Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego podczas konferencji prasowej pytał premiera, "jak wyobraża sobie budowanie atmosfery sprzyjającej podejmowaniu decyzji o pracy w tym zawodzie w sytuacji, gdy osoba po wyższych studiach będzie dostawała mniej aniżeli płaca minimalna".

 

Pensja nauczyciela wzrośnie od 365 do 500 zł>>

 

Tak się nie buduje klasy średniej

- Na dodatek, na podstawie decyzji rządu w przedszkolach wycofano dodatek za wychowawstwo. To może oznaczać, że nauczyciele przedszkoli będą zarabiali zdecydowanie mniej aniżeli mają to w dotychczasowym wymiarze finansowym – mówił Broniarz, dodał, że: "nie można budować klasy średniej, o której mówi ekipa rządząca, nie można budować państwa dobrobytu w sytuacji, gdy proponuje się grupie zawodowej, jaką są nauczyciele, płace poniżej płacy minimalnej".

 

 

Szef resortu edukacji zapowiada zmiany w wynagrodzeniach również w 2020 r., nie wiadomo jednak od kiedy. Ustawa budżetowa póki co podwyżek  nie przewiduje, co dostrzegł m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zaapelował o spotkanie i rozmowy.

– Pilnych rozmów wymaga określona w projekcie budżetu państwa na rok 2020 wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli, a także wysokość planowanej subwencji oświatowej – czytamy w liście ZNP w sprawie powołania zespołu ds. wynagrodzeń. Związek w liście do ministra edukacji „wnosi o natychmiastowe podjęcie rozmów ws. wynagrodzeń nauczycieli w ramach zespołu do spraw wynagrodzeń”.

 

Jeżeli zapowiadany wzrost wynagrodzeń dojdzie do skutku, minimalne wynagrodzenie nauczyciela w 2020 r. wyniesie:

  • nauczyciel stażysta - 2948 zł (wzrost o 167 zł);
  • nauczyciel kontraktowy - 3033 zł (wzrost o  172 zł);
  • nauczyciel mianowany - 3445 zł (wzrost o  195  zł);
  • nauczyciel dyplomowany - 4046 zł (wzrost o 229 zł).