SZKOLENIE ONLINE Wdrożenie AI w szpitalu i przychodni: obowiązki prawne, ryzyka i decyzje organizacyjne 29.06.2026 r., godz. 12:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Szpitale mają więcej czasu na przygotowanie lądowisk i segregacji pacjentów

Do końca 2021 roku placówki medyczne zyskują czas aby wybudować lądowiska dla helikopterów czy zorganizować miejsca izolacji na oddziałach ratunkowych. Tak zmiana zostanie wprowadzona, ponieważ trwająca obecnie epidemia kooronawirusa uniemożliwia im konieczne prace.
koronawirus zmeczony lekarz

Medycy będą walczyć o rekompensaty za zarażenie koronawirusem

Prawnicy szykują się do pozwania szpitali do sądów cywilnych o odszkodowania dla lekarzy zarażonych koronawirusem lub dla rodzin zmarłych medyków. Można też starać się o pieniądze z ZUS. Problem w tym, że COVID-19 nie został wyraźnie wpisany na listę chorób zawodowych, a to kluczowe dla dochodzonych roszczeń.
denat

Starostowie obarczeni odpowiedzialnością za brak koronerów, a zasad brak

Mnożą się problemy ze stwierdzaniem zgonów w pandemii. Lekarze odmawiają, uznając, że nie zostali powołani przez starostę na koronerów. Niektórzy chcą podpisać umowę na wydawanie kart zgonu - w zamian za... umorzenie czynszu za lokal wynajmowany od starostwa. Zmiany w prawie są niezbędne - również ustalenie stawek przez ministra zdrowia, bo lekarze za stwierdzenie zgonu liczą sobie nawet po 700 złotych.
operacja

Szpitale zaczynają wracać do normalności

Placówki medyczne dostały zielone światło od samorządów i NFZ na uruchamianie planowych przyjęć na badania i zabiegi chirurgiczne, ginekologiczne czy okulistyczne. To ważne nie tylko z perspektywy pacjentów, którzy czekają na zabiegi, ale także płynności finansowej szpitali. Pacjenci przed przybyciem do placówki będą musieli poddawać się obowiązkowym testom w kierunku COVID-19.
ciaza

Senacka komisja zdrowia nie przyjęła poprawek do ustawy o darmowych lekach dla kobiet

Senat we wtorek zajmie się nowelizacją przepisów o darmowych lekach dla kobiet. W poniedziałek pracowała nad nią komisja zdrowia. Żadna jednak ze zgłoszonych poprawek nie uzyskała większości, również ta zakładająca wydłużenie możliwości korzystania z darmowych leków o okres połogu.
koronawirus fiolka probowka

Lepszy brak wyniku testu, niż nieprawdziwy wynik

Testy w kierunku koronawirusa mogą wychodzić fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne, bo niektóre laboratoria przyjmują do badań niewłaściwie transportowane próbki. Tymczasem odpowiednie przechowywanie i przewóz testów jest kluczowy dla ich wyniku. W czasach epidemii wytyczne w tym zakresie to za mało - powinna wreszcie powstać ustawa o diagnostyce laboratoryjnej.
adam struzik

Adam Struzik: Będą potrzebne pieniądze z budżetu państwa, bo system się zawali

Przesunięcie płatności „janosikowego” to kredyt dla samorządów od rządu. Im wyższe dochody w przeszłości, tym większy podatek musimy zapłacić dwa lata później. Najgorsze są czasy kryzysu, bo wtedy wpłata jest duża, a wpływy drastycznie spadają. Na poziomie gmin i powiatów mechanizmu korygującego nie ma, trzeba więc będzie uzupełniać brakujące dochody z budżetu państwa – mówi marszałek Adam Struzik.
banknot 500 zlotych pln

Prezydent zapowiada 6 mld na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej

W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się wzrostu zachorowań na choroby nowotworowe. - Walka z tymi chorobami wymaga patrzenia w przód. Dlatego Narodowa Strategia Onkologiczna, i dlatego dodatkowe pieniądze na realizację tej strategii - prawie 6 mld zł obok normalnych środków, które są już dzisiaj wydawane na onkologię - zapowiedział w piątek podczas konwencji programowej Andrzej Duda.
ciaza

Minister: Nie zakazałem obecności ojca przy porodzie

Organizacje kobiece domagają się przywrócenia porodów rodzinnych argumentując, że matki rodzące bez osoby bliskiej są zestresowane i narażone na depresję poporodową. Tymczasem minister zdrowia wskazuje, że nigdy nie zablokował tej możliwości.

Placówki medyczne będą zadłużać się jeszcze bardziej

Szpitale mogą dostać z NFZ zaliczki na poczet tego, że w przyszłości wykonają zabiegi i badania, które teraz wstrzymały, zgodnie z zaleceniami rządu. Obawiają się jednak, że nie będą w stanie przeprowadzić w drugiej połowie roku tylu operacji, a pieniądze do Funduszu trzeba będzie zwracać. Również dlatego, że pacjenci unikają teraz szpitali jak ognia.
koronawirus maseczka maska szpital lekarze

Wojewodowie nadal oddelegowują do szpitali medyków wbrew prawu

Wojewodowie cały czas kierują do pracy przy zwalczaniu epidemii lekarzy i pielęgniarki, w tym takich, których nie mają prawa delegować. Na tym tle wyróżnia się jak na razie wojewoda śląski, którego pracownicy dzwonią do lekarzy i pielęgniarek i pytają o indywidualną sytuację oraz możliwości oddelegowania.
koronawirus fiolka probowka

Fałszywe testy w kierunku koronawirusa zalewają rynek

W szpitalach brakuje jednolitych procedur przeprowadzania testów w kierunku koronawirusa. Dlatego zlecają one badania w laboratoriach bez centralnej walidacji, skąd wychodzą fałszywe wyniki. W efekcie szpitale trzeba często niepotrzebnie zamykać. Eksperci alarmują, że szybkie i masowe testy mogą być zgubne.
koronawirus szpital aparat tlenowy

Mniej zawałów, bo chorzy boją się jechać do szpitala

Aż o jedną czwartą spadła w ciągu zaledwie ostatniego miesiąca liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej stosowanych w ostrym zawale serca. Ale kardiolodzy alarmują, że pacjenci z takimi dolegliwościami nie mogą czekać z leczeniem aż zakończy się stan epidemii.
koronawirus zmeczony lekarz

Nakaz pracy w jednym szpitalu - innym zabraknie personelu

Personel medyczny prawie 90 szpitali zakaźnych w kraju dostanie nakaz pracy tylko w tych jednostkach i przy pacjentach z COVID-19. Na skutek tej decyzji pozostałym dyrektorom placówek medycznych może zabraknąć pracowników, bo dotychczas dopinali grafiki tylko dlatego, że lekarze i pielęgniarki pracowali w kilku miejscach.
zbigniew ziobro kprm

Medycy oburzeni straszeniem ich prokuratorem

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro nakazał wszcząć śledztwa wobec lekarzy i pielęgniarek, którzy mimo wyznaczenia przez wojewodów do zwalczania epidemii, nie stawiali się w domach pomocy społecznej, których personel został zdziesiątkowany przez koronawirusa. Prokuratura trochę łagodzi te informacje, ale lekarze i pielęgniarki i tak są oburzeni.
koronawirus maseczka maska szpital kwarantanna

Placówki medyczne z ograniczonym finansowaniem w czasie epidemii

Szpitale, które nie mają oddziałów zakaźnych ograniczyły przyjęcia pacjentów i wykonują tylko zabiegi ratujące zdrowie lub życie. Mają zmniejszone finansowanie z NFZ, nie mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, a pieniądze są im potrzebne choćby na zakup drożejących środków ochrony osobistej. Muszą też płacić np. fizjoterapeutom, choć ci podczas pandemii nie pracują.
koronawirus maseczka maska szpital lekarze

Szpitale zdziesiątkowane przez koronawirusa

Placówki medyczne z powodu braku zarażonej koronawirusem lub przebywającej na zwolnieniach kadry medycznej, nie są w stanie sporządzić grafików dyżurów. Niektóre z nich zamykają nawet z tego powodu oddziały. Wojewoda kieruje zaś do tych miejsc nowy personel, który... się nie stawia. Za niewykonanie takiej decyzji grozi kara od 5 do 30 tysięcy złotych.
koronawirus zmeczony lekarz

Gabinety lekarskie oczekują specjalnej pomocy od rządu

Gabinety lekarskie, stomatologiczne, fizjoterapeutyczne chcą aby rząd uznał je za branżę szczególnie dotkniętą epidemią koronawirusa i zapewnił ochronę większą, niż przewidziana w tarczy antykryzysowej. Upominają się o dopłaty do czynszów za lokale i zwolnienia z obowiązkowych składek OC.
koronawirus lekarz stetoskop

W czasie epidemii wraca problem stwierdzenia zgonu

Lekarze rodzinni nie chcą jeździć do osób zmarłych poza szpitalem aby stwierdzać zgon, bo nie mają środków ochrony osobistej i boją się zarażenia koronawirusem. Przepisy nie są jasne, czy mają taki obowiązek. W trakcie sejmowych prac nad zmianami w tarczy antykryzysowej pojawił się pomysł, by w czasie epidemii wyznaczać lekarzy i dentystów do stwierdzania zgonu, gdy nastąpił on poza szpitalem i jest podejrzenie Covid-19, ale nie został uchwalony.
koronawirus

Dane o pacjentach z COVID-19 będą zbierane w jednym miejscu

Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie bedzie prowadził Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID 19. Laboratoria i szpitale będą musiały raz na dobę wysyłać tam dane pacjentów, którym wykonywano testy w kierunku koronawirusa wraz z dokładnym opisem ich stanu klinicznego o choronach współistniejących.