoterminowych, przede wszystkim z państw położonych za naszą wschodnią granicą. Tymczasem istnieje konieczność sprowadzania do Polski pracowników również spoza krajów bliskich nam kulturowo – uważa Konfederacja Lewiatan.

26.07.2021

Umorzenie subwencji księguje się w roku umorzenia

Rachunkowość Tarcza finansowa

Resort finansów zdecydował o zaniechaniu podatku dochodowego od umorzonej części pożyczki. Przy okazji pojawiło się pytanie, w którym momencie powinno się wykazać umorzenie w księgach rachunkowych. Resort finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej, które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie.

26.07.2021

MRiPS ma gotowy projekt zmian w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Podniesienie wysokości świadczenia integracyjnego do wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych przez okres całego uczestnictwa w zajęciach centrów integracji społecznej, włącznie z okresem próbnym, oraz podniesienie górnego limitu premii motywacyjnej, wypłacanej ze środków własnych CIS - z obecnych 50 proc. do 100 proc. świadczenia integracyjnego - to niektóre z propozycji MRiPS, mających poprawić sytuację uczestników CIS. W planach są też ułatwienia w funkcjonowaniu centrów.

26.07.2021

W powiatowych urzędach pracy przybywa ofert - głównie do prostych prac

Rynek Prawo pracy

W pierwszym półroczu 2021 roku o około 13 proc. wzrosła - w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020 - liczba pracodawców, którzy złożyli oferty do PUP-ów - wynika z danych MRPiT. W ostatnich dwóch kwartałach br. do urzędów wpłynęło też o ponad 27 proc. więcej propozycji pracy i aktywizacji zawodowej niż rok wcześniej.

26.07.2021

NIK: Miasta poprawiają infrastrukturę, ale bariery architektoniczne wciąż są problemem

Samorząd terytorialny

Na przykładzie trzech miast z województwa pomorskiego: Gdyni, Kartuz i Tczewa, Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda miejska infrastruktura dla osób mających ograniczenia w poruszaniu się. Okazuje się, że mimo iż miasta analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, to każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się.

26.07.2021

Pierwsi beneficjenci Tarczy 1.0 zaczynają spłatę subwencji

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wiosną 2020 roku, w ramach pierwszej tarczy PFR, 348 tysięcy przedsiębiorstw z całej Polski otrzymało wsparcie na łączną kwotę 61 mld złotych. Decyzję o umorzeniu otrzymało już 265 tys., czyli 77 proc. firm, ale umorzenie nie obejmie wszystkich i nie w pełnej kwocie otrzymanej pomocy. Od 26 lipca beneficjenci Tarczy 1.0 zaczynają spłatę części subwencji, która pozostała im po umorzeniu pozostałej kwoty wsparcia z PFR.

26.07.2021

Prawnicy: Prezes mBanku mógł wziąć udział w sprawie, zamiast pouczać sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski przyszedł na ogłoszenie wyroku w jednej ze spraw dotyczących kredytu frankowego, a następnie... zabrał głos po wydaniu wyroku. Prezes mógł zająć stanowisko w toku postępowania, komentowanie wyroku na sali sądowej jest niedopuszczalne - wskazują prawnicy.

26.07.2021

Rząd daje ciche przyzwolenie do naruszeń prawa pracy

Prawo pracy Prawo unijne

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii nie planuje rozpoczęcia procedury ratyfikacyjnej żadnej konwencji MOP. Nie toczą się też prace, które miałyby na celu implementowanie którejś z nich. Tymczasem zdaniem związków zawodowych, lista tych, które powinny być wdrożone, jest długa. A według ekspertów, państwo - nie ratyfikując konwencji MOP - w milczący sposób zgadza się na wszystkie nieprawidłowości w zakresie prawa pracy

26.07.2021

Szybkie rekompensaty za błąd medyczny: niewysokie i bez wsparcia prawnika

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Za zakażenie w szpitalu, nieprawidłową lub opóźnioną diagnozę czy źle przeprowadzony zabieg, pacjenci będą mogli dochodzić maksymalnie 200 tys. zł rekompensaty, bez wykazania winy. Za śmierć bliskiego na skutek błędu medycznego będzie 100 tys. złotych. Postępowanie przed Rzecznikiem Praw Pacjenta ma trwać maksymalnie trzy miesiące, ale nie będzie mógł w nim uczestniczyć prawnik.

26.07.2021

Prokuratura ściga za bluźnierstwo, radni biorą się za czarownice

Policja konfiskuje przedmioty, które obraziły lub potencjalnie mogą obrażać uczucia religijne. Radni dywagują, czy przebieranie się za czarownice jest propagowaniem okultyzmu. Przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych są nadużywane i zmierzają w kierunku ścigania przez władzę świecką przewinień, które powinny być raczej przedmiotem debaty na sądzie ostatecznym.

26.07.2021

Rząd: nie tylko mieszkaniówka, ale i firmy przekształcą użytkowanie wieczyste. Są propozycje

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo

Rząd chce uwłaszczyć użytkowników wieczystych komercyjnych działek. Ma to być po mieszkaniówce, kolejny etap reformy własnościowej. Skorzystają na tym przede wszystkim firmy z dużych miast, gdzie takich gruntów jest najwięcej. Samorządy nie są zachwycone tym pomysłem - zapowiadają, że będą starały się wybić go z głów polityków. Natomiast firmy czekają na nowe przepisy.

26.07.2021

Pakiet e-Commerce VAT zamiast uprościć, dołożył kolejnych problemów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po niemal miesiącu od wprowadzenia nowych regulacji w zakresie VAT w ramach pakietu e-Commerce, podatnicy mają coraz więcej wątpliwości. Międzynarodowe dostawy towarów do konsumentów stały się szczególnie problematyczne. Winne są temu nie tylko regulacje prawne, których treść jest zagmatwana i niejednoznaczna, ale również opublikowanie ustawy na ostatni moment.

26.07.2021

Niewykorzystane szczepionki pojadą na Wschód

Koronawirus szczepienia

Maleje zainteresowanie zaszczepieniem się przeciw COVID-19. Istnieje ryzyko, że spora ilość szczepionek nie zostanie wykorzystana w terminie przydatności. Polski rząd wypracował już mechanizm odprzedaży niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 - zadanie to będzie realizować Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

24.07.2021

Szykują się zmiany w organizacji Sanepidu, ale bez zwiększenia nakładów

Administracja publiczna Zarządzanie

Rząd chce wprowadzić zmiany w obecnej strukturze organizacyjnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ma to wpłynąć na poprawę jego funkcjonowania, a także koordynowanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego zadań realizowanych przez Sanepid, zwłaszcza wdrożenia cyfrowych narzędzi służących realizacji tych zadań.

24.07.2021

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Jeśli w rodzinie jest osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji, może ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe z racji swojej choroby czy ułomności. Taką możliwość mają też opiekunowie niepełnosprawnych osób. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Różne przepisy pozwalają starać się o taką formę wsparcia finansowego i niekiedy można je łączyć.

24.07.2021