Umowy na dofinansowanie projektów związanych z rozwojem e-usług podpisał w piątek z szefami ośmiu placówek medycznych marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Łączna wartość inwestycji informatycznych to ponad 7,9 mln zł, z czego 6,7 mln zł stanowi dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego. Największe dotacje przyznano dwóm olsztyńskim szpitalom wojewódzkim.

Jak poinformowała dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie Irena Kierzkowska, 1,5 mln zł dofinansowania zostanie przeznaczone głównie na rozbudowę systemu elektronicznego w oddanym niedawno do użytku nowym skrzydle z blokiem operacyjnym. Placówka zamierza zakupić innowacyjną aplikację, która pozwoli na zdalne monitorowanie stanu wybranych pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego po ich wypisaniu do domów.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie - jak powiedziała dyr. Krystyna Piskorz-Ogórek - przeznaczy 700 tys. zł dofinansowania na trzeci etap informatyzacji tej placówki. Wyjaśniła, że zmiany wprowadzano stopniowo, by nie obciążać nadmiernie pracowników nowymi narzędziami informatycznymi. Szpital ze względu na potrzeby rozwojowe małych pacjentów zapewnia im stanowiska internetowe, gdzie mogą uczestniczyć w interaktywnych programach i transmisjach spektakli.

Dofinansowania przyznano też m.in. Wojewódzkiemu Szpitalowi Rehabilitacyjnemu dla Dzieci w Ameryce k. Olsztynka, Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie oraz szpitalom powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim i Iławie.

Zdaniem marszałka Jacka Protasa, podpisane w piątek umowy będą prawdopodobnie ostatnimi inwestycjami w regionalnej służbie zdrowia dofinansowanymi w tej perspektywie budżetowej. Jak przypomniał, dzięki pieniądzom unijnym szpitale i inne placówki opieki medycznej w regionie zrealizowały w ostatnich latach projekty o łącznej wartości 318 mln zł.(PAP)

mbo/ itm/