NIK o programie "Za życiem": Miało być kompleksowo, a realnej pomocy brak

Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działa program "Za życiem" - w założeniu najbardziej innowacyjny i kompleksowy z dotychczasowych, program pomocy dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej i noworodków z najcięższymi schorzeniami. Wnioski nie napawają optymizmem - obiecane wsparcie pozostało głównie na papierze.

09.11.2021

Lekarskie "Primum non nocere" ze strachu traci swoją moc

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

To, że ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uchylający przesłankę wad letalnych przy legalnej aborcji spowoduje efekt mrożący wśród lekarzy, wiadomo było od początku. Wskazywali na to też prawnicy i obrońcy praw człowieka apelując, by trudnego kompromisu nie ruszać. Ale zaczęło się już wcześniej, pierwszym wyłomem było inne orzeczenie TK, dotyczące klauzuli sumienia. A te dwie kwestie pacjentom raczej nie służą.

09.11.2021

Jakość w ochronie zdrowia będzie, ale tylko na papierze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W najnowszej wersji projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta są jedynie dwie istotne merytorycznie zmiany. Po pierwsze, akredytacji szpitali będzie udzielał minister zdrowia, a nie prezes NFZ. Po drugie, pacjenci będą mogli zgłaszać zdarzenia niepożądane do rzecznika praw pacjenta. Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło większości uwag, nie ma więc szans na poprawę efektywności leczenia.

09.11.2021

MZ: Można przerwać ciążę, gdy życie lub zdrowie matki zagrożone

Opieka zdrowotna

W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety, np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp., zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. I opublikowało zalecenia w tej sprawie.

07.11.2021

Prof. Król-Całkowska: Nawet w czasie pandemii prawa pacjenta nie mogą być iluzoryczne

Opieka zdrowotna

W przypadku, gdy pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy nie wyraził zgody na świadczenie zdalne, obowiązkiem podmiotu leczniczego było wykonanie świadczenia z zachowaniem osobistego kontaktu. Prawo to wyartykułowane wprost w treści rozporządzenia Ministra Zdrowia miało jednak w wielu sytuacjach charakter formalny i sztuczny - zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Król-Całkowska

06.11.2021

Środki spożywcze z kannabidiolem na granicy legalności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Od kilku lat w Polsce wzrasta zainteresowanie suplementami diety pochodzącymi z konopi siewnych, w szczególności tzw. olejkami CBD i innego rodzaju preparatami zawierającymi kannabidiol. Przekłada się to na stale poszerzany asortyment tych produktów na półkach kiosków i w sklepach internetowych. Jest jednak pytanie, czy takie środki spożywcze mogą być legalnie sprzedawane na terytorium Polski.

04.11.2021

Wyrok TK groźny dla pacjentek i lekarzy. Potrzebne standardy działania

Prawo karne Opieka zdrowotna

Czy to wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przyczynił się do śmierci 30-letniej kobiety? Być może w tej konkretnej sprawie - nie, jednak zdaniem prawników ten wyrok powoduje, że lekarze kierują się czasem strachem, a nie wiedzą medyczną. Konieczne są standardy pokazujące, kiedy życie i zdrowie kobiety jest ważniejsze od życia płodu i zapewnienie lekarzom m.in. możliwości konsultacji z drugim specjalistą.

03.11.2021

Dotychczasowe obostrzenia covidowe przedłużone

Opieka zdrowotna Koronawirus

Obowiązujące do 30 października dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią z niewielkimi zmianami zostały przedłużone. Wśród zmian jest m.in. przywrócenie obowiązku noszenia maseczek w szkołach i na uczelniach. Maseczki nie będą jednak obowiązkowe w trakcie konkursu na aplikację kuratorską. Nowe przepisy obowiązują od niedzieli 31 października do czasu wydania nowych.

31.10.2021

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do uzgodnień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie nowego modelu organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który ma usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych - to cel skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

30.10.2021

Fundusz Medyczny zamiast pomagać, szkodzi pacjentom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, do pacjentów i szpitali ma trafić 2,2 mld złotych z Funduszu Medycznego. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. W tym roku wydano zaledwie ok. 200 mln zł, choć planowano 1,8 mld zł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że te pieniądze nie przepadną. Eksperci podkreślają, że gdyby trafiły do NFZ, pacjenci by z nich skorzystali. Tymczasem czekają „zamrożone”, choć potrzeby ochrony zdrowia są ogromne.

27.10.2021

NIK o dostępności dopalaczy: Jest lepiej, ale problem wciąż nie został rozwiązany

Prawo karne Opieka zdrowotna

Po zmianie przepisów w 2018 roku dostępność nowych narkotyków, wcześniej zwanych dopalaczami, została ograniczona, a liczba zatruć spowodowana ich zażywaniem spadła niemal o połowę. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że wciąż nie udało się rozwiązać problemów związanych z handlem nowymi narkotykami przez internet i aktualizacją list tych substancji.

26.10.2021

SN: Kara finansowa dla lekarza za udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji leków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wystawienie przez lekarza zapotrzebowania na zakup leków niewykorzystywanych w procesie leczniczym w sposób ewidentny narusza zasady etyki, a zwłaszcza powołanie lekarskie - orzekł w Izbie Karnej Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę finansową wymierzoną przez sądy lekarskie. Potwierdził raz jeszcze, że udział lekarzy i farmaceutów w tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji leków godził w interes pacjentów.

25.10.2021

SN: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu dla lekarza antyszczepionkowca

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Propagowanie przez lekarza poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i podawanie nieprawdziwych informacji na forum publicznym jest naganne. A wagi popełnionego czynu nie umniejsza fakt, że chodziło o wypowiedź, a nie o zawiniony błąd wyrządzający szkodę pacjentowi, bo to ma o wiele większy zasięg i równie poważny ciężar gatunkowy - uznał Sąd Najwyższy.

23.10.2021

Restaurator nie będzie musiał określać kaloryczności kotleta z frytkami

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Przez pandemię, co drugi Polak przybrał na wadze, średnio ponad 5 kilogramów. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza jednak nakładać na branże restauracyjno-cateringową kolejnego obowiązku - informowania o kaloryczności potraw. Ministerstwo ma wątpliwości czy taki obowiązek rzeczywiście przyczyniłby się do zwalczania otyłości, a nie chce obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

23.10.2021

Samorząd zachęca lekarzy do ograniczenia czasu pracy do bezpiecznego poziomu

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przeciążenie pracą odbywa się również kosztem życia rodzinnego i utrudnia realizację obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego - stwierdziła Naczelna Rada Lekarska i zarekomendowała lekarzom i lekarzom dentystom ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpiecznych dla nich samych i ich pacjentów.

22.10.2021

Minister zdrowia: Koniec z apelami, będą mandaty

Opieka zdrowotna Koronawirus

Polityka upomnień czy zwracania uwagi na obowiązki związane z pandemią zmienia się na politykę wystawiania mandatów - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mamy uzgodnienie z policją takie, że ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła – dodał. Kontrole mają być prowadzone przede wszystkim w zagrożonych regionach, czyli m.in. w województwach lubelskim i podlaskim.

20.10.2021

Balicki: Reforma opieki psychiatrycznej nagle wyhamowała

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Niezbędna jest pilna nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Powinna ona określić rolę centrów zdrowia psychicznego, leczenia specjalistycznego oraz status klinik. Prace nad nowelizacją zostały niestety wstrzymane - zauważa dr Marek Balicki, członek Rady do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, były minister zdrowia.

20.10.2021

NFZ wydłuża do 12 miesięcy okres rehabilitacji pocovidowej

Opieka zdrowotna Koronawirus

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że do programu rehabilitacji po przebyciu COVID-19 będzie można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. Dotychczas było na to pół roku. Nowe przepisy, wchodzące w życie we wtorek, mają mają zastosowanie do rozliczania świadczeń rehabilitacji po COVID-19 od 15 października.

19.10.2021

Ze szwami do weterynarza, z kaszlem na teleporadę - służba zdrowia ledwie zipie

Opieka zdrowotna Koronawirus

Jesienne "kaszle" i "katarki" coraz mocniej doskwierają rodzicom. Dzieci we wrześniu żwawo wróciły do szkół, teraz gromadnie zalegają w domowych pieleszach. A przy okazji "sprzedają" wirusy dorosłym. Służba zdrowie "chora" na covid - więc ledwie zipie i to nie tylko publiczna. Także w placówkach prywatnych łatwiej wyzdrowieć niż dostać się do lekarza.

17.10.2021

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do ustawy budżetowej na 2021 r. zwiększającą dotację dla NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sejm głosował w czwartek nad uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021. Senat zaproponował do niej jedną poprawkę, zwiększającą kwotę dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,3 mld zł, kosztem wydatków majątkowych przewidzianych na obronę narodową. Posłowie byli jednak innego zdania i poprawkę odrzucili.

14.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski