UOKiK: PZU Życie stosowało zbyt wąską definicję oddziału intensywnej terapii

Pacjent Opieka zdrowotna Ochrona konkurencji

Nie ma znaczenia, czy życie pacjenta było ratowane na oddziale intensywnej terapii (OIT), czy też w jego odpowiedniku działającym w ramach specjalistycznego oddziału, np. kardiologicznego. Taka osoba nie może być wyłączona spod ochrony ubezpieczeniowej - uznał prezes UOKiK. W związku z tym ubezpieczeni w PZU Życie, którym ze względu na definicję OIT odmówiono świadczenia, mogą ponownie wystąpić z roszczeniem.

22.09.2022

Skokowy wzrost liczby diagnoz dzieci z autyzmem, a dane i tak są niedoszacowane

Pacjent Opieka zdrowotna

W ciągu roku o blisko 31 proc. wzrosła liczba dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na autyzm lub zespół Aspergera. To prawdopodobnie odbicie po epidemii, gdy utrudniony był dostęp do lekarzy i badań. W dodatku liczby diagnozowanych dzieci mogą być niedoszacowane: brakuje bowiem lekarzy psychiatrów, a na diagnozę finansowaną przez NFZ czeka się w najlepszym wypadku aż pół roku.

22.09.2022

Orzekanie o niepełnosprawności już ze stawiennictwem na komisję lekarską

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Od 13 września wszystkie wnioski złożone o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON) są rozpatrywane przez lekarzy orzeczników na komisjach osobiście, a nie zaocznie, na podstawie dokumentacji, jak było w pandemii. Zespołom brakuje jednak specjalistów.

21.09.2022

Orzeczenie na rok dla dziecka z zespołem Downa – rząd zapowiada ukrócenie tych praktyk

Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotuje listę schorzeń, m.in. genetycznych i rzadkich, aby wyeliminować problem czasowego orzekania w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności osób z tymi chorobami. Możliwe, że lista zostanie wpisana do rozporządzenia, bo dotychczasowe wytyczne dla lekarzy orzeczników nie poprawiły sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

20.09.2022

Koniec sporu wokół aneksów - będzie wypłata pieniędzy dla placówek POZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówki POZ należące do Porozumienia Zielonogórskiego otrzymają pieniądze na podwyżki dla pracowników oraz na realizację dodatkowych badań dla pacjentów w ramach budżetu powierzonego. Przedstawiciele tych placówek zgodzili się bowiem na zmianę terminu wypowiedzenia umowy z NFZ z 45 na 90 dni. Do tej pory blokowało to realizację aneksów do umów.

16.09.2022

Rzecznik praw pacjenta: W 2021 r. o 30 tys. więcej skarg od pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

O 30 tysięcy wzrosła w ubiegłym roku liczba skarg pacjentów w porównaniu z rokiem 2020. Większość z nich dotyczyła dostępu do świadczeń w podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).  W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przedstawił sprawozdanie z przestrzegania praw pacjenta w 2021 r. 

14.09.2022

WSA: Sanepid nie zweryfikuje prawidłowości badania kwalifikującego do szczepienia

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Inspekcja sanitarna nie jest umocowana do weryfikacji lub kwestionowania prawidłowości wykonania przez lekarza badania kwalifikującego do szczepienia. Czynność ta jest związana z wykonywaniem zawodu lekarza, więc podlega kontroli samorządu zawodowego, który posiada do tego odpowiednie kompetencje. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

14.09.2022

MEiN przygotowuje zmianę przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji WF-u

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek potwierdził we wtorek, że w jego resorcie trwają prace nad zmianą przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji WF-u. Chodzi o to, jak powiedział, żeby długoterminowe zwolnienia wystawiali lekarze specjaliści. To zgłoszony niedawno postulat ministra sportu Kamila Bortniczuka, który minister edukacji uznaje za sensowny.

13.09.2022

Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych w szkołach

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co robić, by zapobiegać chorobom zakaźnym? – m.in. na te pytania będą szukać odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja, która ma na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych, rozpoczęła się w poniedziałek 12 września.

12.09.2022

Coraz więcej dzieci się truje, ułatwia to dziurawe prawo i brak kontroli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Tylko do połowy tego roku 114 dzieci zatrutych lekami trafiło do Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku. To prawie tyle samo, co w całym 2020 r. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być nawet dostępne w sklepach leki bez recepty. Tymczasem kontrola nad ich sprzedażą poza aptekami szwankuje, co przyznaje samo Ministerstwo Zdrowia. Zmian jednak nie zapowiada, a dostępność tłumaczy interesem społecznym.

12.09.2022

Pediatra pilnie poszukiwany, a zachęt do specjalizacji brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

System ochrony zdrowia nie zabezpiecza dostatecznie potrzeb najmłodszych pacjentów. Będzie gorzej, bo brakuje kadr, a w najbliższych latach na emeryturę przejdzie blisko 3 tys. pediatrów. W tym czasie tę specjalizację skończy zaledwie 2,2 tys. lekarzy. Pediatria jest trudna, wymaga szerokiej wiedzy, zdolności interpersonalnych, konieczne jest więc wprowadzenie zachęt - mówią eksperci. 

10.09.2022

Pakulski: Rząd nie ma planu ratowania szpitali przed zapaścią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Brakuje mi gwarancji rządowych, że podmioty medyczne nie będą objęte ograniczeniami dotyczącymi dostarczania energii w każdej postaci. Uważam niestety, że może do tego dojść. Dlatego grozi nam całkowita destabilizacja finansowa placówek ochrony zdrowia na skutek zbiegających się negatywnych czynników ekonomicznych, w tym galopującej inflacji.

09.09.2022

Wyczekiwana nowelizacja przepisów o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie

Opieka zdrowotna Farmacja

Zwiększenie dostępności pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, a także uszczegółowienie obowiązujących przepisów, aby wyeliminować istniejące problemy interpretacyjne, to cele nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

05.09.2022

Więzień z niepełnosprawnością potrzebuje instytucjonalnej pomocy - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Osadzonemu z poważną niepełnosprawnością we wszystkich czynnościach pomagali więźniowie z tej samej celi i chociaż dobre uczynki zawsze w cenie, Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przeniesienie na współwięźniów odpowiedzialności za taką całodobową opiekę jest niedopuszczalne. A problem jest głębszy i wymaga systemowych rozwiązań.

05.09.2022

Zero złotych - tyle w tym roku Fundusz Medyczny zainwestuje w szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ogłoszony w styczniu konkurs na realizację projektów w szpitalach pediatrycznych nie został rozstrzygnięty. Nie ma z kolei jeszcze naboru projektów na modernizację podmiotów leczniczych. W sumie to 457 milionów złotych, które czekają na koncie Funduszu Medycznego. Wiadomo już, że w tym roku nie zostanie wydana ani złotówka z tej kwoty, co przyznał wiceminister zdrowia.

03.09.2022

Urlop dla kobiet po poronieniu jest fikcją, z korzyścią dla budżetu państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Procedury odstraszają kobiety od brania urlopu macierzyńskiego po utracie ciąży. Mimo że przysługuje im prawo do ośmiu tygodni pełnopłatnego urlopu, także po poronieniu na wczesnym etapie ciąży, to nie decydują się na przewidzianą w przepisach traumatyzującą ścieżkę i wybierają zwykłe L4. Tracą na tym zarówno kobiety, jak i pracodawcy, ale zyskuje ZUS.

02.09.2022

W POZ i aptekach można szczepić się przeciwko grypie

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Od dziś, między innymi w przychodniach POZ i aptekach, można zaszczepić się przeciwko grypie. Usługa szczepienia jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.

01.09.2022

Król-Całkowska: Do wykonywania niszowych specjalności medycznych niezbędny będzie certyfikat

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Każda osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty może wykonywać zabiegi z zakresu na przykład tzw. medycyny estetycznej, o ile posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Jest jednak pytanie, gdzie lekarz powinien odbywać kursy lub szkolenia z tej dziedziny? Uzyskanie certyfikatu umiejętności zawodowej jest jednak niezbędne w tym przypadku.

01.09.2022

Obowiązuje stan zagrożenia - covidowy wrzesień pokaże, co dalej z obostrzeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a rząd nie zdecydował się na zaostrzenie przepisów. Przebieg i skala zakażeń Covid-19 we wrześniu, czyli po powrocie dzieci do szkół, pokaże, czy konieczne są nowe obostrzenia - tak decyzję Ministerstwa Zdrowia wyjaśniają eksperci. Nawet łagodny przebieg kolejnej fali Covid-19 może zachwiać systemem edukacji, który już teraz zmaga się z brakiem nauczycieli.

31.08.2022

Będą zmiany w stosowaniu przymusu bezpośredniego w szpitalach psychiatrycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zmiany będą dotyczyły zasad stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, a konkretnie przedłużania stosowania przymusu bezpośredniego oraz monitoringu pomieszczeń przeznaczonych do obserwacji osoby, która została unieruchomiona.

31.08.2022