Dziś konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia"

Opieka zdrowotna Zarządzanie

„Transformacja systemu – jakość i bezpieczeństwo” - pod takim hasłem w środę 22 września odbywa się bezpłatna konferencja pt. "Zmiany w Ochronie Zdrowia", organizowana przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. By wziąć udział w wydarzeniu, które odbędzie się w formule online, wystarczy zapisać się online.

22.09.2021

E-dokumentacja już powinna działać, a historii choroby tam nie ma

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci myśleli, że za sprawą elektronicznej dokumentacji medycznej po 1 lipca na ich Internetowym Koncie Pacjenta będą dane o wizytach u lekarzy, w szpitalu, z pełnym opisem, wyniki wszystkich badań laboratoryjnych. Rozczarowani mówią, że jedyne co widzą w historii leczenia, to datę wizyty. Wiele placówek, mimo ustawowego obowiązku, wciąż nie ma, niestety, odpowiednich systemów informatycznych.

22.09.2021

Autoryzacja powinna objąć wszystkie placówki medyczne, a nie tylko szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia to dobry pomysł, o ile zostanie dopracowany i obejmie też przychodnie specjalistyczne i podstawowej opieki zdrowotnej. Tak uważają eksperci. Przedstawiciele szpitali powiatowych ostrzegają zaś, że wiele z nich nie spełni wymagań, co oznacza koniec finansowania z NFZ i likwidację. W efekcie samorządy zaczną naciskać na zmianę decyzji, co nie wpłynie na poprawę jakości.

21.09.2021

Chmielowiec: Zgłaszanie zdarzeń niepożądanych bez ryzyka dla personelu, ale roszczenia pacjentów dopuszczalne

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie można zaakceptować postulatu, by zgłoszenie zdarzenia niepożądanego wyłączało wszelką odpowiedzialność. Dlatego projektowane przepisy zakładają wyłączenie możliwości nakładania sankcji na pracownika zgłaszającego zdarzenie niepożądane – okoliczność ta nie będzie mogła stanowić podstawy do wszczęcia postępowania karnego czy dyscyplinarnego - pisze Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

21.09.2021

Strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i zapewnia, że resort zapewni obsadę karetek m.in. przeszkolonymi w zakresie medycyny ratunkowej strażakami. Problem jednak w tym, że strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach. Stanowisko w tej sprawie wydała Krajowa Sekcja Pożarnicza NSZZ „Solidarność”.

20.09.2021

Nowa sieć szpitali dopiero w 2022 roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W marcu 2021 roku powinny zostać ogłoszone nowe wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Powołano już nawet w NFZ specjalny zespół do ustalenia nowych zasad. Z powodu pandemii kwalifikacja zostanie jednak przesunięta, i to już drugi raz. Zgodnie z najnowszą zmianą obecna kwalifikacja ma obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku. Znika przepis określający do kiedy nowe wykazy mają być ogłoszone.

17.09.2021

Mamy już czwartą falę, ale wciąż nie testujemy bezobjawowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

W naszym kraju czwarta fala epidemii koronawirusa już jest. Eksperci nie mają wątpliwości, że powszechne szczepienia są jednym z warunków skutecznej walki z koronawirusem. Apelują o to, ale zwracają też uwagę, że drugim powinno być także powszechne testowanie. A tego ciągle brak. Tymczasem lekarze rodzinni na to badanie kierują tylko 5 tysięcy Polaków dziennie.

17.09.2021

WSA: Podróż samochodem narusza obowiązek izolacji zakażonego koronawirusem

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Samotna podróż samochodem do mobilnego punktu w celu pobrania wymazu stanowiła złamanie nałożonego obowiązku izolacji. Sanepid nie widział podstaw, aby odstąpić od nałożenia za to administracyjnej kary pieniężnej i poprzestać na pouczeniu. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu,

16.09.2021

Dyżury aptek - powiat kijem nic nie wskóra, potrzebna marchewka

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Problemy z dyżurami aptek są konsekwencją art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne. Ustala je rada powiatu, która nie jest właścicielem aptek ani pracodawcą aptekarzy. Szczucie mieszkańców na aptekarzy jako skutek działań starostów, żądania darmowej pracy, próby wpływania na niezależność i pracę farmaceutów, nie świadczą o chęci dialogu. Zniechęcają do jakiejkolwiek współpracy

16.09.2021

Jedna cesarka nie daje prawa do drugiej na życzenie

Pacjent Opieka zdrowotna

Wiele kobiet na forach internetowych pyta, dlaczego lekarz ginekolog odmawia im drugiej cesarki. Zgodnie jednak ze standardami opieki okołoporodowej cięcie może być wykonywane tylko wtedy, gdy jest niezbędne. A przebycie jednego nie jest wskazaniem do drugiego, o ile nie istnieją stałe i niezmienne powody, np. wada wzroku.

14.09.2021

Szczepienia w szkołach - nie wszyscy rodzice wyrażają zgodę

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Właśnie rozpoczęła się akcja szczepień w szkołach, a tymczasem okazuje się, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko COVID-19. Wśród argumentów są obawy o wystąpienie odczynów poszczepiennych i to, że preparaty nie zostały odpowiednio przebadane. Lekarze podkreślają wagę szczepień, a rząd stawia na długofalową edukację.

13.09.2021

Jakub Kraszewski: Tworzenie specjalistycznych oddziałów w szpitalach powiatowych było błędem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Nie stać nas na „rozdrabnianie” kadry medycznej na zbyt wiele jednostek. Powinniśmy również przeprofilować zakresy działania małych szpitali, żeby mogły świadczyć podstawowe usługi, na które jest największe zapotrzebowanie lokalne, a procedury specjalistyczne koncentrować w ośrodkach specjalistycznych. Kategoryzacja szpitali może sprawić, że ten system będzie wydajniejszy

13.09.2021

Nowe prawo ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, ale medycy pytają o gwarancje dla siebie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom. M.in. wprowadzając dla wszystkich uczestników procesu leczenia obowiązek zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Medycy nie mają nic przeciwko temu, ale obawiają się, że ta procedura może prowadzić do represji wobec nich. Podnoszą to podczas obecnego protestu

13.09.2021

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w transplantologii

Opieka zdrowotna

​W piątek 10 września odbyła się konferencja pt. „Wsparcie procesów dotyczących dawstwa narządów i tkanek - wyzwania i szanse”. Ogłoszone na niej zostaną plany Ministerstwa Zdrowia, dotyczące zwiększenia dawstwa organów w Polsce. Nowy, projakościowy program MZ będzie realizować dzięki unijnym środkom.

10.09.2021

Rząd rusza z pracami nad ustawą o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Tworzenie warunków do pełnego wdrożenia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych to cel umowy o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, którego celem jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Umowa została podpisana w piątek 10 września br. w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

10.09.2021

Szczepienie przeciw HPV nie tylko dla dziewczynek

Opieka zdrowotna Farmacja

Ministerstwo Zdrowia planuje, by ze szczepień przeciw HPV mogły skorzystać nie tylko dziewczynki w wieku 11-13 lat, jak zaleca producent. - Dziś nie umiem jeszcze powiedzieć, o jakim poziomie odpłatności mówimy – poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dotychczas resort mówił o 50 proc. poziomie refundacji.

10.09.2021

Senat proponuje 7,2 proc. PKB na ochronę zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Senat opowiedział się w czwartek za tym, by nakłady na ochronę zdrowia wzrosły do 7,2 proc. PKB na zdrowie zamiast 7 proc. i by stało się to szybciej niż zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Za podjęciem uchwały w całości wraz z poprawkami było 94 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

09.09.2021

NIK: Na Podlasiu brakuje skutecznego systemu leczenia udaru mózgu

Opieka zdrowotna

W latach 2018-2020 wskaźnik śmiertelności z powodu udaru mózgu w województwie podlaskim był jednym z najwyższych w Polsce. NIK wskazuje przyczyny takiego stanu: brak skutecznego i spójnego systemu leczenia udaru mózgu, wyjątkowo mała liczba łóżek w stosunku do liczby pacjentów oraz ograniczony dostęp do nowoczesnych metod leczenia i właściwego personelu medycznego.

09.09.2021

750 mln zł dodatkowo dla szpitali i 450 mln dla przychodni specjalistycznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski, w środę w Karpaczu na XXX Forum Ekonomicznym zapowiedział, że chce przeznaczyć dodatkowo ponad 1,2 mld zł na leczenie szpitalne i ambulatoryjne. Wyceny mają wzrosnąć o 7 punktów procentowych. To oznacza, że budżet NFZ z planowanych 105,4 mld zł powinien wzrosnąć do 107,6 mld zł.

08.09.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski