Pielęgniarki planują protest, minister zdrowia przypomina o planowanych podwyżkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od 1 lipca kolejna tura podwyżek dla całego środowiska medycznego - zapowiadział minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do planowanego na 23 maja protestu pielęgniarek. Według przedstawionych przez niego szacunków w ujęciu półrocznym chodzi o co najmniej 3-4 miliardy złotych. Dodał, że takie podwyżki są "szczodrym" rozwiązaniem.

09.05.2023

TK: Zasady obowiązkowych szczepień niezgodne z konstytucją, bo ogłoszone w komunikacie

Opieka zdrowotna

Wymagalność obowiązkowych szczepień ochronnych i liczba dawek poszczególnych obowiązkowych szczepień ochronnych, które określone są w Programie Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie komunikatu, a nie przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia, są niezgodne z konstytucją - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

09.05.2023

E-konsylia mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

E-konsylium to rozwiązanie telemedyczne, które umożliwia pacjentom szerszy dostęp do specjalistów z dużych ośrodków. Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek ogłosiło pilotażowy program, w którym weźmie udział 48 szpitali, 80 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ma zostać przeszkolonych 700 pracowników medycznych. E-konsylia już wcześniej wprowadziły niektóre placówki, które samodzielnie pozyskały na to środki.

08.05.2023

Otyłość - miliony chorych bez choćby jednego leku refundowanego

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Leków wspierających redukcję masy ciała jest w Polsce zarejestrowanych kilka. Jednak części pacjentów nie stać na to, aby z nich skorzystać. Żaden z leków rekomendowanych do leczenia choroby otyłości nie jest bowiem refundowany. Jednocześnie popyt na nie rośnie. Szukają ich nie tylko chorzy, ale także chcący "zgubić kilka kilogramów", a receptę można uzyskać łatwo on-line. 

06.05.2023

Dopiero po interwencji RPP szpital wyznaczył termin kontroli oka dziecka

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpital jest zobowiązany - w jak w najkrótszym czasie - pomóc dziecku i nie wyznaczać zbyt odległych terminów kontroli po urazie oka. Opiekun dziecka nie może być postawiony w sytuacji, w której jest zmuszony do samodzielnego poszukiwania pomocy w innej placówce medycznej, korzystając z wyszukiwarki NFZ - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta, który interweniował w sprawie dziecka, któremu szpital zlecił kontrolę, ale nie wyznaczył jej terminu.

05.05.2023

Szpitale wciąż ograniczają odwiedziny, pacjenci się skarżą

Pacjent Opieka zdrowotna

Odwiedziny w szpitalach nie powinny być ograniczane poniżej dwóch godzin. Jednak nawet dziś, blisko rok po odwołaniu epidemii, pacjenci spotykają się z zakazami. Ostateczna decyzja co do odwiedzin biskich należy bowiem do kierownika podmiotu leczniczego. W tym roku Rzecznik Praw Pacjenta odnotował 311 naruszeń praw pacjenta w tym względzie. W ubiegłym roku było ich ponad 6 tys.

04.05.2023

Covid wstrzymał certyfikację strażaków - to problem dla gmin i ofiar wypadków

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego dziesiątki tysięcy strażaków będzie musiało nagle odnowić szkolenia m.in. z kwalifikowanej pierwszej pomocy i bhp. Samorządowcy obawiają się, że to na nich spadnie obowiązek i koszty przeszkolenia. Może się okazać, że strażacy bez ważnych certyfikatów nie będą chcieli udzielać pierwszej pomocy, choćby przy wpadkach drogowych. Tym bardziej że nieudane akcje może ocenić prokurator.

04.05.2023

Pacjent nie może sprzeciwić się dostępowi do jego danych medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Prawo nie przewiduje instytucji sprzeciwu pacjenta wobec dostępu do jego dokumentacji medycznej. Część danych pacjenta w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) jest udostępniona automatycznie personelowi medycznemu. W pozostałych przypadkach to zawsze pacjent sam decyduje. Tyle tylko, że system udzielania zgód przez IKP często nie jest znany ani pacjentom, ani lekarzom.

02.05.2023

Niefrasobliwy kuracjusz dopłaci do pobytu w sanatorium

Pacjent Opieka zdrowotna

Kuracjusz, który zrezygnuje z pobytu w sanatorium przed końcem turnusu, zapłaci za niewykorzystane dni z własnej kieszeni, według cennika. Sanatoria w regulaminach zabezpieczają się w ten sposób przed niefrasobliwymi pacjentami, których pobyt finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. „Gapowe” płaci też kuracjusz, który spóźni się na turnus.

29.04.2023

Prezydent podpisał ustawę. System orzeczniczy jest na progu wydolności

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Niektóre orzeczenia o niepełnosprawności, automatycznie przedłużane w pandemii i w stanie zagrożenia epidemicznego, stracą ważność już z końcem tego roku, pozostałe w 2024 r. Nikt nie jest w stanie oszacować, ile osób zgłosi się po nowe do zespołów orzekających. Te, już zauważają znaczny wzrost składanych wniosków. A pieniędzy wystarczy zespołom do czerwca, najdłużej do sierpnia.

28.04.2023

Fundacja OnkoCafe: Uboga lista innowacyjnych onkologicznych terapii lekowych

Pacjent Opieka zdrowotna

Na wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI) uwzględniono jedynie dwie terapie o działaniu przeciwnowotworowym - zauważa Fundacja OnkoCafe. Nie ma wśród nich ani jednej terapii do stosowania w leczeniu pacjentów z nowotworami krwi. - Nie wynika to z braku rejestracji takich technologii w ciągu ostatniego roku, ponieważ wiele z nich znajdowało się na liście technologii ocenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) - podkreśla.

27.04.2023

Opieka paliatywna w domu - refundowana, ale nisko wyceniona i z limitami

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia NFZ wycenia oddzielnie poradę w domu pacjenta, co ma zwiększyć dostępność do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. To krok w dobrą stronę, ale wciąż za mało, by system stał się wydolny - mówią eksperci. Problemem są niskie stawki: poradę w domu Fundusz wycenił na zaledwie około 116 zł. Kolejnym - limitowanie świadczeń dla dorosłych, w tym chorych onkologicznie.

25.04.2023

Niedzielski: Kwestia no-fault zostanie oddzielona od ustawy o jakości

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Kwestia no-fault, czyli odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne, zostanie oddzielona od ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort wycofuje się też z pomysłu likwidacji Centrum Monitorowania Jakości. Minister zdrowia chce, aby nowym projektem Sejm zajął się na najbliższym posiedzeniu.

24.04.2023

NSA: Rodzic nie decyduje swobodnie o terminarzu szczepień dziecka

Pacjent Opieka zdrowotna

Maksymalne granice wieku wyznaczone w rozporządzeniu, nie oznaczają, że rodzic może samodzielnie wyznaczać moment, kiedy zaszczepić dziecko. Terminy te nie wyznaczają też wymagalności obowiązku szczepień ochronnych, których przekroczenie jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.  

24.04.2023

MEiN: Dbałość o zdrowie psychiczne w programie już od przedszkola

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Począwszy od edukacji przedszkolnej, dzieci uczą się rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji, radzenia sobie z ich przeżywaniem, szanowania emocji innych osób, szacunku dla innych, nawiązywania relacji rówieśniczych, rozumienia przynależności do grupy - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, pytane o miejsce w podstawie programowej podstaw dbania o zdrowie psychiczne.

22.04.2023

Granty dla POZ na sprzęt teleinformatyczny - nabór do 28 kwietnia

Opieka zdrowotna

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do 28 kwietnia mogą wnioskować o granty na zakup sprzętu teleinformatycznego i rozbudowę systemu gabinetowego zintegrowanego z centralnym systemem e-zdrowia. Wysokość grantów to nawet 159 tys. zł - informuje Ministerstwo Zdrowia. Wsparcie otrzyma co najmniej 600 placówek POZ wyłonionych w drodze otwartego naboru prowadzonego przez resort zdrowia.

21.04.2023

Wielka rewizja KPO - bez konsolidacji szpitali i oskładkowania umów cywilnoprawnych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W konsultowanej, nowej wersji Krajowego Planu Odbudowy nie ma już mowy o oskładkowaniu wszystkich umów cywilnoprawnych i restrukturyzacji szpitali przez ich konsolidację. Rząd mniej optymistycznie patrzy też na tempo wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego.

21.04.2023

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy skierowana do konsultacji

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Administracja publiczna Rynek Prawo pracy Finanse Opieka zdrowotna

Do 9 maja można składać uwagi do rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w ramach ogłoszonych w czwartek konsultacji społecznych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z obowiązkowego oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych, obniżenia wskaźnika wybudowanych mieszkań dla gospodarstw o niskich i średnich dochodach oraz przesunięcia o rok terminu wejścia w życie ustawy o modernizacji szpitali.

20.04.2023

Coraz więcej spraw trafia do Rzecznika Praw Pacjenta

Opieka zdrowotna

W 2022 r. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta zrealizowało ponad 100 tys. porad telefonicznych, 15 tys. porad bezpośrednich i 5 tys. interwencji. Liczba zgłoszeń naruszeń z roku na rok systematycznie rośnie m.in. dlatego, że pacjenci mają większą świadomość swoich praw. A na co skarżą się najczęściej? Niezmiennie od lat - na naruszenia prawa do świadczeń zdrowotnych: odmowę rejestracji, przyjęcia lub udzielenia pomocy, jakość leczenia czy pielęgnacji.

20.04.2023