Nauczyciel musi sprawdzić, dlaczego uczeń nie bierze udziału w zajęciach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Część szkół zastanawia się, czy nie wprowadzić obowiązkowego włączania kamer na zdalnych lekcjach. Ma to zmusić uczniów do uważania na lekcjach oraz pozwolić łatwiej wychwytywać przypadki, gdy dziecku dzieje się krzywda. Jednak z powodów technicznych często jest to niemożliwe. Nauczyciel i tak jednak musi zareagować, gdy podejrzewa, że w rodzinie ucznia nie dzieje się najlepiej.

25.11.2020

„Czyste powietrze” wciąż płynie powoli, wkrótce wsparcie dla domów wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu pracuje nad poszerzeniem programu „Czyste powietrze” na budynki wielorodzinne. Tymczasem wciąż nie ma odpowiedzi na apel gmin, które alarmowały, że obowiązek wydawania zaświadczeń o dochodach mieszkańców może sparaliżować urzędy, bo nie mają wglądu do danych niezbędnych do weryfikacji. Mimo wyższych dotacji, nie wzrasta też zainteresowanie programem.

25.11.2020

Ustawa o e-doręczeniach potrzebna, ale bez zmian w sądach nie zadziała

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ustawa o e-doręczeniach czeka na podpis prezydenta. Ma wprowadzić - od października 2022 r. - to, na co z utęsknieniem czekają prawnicy, czyli możliwość wnoszenia do sądu pism, na początek w sprawach cywilnych, drogą elektroniczną. Problem jednak w tym, że jak z niej wynika, warunkiem będą... możliwości techniczne i organizacyjne sądu. A w mityczne e-biuro podawcze nie wierzą sami sędziowie.

25.11.2020

ZUS, ratując swoje finanse, sięga do kieszeni płatników po zaległe składki

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Koronawirus Zwolnienie z ZUS

Do 30 listopada przedsiębiorcy mają czas na odpowiedź na pismo ZUS w sprawie zaległych składek. Zakład oczekuje, że albo je spłacą od razu albo rozłożą na raty. Eksperci jednak przestrzegają, by firmy przeanalizowały otrzymane informacje i nie akceptowały „na ślepo” wskazanego długu, bo ZUS otwiera sobie w ten sposób drogę do łatwej egzekucji.

25.11.2020

Zamknięte hotele? Już wiadomo, jak będą obchodzone przepisy

Koronawirus

W mediach społecznościowych wrze. Wszyscy pytają, gdzie można przenocować po dniu na stoku. Rząd ogłosił, że nie zamknie ośrodków narciarskich, ale nic nie mówi o zniesieniu zakazu świadczenia usług hotelarskich. Prawnicy wskazują jednak, że można mieszkać w hotelu czy pensjonacie, by nawiązać kontakty biznesowe albo skorzystać z zabiegów leczniczych. Podobnie, gdy urządzimy sobie... rodzinne zawody sportowe.

25.11.2020

Lekarze i pielęgniarki umierają, walcząc z koronawirusem. Nieliczni mają ubezpieczenie

BHP Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Umierają medycy zakażeni koronawirusem, pracujący na oddziałach covidowych i niecovidowych. Ci pierwsi, w liczbie ponad 3 tysięcy osób, są objęci ubezpieczeniem na życie w PZU, które wykupiło dla nich Ministerstwo Zdrowia, ale rodziny zmarłych nie otrzymały jeszcze pieniędzy. Premier przyznaje na razie renty dla ich dzieci. Medycy z oddziałów niecovidowych nie mogą liczyć na takie przywileje.

25.11.2020

Pensje w administracji zamrożone, ale nie dla podsekretarzy stanu?

Administracja publiczna Koronawirus

Zasady sprawiedliwości społecznej powinny w równej mierze dotyczyć szeregowych urzędników i wiceministrów – uważa Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. I wytyka, że zmiany w ustawie o służbie cywilnej spowodują wzrost pensji podsekretarzy stanu, mimo że rząd zamroził płace w administracji. Przyznaje jednak, że są oni wynagradzani nieadekwatnie.

24.11.2020

Przedsiębiorcy i związki proponują czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy Koronawirus

O zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie 180 dni po jego odwołaniu zaapelowali partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego. Pracodawcy i związkowcy domagają się też incydentalnej zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która umożliwi pracę w handlu w niedzielę, 27 grudnia,

24.11.2020

TK po raz kolejny odkłada sprawę przedłużenia kadencji RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 12 stycznia 2021 r. przesunął termin rozprawy w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. To trzecia zmiana terminu rozprawy w tej sprawie. A tymczasem PiS zapowiada dokonanie wyboru nowego RPO.

24.11.2020

RPO: Studenci mają prawo do wyrażania poglądów

Prezentowanie przez studentkę Uniwersytetu Śląskiego swoich poglądów przy użyciu grafiki nie zakłócało zajęć. Przerwa w wykładzie spowodowana była jedynie dyskomfortem, jaki odczuwała prowadząca w konfrontacji z zamanifestowanymi przez studentkę poglądami - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

24.11.2020

GIS zaakceptował wytyczne dla ośrodków narciarskich. Będą otwarte

BHP Koronawirus

W strefie czerwonej na terenie ośrodka narciarskiego będzie mogła się znajdować nie więcej niż jedna osoba na 100 metrów kwadratowych, a w żółtej na 75 mkw. powierzchni ośrodka. W strefie czerwonej, a jest nią obecnie cała Polska, restauracje i bary będą zamknięte. Nie wiadomo, czy będą mogły sprzedawać jedzenie i picie na wynos. Z wytycznych to nie wynika.

24.11.2020

Zakaz lotów do 9 krajów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od środy 25 listopada do 8 grudnia br. będzie obowiązywał zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Do północy we wtorek zakaz dotyczył 10 krajów. Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym we wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw.

24.11.2020

Nowe przepisy o stratach uderzą w połączenia odwrotne

CIT PIT

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Według obecnego brzmienia projektu ustawy nowelizującej podatnicy, którzy uczestniczyli w określonych działaniach restrukturyzacyjnych lub konsolidacyjnych utracą prawo do rozliczenia własnych start podatkowych – piszą eksperci z KPMG w Polsce.

24.11.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców ze służby zdrowia walczącej z COVID-19

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rodzicom, którzy nie skorzystają z opieki nad dzieckiem zapewnionej przez szkołę przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast rodzice, którzy z tej opieki skorzystają, nie mają prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – twierdzi ZUS. Takie stanowisko – jak dowiedział się serwis Prawo.pl - przekazało Zakładowi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

24.11.2020

Płatnicy składek będą raportować umowy o dzieło - projekt w konsultacjach

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wzory deklaracji, które mają ułatwić pracodawcom raportowanie do ZUS od 1 stycznia 2021 roku umów o dzieło. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych, a resort nie ukrywa, że celem jest umożliwienie ZUS weryfikowania istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy nazwane umowami o dzieło.

24.11.2020

Szczepionki przeciwko COVID-19 będą dostępne dla wszystkich, ale nie obowiązkowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rząd zawarł umowy na dostarczenie szczepionek na COVID-19 z trzema producentami. Jak deklaruje Adam Niedzielski, minister zdrowia, zabezpieczają one populacje ponad 30 mln ludzi, czyli wszystkich dorosłych Polaków. Poinformował też, że centra dystrybucji szczepionek będą utworzone w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

24.11.2020

Grupy konsumentów będą w UE mogły wnosić pozwy zbiorowe

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Ujednolicony model powództw przedstawicielskich we wszystkich państwach członkowskich pozwoli grupom konsumentów łączyć siły i zbiorowo bronić swych praw w Unii Europejskiej. Przepisy pozwalające na to zatwierdził we wtorek Parlament Europejski. Są one konsekwencją m.in. skandalu emisyjnego Volkswagena, przez który ucierpiały miliony osób.

24.11.2020

Nie tak łatwo skierować alkoholika na przymusowe leczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Osoby, które nadużywają alkoholu mogą zostać zobowiązane przez sąd do poddania się leczeniu odwykowemu. Jest to możliwe, o ile zostanie ustalone, że z powodu nałogu dochodzi do negatywnych zjawisk: w szczególności rozkładu życia rodzinnego. Sąd nie może jednak przymusowo nakazać leczyć alkoholika.

24.11.2020

O automatycznym zapisaniu pracownika do PPK decyduje wiek

Emerytury i renty Administracja publiczna PPK

Osoba zatrudniona w urzędzie, która ukończy 55 lat w maju 2021 roku, przystąpi do PPK automatycznie, bo o obowiązkowym lub dobrowolnym zapisaniu osoby zatrudnionej do PPK decyduje jej wiek w momencie zawierania umowy o prowadzenie PPK. W przypadku jednostek administracji publicznej tą datą będzie 10 kwietnia 2021 roku,

24.11.2020

MF: Zmian w zakresie wystawiania faktur uproszczonych nie będzie

VAT Rachunkowość

Resort finansów proponował, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu. Zmian jednak nie będzie. W poniedziałek MF poinformował, że w wyniku konsultacji podatkowych podjęto decyzję o nieprocedowaniu zmian w fakturach uproszonych.

24.11.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski