Wielka porażka dentobusów - problemy ze zgodami i kontraktami

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Mobilne gabinety stomatologiczne nie przyczyniły się do zmniejszenia próchnicy u polskich dzieci, bo dentyści niechętnie w nich pracują i nie docierają na wsie. W dentobusach mają problem m.in. z uzyskaniem zgody opiekuna na leczenie małego pacjenta. W wielu województwach brakowało chętnych do podpisania kontraktu.

07.11.2019

Wyższe stawki w opiece długoterminowej

Finansowanie zdrowia

Wyceny taryf za świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej będą stopniowo rosły od 1 października tego roku aż do grudnia 2022 r. Takie zmiany wprowadza najnowsze zarządzenie Prezesa NFZ. Tylko w czwartym kwartale 2019 r. wydatki z tego tytułu szacuje się na ok 18 mln. zł.

07.11.2019

Także lekarze będą mogli uzyskiwać tytuł z psychoterapii dzieci i młodzieży

Finansowanie zdrowia

Dzięki zmianie przepisów lekarz będzie mógł przystąpić do specjalizacji lub mieć uznany dorobek naukowy lub zawodowy i uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, np. w dziedzinie psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży, choć w katalogu dziedzin określonych dla specjalizacji lekarzy i dentystów nie ma takiej dziedziny specjalizacji.

07.11.2019

Kara nawet 5 tysięcy złotych za brak podłączenia do platformy P1

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówkom medycznym, które nie spełnią obowiązku podłączenia się do systemu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych będzie grozić kara 5 tysięcy złotych. W opinii resortu zdrowia wprowadzenie nowych kar jest konieczne, że względu na obowiązek wystawiania e-recept i e-skierowań.

06.11.2019

Podwyżki dla ratowników medycznych od 1 stycznia 2020 r.

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W przyszłym roku ratownicy medyczni otrzymają czwartą transzę podwyżki w wysokości 400 złotych brutto. To spowoduje wzrost miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu w wysokości 1600 zł brutto.

06.11.2019

Sztuczna inteligencja zajrzy w oczy Polaków

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pacjentowi w kilkanaście sekund kamera robi zdjęcia oka. Później te fotografie są analizowane przez oprogramowanie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji. W ramach pilotażu takie badania rozpoczęto już na Lubelszczyźnie. Tam w jednej z parafii przebadano 60 osób, u jednej trzeciej wykryto zmiany zagrażające widzeniu, z tego 2/3 nie wiedziało o tym, że ma chore oczy.

04.11.2019

Wyższe o 50 proc. pensje kadry zarządzającej w dwóch instytutach medycznych

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Członkowie kierownictwa dwóch Instytutów - Kardiologii w Aninie i Centrum Onkologii - mają mieć od 1 stycznia 2020 r. zwiększone wynagrodzenia o 50 proc. - takie zmiany zakłada projekt złożony przez Ministerstwo Zdrowia. Resort tłumaczy, że równocześnie placówki zostaną przekształcone w państwowe instytuty badawcze, a taka zmiana jest konieczna, by jednostki były konkurencyjne na rynku. 

04.11.2019

Zapaść polskiej transplantologii, konieczne pilne zmiany

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce zaledwie 1080 rogówek. W kolejce po taki przeszczep czeka ponad trzy tysiące pacjentów. Potrzebujemy pilnych zmian w transplantologii, bo spada nam liczba przeszczepień wszystkich narządów. Problem w tym, że szpitale nie zgłaszają potencjalnych dawców.

04.11.2019

W weekend i święta coraz trudniej znaleźć lekarza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale zawieszają działanie przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, bo nie mają chętnych lekarzy na dyżury. Długie weekendy to dla dyrektorów szpitali ogromne wyzwanie organizacyjne. Zwłaszcza dla zarządzających mniejszymi placówkami medycznymi. Obsadzenie dyżurów lekarskich graniczy z cudem.

02.11.2019

Lekarz zawieszony za krytykę kalendarza szczepień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi wydał orzeczenie w sprawie lekarza z Opoczna, kwestionującego obowiązujący kalendarz szczepień. Uznał go winnym popełnienia przewinienia zawodowego i skazał na karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok. Wyrok nie jest prawomocny. To pierwsza tak surowa kara. Do tej pory kończyło się na naganach.

31.10.2019

Genetyka w rękach przeciwnika in vitro

Finansowanie zdrowia

Prof. Andrzej Kochański, specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej jest ekspertem ds. bioetyki Episkopatu Polski, a teraz został krajowym konsultantem ds. genetyki. Jest przeciwnikiem in vitro i badań prenatalnych, a będzie tworzył ustawę regulującą działalność właśnie w zakresie badań i poradnictwa genetycznego w Polsce.

31.10.2019

Wszystkie zdarzenia medyczne trafią do rejestru

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Identyfikator pracownika medycznego kierującego wykonaniem operacji, ale także PESEL pacjenta będzie trzeba przekazać do Systemu Informacji Medycznej. To ma być rejestr, w którym będą gromadzone informacje o wszelkich zdarzeniach medycznych. Placówki będą musiały raportować takie dane od 8 stycznia 2021 r.

31.10.2019

(Nie)bezpieczne testy genetyczne – wyzwanie dla ustawodawcy już kolejnej kadencji

Finansowanie zdrowia

W Polsce w dalszym ciągu nie ma odpowiednich przepisów regulujących kompleksowo obszar genetyki, w tym przeprowadzania testów genetycznych. Tymczasem rocznie przeprowadza się ich tysiące – wykonywane są one zarówno w ramach badań klinicznych, jak i eksperymentów medycznych - twierdzi dr Joanna Uchańska

30.10.2019

Dorośli w kryzysie mają już jakąś pomoc, dzieci i młodzież zostawieni sami sobie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dla dorosłych za zaburzeniami psychicznymi udało się - w ramach pilotażu - uruchomić środowiskowy model opieki, który daje im szansę na szybką pomoc blisko domu. Niestety nadal nie mamy żadnej oferty dla dzieci i młodzieży, którzy są w kryzysie psychicznym – takie wnioski płyną z podsumowania z wykonania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

29.10.2019

Asystenci zdrowienia mają być standardem w centrach zdrowia psychicznego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Doprecyzowanie przepisów związanych ze sposobem finansowana i rozliczania programu pilotażowego w kontekście ryczałtu na populację oraz jednoznacznie wskazanie na potrzebę zatrudniania w centrum asystentów zdrowienia, czyli osób, które przeszły kryzys psychiczny, ale po przeszkoleniu, są wsparciem dla osoby w kryzysie i jej bliskich – to najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja przepisów dotycząca pilotażu w centrach zdrowia psychicznego.

29.10.2019

RPO podaje jak walczyć z nielegalnym wywozem leków

Finansowanie zdrowia Farmacja

Kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi; wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą współpracę odpowiedzialnych służb - takie rozwiązania rekomenduje Rzecznik Praw Obywatelskich, by skutecznie walczyć z nielegalnym wywozem leków. Z tego powodu w polskich aptekach brakuje coraz więcej leków.

29.10.2019

POZ Plus, czyli 1 proc. pacjentów koordynowanych przez lekarza rodzinnego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do projektu POZ Plus, który wprowadza koordynowany model opieki nad chorymi zapisanymi do lekarza rodzinnego przystąpiło do tej pory 37 placówek medycznych z 16 województw. Programem łącznie objęto 286 tys. osób, co stanowi niecały 1 proc. zapisanych w podstawowej opiece zdrowotnej pacjentów.

28.10.2019

Kary nakładane na szpitale przez NFZ są za wysokie

Finansowanie zdrowia

Wprowadzono sieć szpitali czyli nowy model finansowania lecznic, ale nie zmieniono systemu kar nakładanych przez NFZ. W efekcie lecznica, która kiedyś płaciła za nieprawidłowości karę w wysokości 1 proc. wartości kontraktu oddziału - teraz musi oddać 1 proc. ryczałtu, czyli całego budżetu szpitala. Polska Federacja Szpitali wystąpiła do ministra zdrowia z postulatem zmiany zasad stosowania kar.

28.10.2019

Sztuczna inteligencja obsłuży pacjenta w rejestracji szpitala

Nowe technologie Finansowanie zdrowia

W połowie przyszłego roku w szpitalu w Ostródzie ma zacząć działać voicebot, czyli program komputerowy, który porozumiewa się z użytkownikiem głosowo. Robot będzie odbierać telefony od pacjentów, sztuczna inteligencja ma też dzwonić, by przypomnieć o zaplanowanej wizycie. Ta technologia może też wspierać lekarzy przy stawianiu diagnozy, ale do tego potrzebna jest zmiana przepisów.

24.10.2019

W szpitalach nie działają już kluczowe oddziały

Finansowanie zdrowia

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku więcej oddziałów szpitalnych otworzyło się, aniżeli zamknęło. Dyrektorzy placówek twierdzą jednak, że żadnych nowych jednostek nie uruchamiają, gdyż brakuje im kadry.

24.10.2019