Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przedstawiła w środę przegląd najnowszych trendów i badań przygotowanych w ramach raportu “Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, jaki został przygotowany na jej zlecenie przez Instytut Analiz Rynku Pracy.

Czytaj również: Rynek pracy w 2023 roku - szanse, wyzwania, zagrożenia

Polacy boją się utraty pracy

Jakie nastroje panują wśród pracujących Polaków na koniec 2022 r.? Tę kwestię wzięła pod lupę agencja pracy Gi Group. Badania wykazały, że w ostatnich miesiącach wzrósł nasz niepokój. 4 na 10 Polaków, w związku z trudną sytuacją gospodarczą, obawia się utraty pracy. Staliśmy się też mniej optymistyczni co do wynagrodzeń – odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5 proc. w styczniu do 35 proc. w listopadzie 2022 r., przy czym podwyżek oczekują przede wszystkim osoby w wieku 18–24 lata.

Czytaj w LEX: Obowiązki pracodawcy w przypadku przywrócenia pracownika do pracy - poradnik na przykładach >>>

W niesprzyjających okolicznościach nie pozostajemy jednak bierni. 19 proc. osób aktywnych zawodowo zamierza podjąć kroki, by poprawić swoją pozycję względem konkurencji i zwiększać swoje kwalifikacje. 32 proc. Polek i Polaków zamierzało w grudniu znaleźć pracę dorywczą, a 6 proc. zatrudnionych myśli nawet o całkowitym przebranżowieniu, przy czym w największym stopniu gotowe na zmianę są osoby przed 25 rokiem życia. Jednocześnie 14 proc.  zatrudnionych, również głównie w przedziale wiekowym 18–24 lata, planuje zmianę miejsca pracy.

Czytaj w LEX: Świadectwo pracy – roszczenia pracownika z tytułu błędnego wystawienia >>>

 

Kluczowe trendy na rynku pracy w 2023 r.

Agencja rekrutacyjna Antal przeanalizowała z kolei, co czeka osoby aktywne zawodowo w nadchodzących miesiącach. Kluczową informacją płynącą z opracowania jest to, że pracodawcy nie będą w stanie zrekompensować pracownikom wysokiej inflacji. 2023 rok to także prawdopodobnie okres, w którym spodziewać się należy więcej osób poszukujących pracy. 76 proc. osób, które nie są zadowolone z dotychczasowej sytuacji w miejscu pracy, aktywnie przegląda nowe ogłoszenia.

W toku są także prace nad ustawą, która przewiduje zarówno możliwość całkowitej pracy zdalnej, jak i hybrydowej. Nowe prawo spowoduje zmiany w sposobie świadczenia pracy przez pracowników. Autorzy opracowania wskazują też na rosnące znaczenie Metaversum jako kanału komunikacji, podnoszenie konkurencyjności pracodawców przez innowacyjność czy outsourcowanie rekrutacji nowych pracowników. Z perspektywy pracowników z kolei na znaczeniu zyskiwać będą kompetencje techniczne i umiejętności miękkie.

 

Stopa bezrobocia stabilnie

Według danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1 proc., czyli tyle samo, co we wrześniu i październiku. Wcześniej przez trzy miesiące z rzędu wskaźnik utrzymywał się na poziomie 5,2 proc. W ujęciu wojewódzkim w listopadzie bezrobocie wzrosło w 7 regionach. Najwyższy jego poziom utrzymywał się w województwach: podkarpackim (8,7 proc.), warmińsko-mazurskim (8,5 proc.) i lubelskim (7,9 proc.). Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano zaś w Wielkopolsce (2,9 proc.), Śląskiem (3,6 proc.) oraz na Mazowszu (4,2 proc.). Łącznie na koniec miesiąca w urzędach pracy ze statusem bezrobotnym pozostawało zarejestrowanych 800,2 tys. osób.

Według danych Eurostatu, w Unii Europejskiej (dla krajów członkowskich UE-27) stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2022 r. wyniosła 6 proc. Według tej samej metodologii badawczej wskaźnik w Polsce utrzymał się na poziomie 3 proc., co stabilnie utrzymuje kraj na drugiej pozycji wśród krajów Wspólnoty. Liderem zestawienia niezmiennie pozostają Czechy z wynikiem 2,1 proc. (rozbieżność pomiędzy miesięczną wartością stopy bezrobocia na stronie Eurostatu a danymi dotyczącymi stopy bezrobocia rejestrowanego prezentowanymi na stronie GUS wynika z odmiennej metodologii zastosowanej przy gromadzeniu i opracowywaniu danych, w tym także z definicji osoby bezrobotnej. Badanie Eurostatu - Labour Force Survey, czyli LFS, a badanie GUS - Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności, czyli BAEL).

Według danych GUS, przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6507,5 tys. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6857,96 zł.