750 mln zł dodatkowo dla szpitali i 450 mln dla przychodni specjalistycznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski, w środę w Karpaczu na XXX Forum Ekonomicznym zapowiedział, że chce przeznaczyć dodatkowo ponad 1,2 mld zł na leczenie szpitalne i ambulatoryjne. Wyceny mają wzrosnąć o 7 punktów procentowych. To oznacza, że budżet NFZ z planowanych 105,4 mld zł powinien wzrosnąć do 107,6 mld zł.

08.09.2021

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - 21 placówek nominowanych do finału konkursu

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pandemia nie przeszkadza szpitalom i przychodniom w podnoszeniu jakości. Do konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia zgłosiły ponad 50 projektów z całej Polski, z tego do finału kapituła nominowała 21. Zwycięzców poznamy 22 września podczas gali finałowej online, poprzedzonej konferencją Zmiany w Ochronie Zdrowia.

08.09.2021

Czy szpital ma obowiązek przechowywać nagrania z kamery laparoskopowej?

Pacjent Opieka zdrowotna Podatki międzynarodowe

Kwestia przechowywania nagrania z kamery laparoskopowej nie jest jednoznaczna, z uwagi na to, że przepisy prawa polskiego nie regulują nagrywania badania czy zabiegu. Z tego powodu można analizować ten problem z dwóch perspektyw: dokumentacyjnej i monitorowania pacjenta - wyjaśnia Radosław Tymiński, ekspert z LEX Ochrona Danych Osobowych.

08.09.2021

Będą e-skierowania na rehabilitację i do psychiatry

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lista skierowań wystawianych w formie elektronicznej ma zostać poszerzona m.in. o opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień oraz rehabilitację leczniczą. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do konsultacji społecznych. Z tym, że jeszcze przez kilka miesięcy będą mogły być wystawiane papierowe skierowania.

07.09.2021

Zmarnowane pieniądze na program Profilaktyka 40 plus

Pacjent Opieka zdrowotna

Spełniły się obawy ekspertów, że rządowy program Profilaktyka 40 plus, nie spełni pokładanych w nim nadziei, bo został źle przygotowany. Zawiera za mało badań, nie przewiduje konsultacji z lekarzem i dopuszcza dublowanie diagnostyki wykonanej już wcześniej pacjentowi. Na ponad 20 mln osób w tej grupie, na badania zapisło się na razie... 200 tysięcy.

04.09.2021

Jadalny nie znaczy do obrotu. Nie każdy grzyb do legalnego zakupu

Środowisko Opieka zdrowotna

Kupujący i sprzedający grzyby powinni wiedzieć, że nie każdy jadalny okaz może być przedmiotem umowy sprzedaży. Z przepisów wynika, które z nich są dopuszczone do obrotu. Na zamkniętej liście 47 pozycji trudno jednak szukać niektórych rarytasów, choć niewykluczone, że w przyszłości wykaz grzybów podlegających obrotowi zostanie zmodyfikowany.

04.09.2021

Szpitale można likwidować, ale trzeba dać coś w zamian

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Adam Niedzielski, minister zdrowia, twierdzi, że jest absolutnie przeciwny likwidacji szpitali. Tak odniósł się do wypowiedzi Tomasza Grodzkiego, lekarza i marszałka Senatu, według którego w Polsce wystarczy 140 placówek. Tyle, że planowane przez rząd reformy zmierzają właśnie do likwidacji części placówek i oddania wielu z nich w zarządzanie szpitalom klinicznym - bez zagwarantowania, że pacjenci dostaną lepszą opiekę ambulatoryjną.

02.09.2021

Powiat zapłaci, jeśli apteka ma działać późno w nocy

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zniesienie obowiązku całodobowych dyżurów aptek zakłada projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. W zamian w porze nocnej apteki mają dyżurować w godzinach 21.00 - 23.00, a w dni wolne od pracy do 18.00. Za te dyżury zapłaci NFZ. Jeśli powiat uzna, że apteka ma działać dłużej, będzie musiał zapłacić. Samorządy protestują, bo uważają, że zapewnienie dostępności aptek nie powinno należeć do ich zadań.

01.09.2021

NFZ pracuje nad finansowaniem opieki koordynowanej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nie tylko w Ministerstwie Zdrowia, ale także w Narodowym Funduszu Zdrowia, pracuje zespół nad koncepcją opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Jak ustaliło Prawo.pl, zgodnie z ustawowymi zapisami ruszy ona już 1 października, choć nie ma jeszcze szczegółów finansowania. Jest również szansa, że dodatkowe projekty będą finansowane z puli 4,5 mld euro przeznaczonej w Krajowym Planie Odbudowy na ochronę zdrowia.

30.08.2021

Nowelizacja przepisów o produktach biobójczych wprowadzi nowe kary i opłaty

Prawo karne Opieka zdrowotna

Deklarowanym celem zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w ustawie o produktach biobójczych jest realizacja wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, doprecyzowanie stosowania unijnych przepisów i zapewnienie lepszej kontroli nad zatruciami. W nowelizacji nie zabrakło też kilku nowych opłat i czynów podlegających karze grzywny.

28.08.2021

Czwarta fala pandemii się zbliża, a rząd bez strategii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Podział na strefy żółte i czerwone, limity w miejscach publicznych – to cały plan rządu walki z rozpoczynającą się czwartą falę pandemii koronawirusa. W tym czasie inne kraje określają precyzyjne wytyczne dla szkół, ograniczenia dla niezaszczepionych, obowiązek szczepień, zasady testowania. Zdaniem ekspertów w Polsce brakuje centrum zarządzania pandemią i solidnej analizy danych.

26.08.2021

Państwo i Prawo: Wyjątkowo niekonstytucyjny wyrok w sprawie aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nieczęsto zdarza się, że wyroki sądów konstytucyjnych stają się jedną z przyczyn masowych protestów lub trafiają na transparenty ruchów obywatelskich. Nieczęsto też takie wyroki są wydawane z naruszeniem prawa i stają się powodem naruszenia konstytucji przez władzę wykonawczą. Tak ubiegłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji komentują prof. Andrzej Wróbel (fot.) i dr Michał Ziółkowski,

26.08.2021

WSA: Minister zdrowia rażąco naruszył procedurę przy przejęciu Szpitala Północnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie. Jednak tak się nie stało. Szpital Solec (Północny) w ogóle nie brał udziału w postępowaniu, gdyż minister zdrowia nie zapewnił mu w żaden inny sposób czynnego udziału, nie powiadomił o postępowaniu, do czego był zobowiązany

25.08.2021

Choroby rzadkie - centra eksperckie nie obsłużą tysięcy pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rząd w końcu, po 12 latach od zaleceń Unii przyjął Plan dla Chorób Rzadkich. Eksperci nie mają wątpliwości, że zawiera to co najważniejsze, by ponad 2 mln pacjentów mogło liczyć na lepszą opiekę. Wskazują jednak dwa ważne problemy - nie tylko ośrodki eksperckie powinny mieć prawo do robienia badań genetycznych, lekarze rodzinni i specjaliści muszą być szkoleni z diagnozowania takich chorób.

25.08.2021

Rejestry medyczne tak, kosztowna rada – nie

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Niekomercyjne rejestry są obecnie najlepszym miernikiem jakości w ochronie zdrowie – uważa prof. Marian Zembala, były minister zdrowia. Ma być ich więcej za sprawą projektu przygotowanego przez resort zdrowia. Problem w tym, że zdaniem ekspertów zamiast uporządkować obecne regulacje, rządowa propozycja tworzy jedynie nowe, dobrze wynagradzane stanowiska.

24.08.2021

Gawrońska: Strategia Zdrowa Przyszłość dobrze zdefiniowana, ale bez rozwiązań na przyszłość

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przygotowanym przez rząd programie sytuacja systemu opieki zdrowotnej została rzetelnie przedstawiona, w pełni odzwierciedlając problemy, z którymi się borykamy. Nie wystarczy jednak monitorowanie zdarzeń niepożądanych, potrzebne jest ustalenie ich przyczyn i wyciąganie wniosków na przyszłość - mówi dr Anna Gawrońska, ekspert d/s ochrony zdrowia

24.08.2021

Szpitale całkowicie zakazują odwiedzin - to bezprawne

Pacjent Opieka zdrowotna

Dyrektorzy szpitali, w których obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów mogą mieć problemy. Zgodnie z przepisami można bowiem jedynie ograniczyć wizyty najbliższych. Aby placówki wiedziały, jak postępować, a pacjenci - znali swoje prawa, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny pracują nad rekomendacjami w tej sprawie.

23.08.2021

Zaszczep się i żyj normalnie! – kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Zaszczep się i żyj normalnie! To kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień – poinformowało w piątek, 20 sierpnia, w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowy spot ukazał się w piątek, 20 sierpnia. Jak twierdzi CIR, przekaz kampanii jest prosty i dosadny – odrzucenie szczepienia to odpowiedzialność za kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia.

20.08.2021

Opieka koordynowana ma być, ale finansowania brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma mieć prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Wszystko jednak wskazuje, że przepis będzie martwy, bo w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma ani złotówki na jego realizację.

20.08.2021

Białostockie Centrum Onkologii umówi pacjentki na mammografię

Opieka zdrowotna

Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło pierwszą w Polsce platformę przez którą lekarze rodzinni mogą zgłaszać pacjentki na badania profilaktyczne piersi. Potem Centrum kontaktuje się z nimi i umawia termin wizyty w Poradni Chorób Piersi. Obecnie to kobiety samodzielnie muszą umawiać się na badania, co często odkładają je na później.

19.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski