Sezon wakacyjny rozpocznie się za kilka dni, tymczasem rząd wprowadza obostrzenia, które mogą przystopować podróże Polaków. Najpierw pojawiły się ograniczenia dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, a potem spoza strefy Schengen. Ci pierwsi będą musieli przejść co najmniej siedmiodniową kwarantannę, a drudzy 10-dniową. Z kwarantanny mają być zwolnione osoby zaszczepione.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.06.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by ten udzielił informacji o stanie prac legislacyjnych projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Ustawa, która wprowadzała instytucję koronera miała wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Tymczasem nadal nie została przyjęta.
Katarzyna Redmerska
23.06.2021
Zarządzanie
Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów to dobry kierunek, pod warunkiem, że pacjent nie będzie musiał sam wyszukiwać właściwej placówki.
Jolanta Ojczyk
23.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował we wtorek, że osoby przyjeżdzające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Ta decyzja to skutek wzrostu liczby zakażeń
Krzysztof Sobczak
22.06.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Przygotowywane w Ministerstwie Zdrowia nowe rozporządzenie przewiduje ustalenie nowej wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury – od 5478 zł do 5862 zł brutto – zależnie od roku specjalizacji i dziedziny. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych.
Krzysztof Sobczak
22.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Od wtorku 22 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Rząd na podniesienie najniższych pensji już od 1 lipca przeznaczył blisko 4 mld zł, ale zdaniem lekarzy i pielęgniarek oraz opozycji to za mało. Senat zaproponował podwyższenie współczynników pracy, według których wyliczana ma być minimalna pensja, ale Sejm ich nie poparł. Pielęgniarki będą kontynuowały spór zbiorowy. Strajkować będą też ratownicy medyczni.
Jolanta Ojczyk
22.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie
Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Zdaniem lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zmiany te uderzą nie tylko w przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, ale i pacjentów przewlekle chorych. Nie będą mogli im już zdalnie wystawiać recept.
Jolanta Ojczyk
21.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 – można uzyskać poradę lekarza w nocy i w święta, a także otrzymać e-receptę czy e-skierowanie nie wychodząc z domu. NFZ liczy, że usługa odciąży szpitalne oddziały ratunkowe, a także lekarzy rodzinnych.
Beata Lisowska
21.06.2021
Opieka zdrowotna
Stowarzyszenie Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, a także lekarze, twierdzą, że nie są gotowi na wdrożenie już od lipca elektronicznej dokumentacji medycznej. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza przesunąć tego terminu, ale uspokaja, że nie będzie karać tych, którzy nie zdążyli. Polska Izba Informatyki Medycznej cieszy się, że nie ma odwrotu od cyfryzacji, ale przyznaje, że nie wszystko działa
Jolanta Ojczyk
21.06.2021
Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie
Wchodząca w życie 20 czerwca nowelizacja zakłada dodatkowe środki dla Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie oraz umożliwia czasowe oddelegowanie do pracy w placówce funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zmienia również maksymalne limity wydatków budżetu państwa, co ma pozwolić na rozpoczęcie planowanej już od dłuższego czasu budowy docelowego nowego ośrodka.
Krzysztof Sobczak
20.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przedstawiciele zawodów medycznych od początku pandemii apelują o uproszczenie postępowania w sprawie uznania u nich Covid-19 za chorobę zawodową. Projekt nowelizacji w tej sprawie właśnie przyjął Senat, bo na koronowirusa zachorowało już blisko 120 tys. lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów, a zmarło 496 z nich. Przeciwny jest rząd, który z kolei pracuje nad zmianami w rozporządzeniu.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
18.06.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od początku pandemii do 21 maja tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał na dodatki covidowe 5,71 miliarda złotych - ustaliło Prawo.pl. Są placówki, które dostały miliony, np. Regionalny Szpital w Grudziądzu, i takie, które mniej niż milion, np. szpital w Świdniku. Zdaniem ekspertów niejasne zasady ich przyznawania ustalone przez ministra zdrowia podzieliły podmioty lecznicze i ich pracowników na lepszych i gorszych.
Jolanta Ojczyk
18.06.2021
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Utrata ważności zaświadczenia lekarskiego nie oznacza automatycznie utraty niezdolności do pracy - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy. I dodał, że jeśli ubezpieczony przedstawi dalsze zwolnienia potwierdzające niezdolność do pracy, to nie traci zasiłku chorobowego. Nawet, gdy nie stawił się na badanie lekarskie oraz jeśli stał się niezdolny do pracy
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.06.2021
Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Zdrowia chce mieć większy wpływ na tworzenie list refundacyjnych. Tak wynika z założeń nowelizacji ustawy refundacyjnej. Z drugiej strony w końcu mają być premiowane te firmy farmaceutyczne, które inwestują w Polsce, ale w ramach dotychczasowego budżetu. Rzadziej mają być też publikowane listy refundacyjne - cztery razy w roku zamiast sześciu.
Jolanta Ojczyk
17.06.2021
Prawo gospodarcze Farmacja
Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk apeluje do władz o wprowadzenie ustawowego obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich pracowników służby zdrowia, ale także zatrudnionych w instytucjach zaspokajających potrzeby opiekuńcze i wychowawcze. Obecnie, choć szczepienie jest dobrowolne, to pojawiają się informacje o zwolnieniach z pracy osób nie zaszczepionych.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
16.06.2021
Koronawirus szczepienia
Trwa spór pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a miastem Stołecznym Warszawa o Szpital Południowy. MZ wciąż nie zwróciło stołecznemu ratuszowi placówki, która została przejęta w marcu br. Stolica ma wiele placówek i dostępnych łóżek szpitalnych, aby poradzić sobie bez tej jednej na Ursynowie – twierdzi resort.
Katarzyna Redmerska
16.06.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo
W przyszłym roku ceny za krew sprzedawaną szpitalom przez centra krwiodawstwa mają być takie same jak w 2019 roku. Opłata za jeden ze składników ma być nawet niższa o 111 zł. Minister Zdrowia nie widzi bowiem, że według GUS inflacja rośnie. O waloryzację opłat apelują niektóre regionalne centra krwiodawstwa, zwłaszcza warszawskie, które najbardziej stracą na nowym cenniku.
Jolanta Ojczyk
16.06.2021
Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ostateczną wersją projektu tzw. ustawy o funduszu kompensacyjnym, czyli wprowadzającej zasady wypłaty odszkodowań dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Przewidziano w nim jednak, że odszkodowanie będzie zwolnione z podatku. Mimo postulatów, nie zostanie wprowadzona rekompensata za śmierć na skutek szczepienia.
Jolanta Ojczyk
15.06.2021
Koronawirus szczepienia

NIK sprawdzi czy dodatki covidowe dla medyków są prawidłowo wypłacane

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Najwyższa Izba Kontroli zbada, czy kierownicy podmiotów leczniczych prawidłowo wskazywali personel medyczny uprawniony do covidowego dodatku. Kontrola zostanie przeprowadzona w podmiotach leczniczych na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyniki poznamy jesienią.
Agnieszka Matłacz
14.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Historia choroby, wyniki badań lekarskich - to dane, które podlegają szczególnej ochronie. Nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Prawnicy wskazują, że dane pacjenta podlegają szczególnej ochronie, ale to, jakie kwestie są badane w sprawie o ujawnienie danych dotyczących stanu zdrowia, nie już tak oczywiste.
Aleksandra Partyk
14.06.2021
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne RODO
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu przewiduje utworzenie nowej komórki organizacyjnej - Biura Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako komórki obsługującej kierownika urzędu. Dotychczas zadania obsługi Głównego Inspektora Farmaceutycznego skupione były w Biurze Dyrektora Generalnego.
Katarzyna Redmerska
14.06.2021
Administracja publiczna Zarządzanie
Można już szczepić swoje dzieci i wielu rodziców z tego korzysta. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak je zarejestrować na sczepienie, a potem jak pobrać certyfikat. Dziecko można zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta rodzica lub infolinię. Z IKP rodzic będzie mógł też pobrać certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki, także tylko pierwszej dawki.
Jolanta Ojczyk
12.06.2021
Koronawirus szczepienia
O ile na drogach publicznych, po wprowadzeniu korytarzy życia, służby ratownicze mogą nieść szybko pomoc, o tyle na drogach wewnętrznych i prywatnych jest coraz gorzej. Pomoc blokują stalowe słupki, szlabany i ludzka głupota. System SOS raczkuje, a ratownikom pozostają jedynie klaksony, trąbki i błyski. W miniony weekend na ścieżce turystycznej zmarł człowiek, bo karetka nie mogła dojechać.
Robert Horbaczewski
12.06.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna
W tym roku Polacy wyjeżdżając na urlop mogą wykupić polisę turystyczną, która pokryje również koszty leczenia w razie gdyby zachorowali na Covid 19. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe. Dużo jednak zmieniło się, ale ubezpieczyciel ubezpieczycielowi nierówny. Trzeba dokładnie czytać warunki ubezpieczenia, bo zakres proponowanej ochrony bywa różny.
Regina Skibińska
12.06.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Już 1 lipca minie termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotknie też lekarzy. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, których konkretnie - pracujących indywidualnie, czy może wszystkich podmiotów medycznych. Przepisy są nieprecyzyjne, a niedawna interpretacja, zamiast wyjaśniać, powoduje jeszcze większe niejasności.
Krzysztof Koślicki
10.06.2021
VAT Rachunkowość Zawody medyczne
Zaniechanie przez prokuratora niezwłocznego ogłoszenia postanowienia o przedstawieniu zarzutu i przesłuchania podejrzanego lekarza, było rażącym i oczywistym naruszenie przepisów prawa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej, karząc obwinioną upomnieniem. Zwłaszcza, że uniemożliwiło to osądzenie i skazanie sprawcy uszkodzenia ciała dziecka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.06.2021
Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne
Pacjenci zamiast od razu na zabiegi, są wysyłani na wizyty do lekarza rehabilitacji. A tych w całym kraju jest niespełna dwa tysiące, więc na rehabilitację czeka się często miesiącami. Lekarze nie wiedzą, że mogą kierować pacjentów bezpośrednio do fizjoterapeuty, a pełne usamodzielnienie fizjoterapeutów w doborze zabiegów mogłoby znacznie skrócić czas oczekiwania.
Beata Lisowska
10.06.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Senatorowie chcą, by w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii oraz w ciągu 90 dni po ich odwołaniu – do stwierdzania choroby zawodowej wywołanej Covid-19 nie miały zastosowania przepisy rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. W efekcie dla uznania, że u osoby wykonującej zawód medyczny występuje choroba zawodowa wystarczające byłoby stwierdzenie choroby zakaźnej.
Patrycja Rojek-Socha
09.06.2021
Koronawirus a prawo
Jeżeli student z Białorusi przekracza granicę, jest zwolniony z kwarantanny. Chyba że uzyska obywatelstwo polskie - wtedy kwarantannę odbyć musi - uznała Straż Graniczna. Wyjaśniła, że w przypadku podwójnego obywatelstwa liczy się obywatelstwo Polskie. Rzecznik praw obywatelskich prosi o dalsze wyjaśnienia w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
09.06.2021
Dla studenta Koronawirus a prawo
Parlament Europejski przegłosował dwa rozporządzenia dotyczące wprowadzenia unijnych certyfikatów Covid, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy. Certyfikaty mają ułatwiać podróżowanie, ale nie będą warunkiem swobodnego przemieszczania się i nie będą traktowane jako dokumenty podróży. Portugalia poinformowała, że uzna certyfikaty od 14 czerwca.
Krzysztof Sobczak
09.06.2021
Prawo unijne Koronawirus szczepienia