Przedszkole żąda zaświadczenia o zdrowiu dziecka - lekarz nie ma podstaw do wystawienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus

Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.

12.11.2022

Skóbel: W wielu szpitalach zwiększenie wyceny świadczeń nie wystarczyło na wypłatę podwyżek płac

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Są podmioty, które zyskały na zmianie cen, ale są i takie, dla których wycena świadczeń okazała się skrajnie niekorzystna. Ministerstwo Zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Narodowy Fundusz Zdrowia próbują przerzucić odpowiedzialność za powstałą sytuację na dyrektorów szpitali, a brakuje refleksji, czy nie został popełniony błąd - uważa Bernadeta Skóbel radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

10.11.2022

Zdalna medycyna pracy szybka i wygodna, ale wątpliwa

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Przeprowadzanie zdalnych badań medycyny pracy obecnie nie ma żadnego uzasadnienia, również prawnego, jednak jest powszechną praktyką. Nawet ustawa covidowa nie wprowadziła takiej możliwości, a eksperci zwracają uwagę na to, że badanie medycyny pracy to także badanie przedmiotowe, a nie tylko podmiotowe. I sugerują umiar w stosowaniu tej metody.

10.11.2022

Brak specjalistów może zastopować boom na roboty w chirurgii

Pacjent Opieka zdrowotna

Doświadczony operator wykonał co najmniej pół tysiąca zabiegów z udziałem robota, co oznacza około 10 lat praktyki. To brak specjalistów może być wąskim gardłem rozwoju chirurgii robotowej w Polsce - przewidują eksperci. Tymczasem kolejne ośrodki kupują urządzenia, czemu sprzyja większa konkurencyjność na rynku oraz finansowanie ze środków publicznych.

09.11.2022

Specjalistyczne usługi opiekuńcze mają być tańsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Zmiana zasad odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, tak by były tańsze dla odbiorców oraz skrócenie okresu wymaganego doświadczenia zawodowego dla świadczących te usługi to niektóre zmiany zaproponowane przez resort rodziny i polityki społecznej. Obecnie rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia.

07.11.2022

Wyposażenie zakładowej apteczki trzeba ustalić w porozumieniu z lekarzem

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy oraz apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Należy przy tym uwzględnić rodzaje i nasilenie występujących zagrożeń.

04.11.2022

Szpitale oszczędzają na prądzie, ale nie mogą zabronić pacjentom korzystania z gniazdek

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Tarcza, która ma chronić szpitale jako podmioty wrażliwe przed skokiem cen energii elektrycznej, nie wystarczy. Rachunki i tak wzrosną o kilkadziesiąt procent. Dlatego rząd przygotowuje dla szpitali program wsparcia fotowoltaiki. Z kolei zarządzający placówkami szukają oszczędności, wyłączając zewnętrzne oświetlenie i telewizory na szpitalnych salach. Cięcie kosztów ma jednak granice: pacjent ma prawo m.in. do ładowania telefonu.

03.11.2022

Ratownicy medyczni przeciwni szkoleniu strażaków w ambulansach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zaalarmowało Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) w sprawie strażaków, którzy mają się szkolić w karetkach pogotowia. Ratownicy medyczni podkreślają, że udział osób nieuprawnionych, czyli niewykonujących zawodu medycznego w udzielaniu świadczeń, narusza prawo pacjenta do tajemnicy o jego stanie zdrowia.

02.11.2022

Opieka koordynowana to nie przymus - pacjent nie musi z niej korzystać

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent nie ma obowiązku korzystania z opieki koordynowanej, nawet jeśli przychodnia ma w tej sprawie podpisaną umowę z NFZ. Fundusz wyjaśnia wątpliwości lekarzy, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem nowego modelu współpracy z pacjentem. Gotowych na to jest niewiele poradni POZ. Z ankiety przeprowadzonej wśród przychodni wynika, że mowa o mniej niż 10 proc. podmiotów.

02.11.2022

Elektroniczna karta zgonu od 1 marca 2023 r.

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Centrum e-Zdrowie pracuje obecnie nad wprowadzeniem elektronicznych kart zgonu i kart urodzeń. Ma to na celu zautomatyzowanie przekazywania danych zawartych w tych kartach do rejestrów państwowych i innych instytucji publicznych. W rezultacie ma to poprawić płynność obsługi obywateli. Funkcjonalność ta ma być udostępniona od 1 marca 2023 r.

01.11.2022

NIK: Szpitale nie zdały egzaminu z funkcjonowania w warunkach kryzysowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Większość z placówek nie zrealizowała w ostatnich dwóch latach w całości kontraktów zawartych z NFZ, co było efektem zaangażowania się w zwalczanie COVID-19 i ograniczenie przyjęć pozostałych pacjentów. Wartość udzielonych świadczeń była niższa niż w 2019 roku, czyli przed pandemią o ponad 20 proc. - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

31.10.2022

Dyżur w centrum powiadamiania ratunkowego nawet 16 godzin - związki protestują

Pacjent Opieka zdrowotna

Praca operatorów centrum powiadamiania ratunkowego (CPR), czyli numeru 112, wymaga od nich racjonalnego i trzeźwego myślenia. Wydłużenie ich dyżuru do 16 godzin zwiększy ryzyko błędu i obniży bezpieczeństwo obywateli, zamiast je podnieść - mówią związkowcy. Krytykują także proponowane przez MSWiA wprowadzenie dyżurów domowych i konieczność stawienia się operatora w pracy w ciągu czterech godzin od wezwania.  

31.10.2022

Sekcja zwłok - zleca lekarz, rodzina może żądać

Opieka zdrowotna

Są sytuacje, w których rodzina zmarłej osoby może poprosić o sekcję zwłok. Placówki medyczne nie mają jednak obowiązku wykonywania jej na żądanie. Zdarzają się sytuacje, w których najbliżsi osoby zmarłej mogą sądownie wywalczyć przeprowadzenie sekcji – muszą udowodnić, że przyczyna śmierci, jaką umieszczono w karcie zgonu jest niejasna i zbyt ogólna.

29.10.2022

Ostatnie chwile na zgłoszenie do pilotażu w zakresie obsługi medycyny szkolnej

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Centrum e-Zdrowia ogłosiło nabór do pilotażu w zakresie obsługi funkcjonalności medycyny szkolnej. W pilotażu weźmie udział maksymalnie 20 podmiotów. Realizowany będzie już w tym roku szkolnym. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października. Zainteresowane podmioty muszą posiadać odpowiedni potencjał oraz certyfikaty służące do obsługi e-recepty oraz e-skierowania.

28.10.2022

NSA: Fundusz nie zwróci za sprzęt do tlenoterapii po covidzie

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent ciężko przeszedł zakażenie koronawirusem. Po wypisaniu ze szpitala do domu nadal skarżył się na trudności w oddychaniu. Nie udało mu się wypożyczyć koncentratora tlenu oraz pulsoksymetru, więc podjął decyzję o zakupie tych urządzeń. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił jednak zwrotu poniesionych kosztów. Sądy administracyjne przyznały rację organowi, ponieważ przepisy nie przewidują takiego uprawnienia.

28.10.2022

Krajowa Sieć Onkologiczna - po roku konsultacji ustawy, raportu wciąż brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu. Nie ma nawet raportu z konsultacji społecznych, które rozpoczęły się rok temu. Natomiast zmiany są potrzebne. Kilkuletni pilotaż pokazał, że Krajowa Sieć Onkologiczna jest właściwą drogą do poprawy jakości leczenia onkologicznego w Polsce.

27.10.2022

Pacjent szybko dostanie odszkodowanie, ale tylko po leczeniu w szpitalu i nie za powikłania

Pacjent Opieka zdrowotna

Na rekompensatę wypłacaną "szybką ścieżką", będą mogli liczyć wyłącznie pacjenci, którym udzielono świadczeń w szpitalach. Mimo tego że obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych obejmie także m.in. POZ i poradnie specjalistyczne. W dodatku projekt w obecnym kształcie wyklucza możliwość otrzymania przez pacjenta świadczenia kompensacyjnego w przypadku powikłań.

26.10.2022

Nocna i świąteczna opieka medyczna ma być przy każdym SOR-ze i w szpitalu

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejki pacjentów czekających na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być mniejsze, gdyż już od nowego roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna. Takie zmiany zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

25.10.2022

Jakość ma dotyczyć nie tylko szpitali - analiza najważniejszych zmian w projekcie

Pacjent Opieka zdrowotna

Wersja projektu z 6 października 2022 r. tzw. ustawy o jakości zawiera szereg zmian, w tym wprowadza wymóg uzyskania autoryzacji przez wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, a nie tylko szpitale, jeśli udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Ponadto obowiązek prowadzenia wewnętrznego systemu zarządzania jakości czy monitorowania zdarzeń niepożądanych zostanie również rozszerzony na podmioty inne niż szpitalne.

25.10.2022

Obniżona stawka VAT na wyroby medyczne nie taka oczywista

VAT Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Nowelizacja przepisów o VAT w zakresie opodatkowania wyrobów medycznych postawiła podmioty z branży medycznej w niełatwej sytuacji. W praktyce pojawiły się uzasadnione wątpliwości, czy po nowelizacji dostawcy wyrobów medycznych mogą nadal stosować obniżoną stawkę VAT – pisze Justyna Kowalik z Enodo Advisors.

25.10.2022