Kraje UE wprowadzają już rozwiązania ograniczające dostęp do różnego rodzaju usług dla osób niezaszczepionych. Celem jest ochrona przed wirusem, ale także zwiększenie liczby osób zgłaszających się na szczepienie. Takich regulacji nie wyklucza polski Główny Inspektor Sanitarny. Tyle, że by zadziałały, musiałyby zostać wprowadzone ustawą i... być wykonalne.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych spotkały się z prezesem NIK Marianem Banasiem. W ich opinii NIK jest jedyną instytucją, która zareagowała na niepokojące informacje dotyczące zastępowalności kadr w tych zawodach.
Katarzyna Redmerska
14.07.2021
Zawody medyczne
Francja w obawie przed kolejną falą epidemii zaostrza politykę szczepieniową i ograniczy osobom niezaszczepionym dostęp do restauracji czy centrów handlowych. Tuż po tych zapowiedziach na szczepienia zarejestrował się milion Francuzów. O plany podobnych działań w Polsce pytany był w środę pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zapewniał, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień.
Agnieszka Matłacz
14.07.2021
Koronawirus szczepienia
Produkt leczniczy wydawany bez recepty w jednym państwie Unii może być sprzedawany w innym jedynie, gdy dopuściło go ono do obrotu. Jeśli takiego pozwolenia brak, lek można dostarczyć do drugiego państwa, jeżeli w świetle prawa Unii jego stosowanie służy zaspokojeniu szczególnych potrzeb o charakterze medycznym. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w węgierskiej sprawie.
Jolanta Ojczyk
14.07.2021
Farmacja Prawo unijne
W niektórych dziedzinach medycznych brak kadry lekarskiej jeszcze bardziej się zaostrzy. Możemy spodziewać się ogromnego kryzysu w podstawowych dziedzinach medycyny: internie, chirurgii, pediatrii i ginekologii. W wielu oddziałach szpitalnych zabraknie lekarzy - uważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
14.07.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi wiele badań. Może wypisać skierowanie na zbadanie stężenia ferrytyny, które pozwala ocenić poziom żelaza we krwi oraz witaminy D3. Lista dostępnych w POZ badań nie jest krótka, ale ograniczona. Określa ją w rozporządzeniu minister zdrowia.
Jolanta Ojczyk
14.07.2021
Opieka zdrowotna
Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka powiedział we wtorek, że "może dojść do sytuacji, że w Polsce będą wdrożone zasady powodujące, aby osoby, które nie są zaszczepione nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych". Nie skonkretyzował jednak, jakie to mogą być ograniczenia i kiedy mogłyby być wprowadzone.
Krzysztof Sobczak
13.07.2021
Koronawirus szczepienia
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych, która przewiduje wprowadzenie nowego systemu planowania strategicznego w ochronie zdrowia poprzez usprawnienie organizacji tworzenia mapy potrzeb zdrowotnych i wykorzystania jej do prowadzenia polityki zdrowotnej. Według Senatu łamie ona konstytucję, ale Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy.
Jolanta Ojczyk
13.07.2021
Finansowanie zdrowia
Fiskus nie będzie pobierał podatku od nagród przyznanych w ramach Loterii Narodowego Programu Szczepień - wynika z podpisanego w poniedziałek 12 lipca przez ministra finansów rozporządzenia. Nowe przepisy wejdą w życie od 14 lipca. Będą dotyczyły nagród o wartości powyżej 2 tys. 280 zł uzyskanych od 14 lipca 2021 r. do 11 marca 2022 r.
Krzysztof Koślicki
13.07.2021
Domowe finanse PIT Koronawirus szczepienia
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny za sprawą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmienił nazwę i status. Obecnie jest to już Państwowy Instytut Badawczy, z nowymi zadaniami i większym finansowaniem. Będzie on prowadził kompleksowe badania epidemiologiczne, laboratoryjne ośrodki referencyjne oraz laboratorium bezpieczeństwa żywności.
Jolanta Ojczyk
13.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitale już zamykają oddziały, bo brakuje lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie
Na pediatrii, chirurgii ogólnej, internie, neurologii i szpitalnych oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy. Oddziały są zamykane do czasu skompletowania kadry. Jedne na kilka dni, inne na kilka miesięcy. Eksperci apelują o szybkie działania po stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, by sytuacja się nie pogorszyła. Potrzebne są wyższe wyceny i lepsza analiza potrzeb.
Jolanta Ojczyk
13.07.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Studenci potrzebują dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Studenci, zwłaszcza w czasie pandemii potrzebują pomocy psychologicznej. Jak podaje Parlament Studentów RP - tym roku, od 25 marca do 31 maja na konsultacje organizowane przez PSRP zapisało się 250 osób, a dodatkowe 140 wpisało się na listę rezerwową. Z kolei na cykl psychoterapii w tym okresie skierowano 58 osób.
Monika Sewastianowicz
12.07.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Placówki medyczne, zarówno szpitale jak i przychodnie, mogą wziąć udział w konkursie "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia". Kapituła wybierze tych, którzy najlepiej zarządzają bezpieczeństwem pacjenta, skutecznością, jakością, procesami, personelem, ale nie tylko. W tym roku także nagrodzona zostanie najlepsza przychodnia zorientowana na jakość.
Jolanta Ojczyk
12.07.2021
Opieka zdrowotna
W 2022 roku wzrosną nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, opiekę długoterminową, bezpłatne leki dla osób 75 plus. Natomiast praktycznie nie zwiększą się wydatki na porady specjalistów. W efekcie uwolnienie limitów na ich usługi nie skróci kolejek.
Jolanta Ojczyk
12.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Opublikowana w piątek 9 lipca nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje roszerzenie grupy osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej oraz elektronizację procesu składania kart lokalizacji podróżnego przez osoby przekraczające granicę Polski samolotem. Bez obowiązkowej kwarantanny będzie można przylecieć z Turcji.
Krzysztof Sobczak
10.07.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Eksperci krytykują ankietę, którą muszą wypełnić osoby 40 plus, by dostać skierowanie na uruchomiony przez rząd pakiet podstawowych badań. Wskazują, że jest ona zaprzeczeniem działań profilaktycznych, może wprowadzić w błąd, a nawet wystraszyć pacjentów. Co więcej została przygotowana niezgodnie z prawem.
Jolanta Ojczyk
10.07.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Koncern Pfizer planuje w sierpniu zwrócić się do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie w trybie ratunkowym dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19. Trzecia, dodatkowa dawka miałaby zapewnić lepszą ochronę przed wariantem Delta.
Agnieszka Matłacz
09.07.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
W Ministerstwie Zdrowia powołano trzynastoosobowy zespół do spraw koordynacji działań profilaktycznych. W jego składzie nie ma przedstawicieli organizacji pacjenckich oraz lekarzy rodzinnych. Przewodniczącym zespołu został wiceminister Waldemar Kraska.
Katarzyna Redmerska
08.07.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Zaszczepieni mogą zachorować na COVID-19, ale mogą czuć się znacznie bezpieczniej. Od chwili startu Narodowego Programu Szczepień do 5 czerwca 2021 roku wykryto 11 778 przypadków Covid-19 u osób w pełni zaszczepionych. To stanowi 0,7 proc. wszystkich zakażeń w tym okresie.
Katarzyna Redmerska
08.07.2021
Pacjent Koronawirus szczepienia
Od stycznia 2022 roku ma obowiązywać nowa ustawa o zawodzie ratownika medycznego. Ma się w niej znaleźć prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego, zostanie też zwiększona wycena świadczeń, by pogotowia miały z czego utrzymać ratownikom na kontrakcie dotychczasowe wynagrodzenia. Mimo to wielu z nich będzie odchodzić z zawodu.
Jolanta Ojczyk
08.07.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rząd boi się czwartej fali pandemii i szuka pomysłów, jak zachęcić Polaków do szczepień przeciwko Covid 19. Zdaniem ekspertów program zachęt powinien zacząć działać jak najszybciej, by zdążyć z drugą dawką szczepionki przed jesienią. Nie wystarczy premiowanie lekarzy rodzinnych. Trzeba wysłać na wieś mobilne punkty szczepień, a przede wszystkim poprawić politykę informacyjną.
Jolanta Ojczyk
07.07.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd szykuje się na czwartą falę pandemii

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Premier Mateusz Morawiecki ostrzega przed możliwym wzrostem zakażeń na przełomie września i października. A minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że najlepszą formą ograniczenia zakażeń i czwartej fali COVID-19 jest szczepienie. Jeśli liczba osób zaszczepionych będzie niska, to jesienią liczba zakażeń wyniesie aż 15 tys. dziennie.
Jolanta Ojczyk
06.07.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Posłowie PiS i Konfederacji chcą tak zmienić Kodeks pracy, aby niedopuszczalna była jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19. Proponują, zobowiązać pracodawcę do przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID19.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Co do zasady podróżni wracający z zagranicy podlegają 10-dniowej kwarantannie. Jest ona nakładana automatycznie po dokonaniu wpisu przez służby graniczne w Ewidencji Wjazdów do Polski. Jeśli zatem pogranicznik nie sprawdzi nas, to kwarantanny można uniknąć. Zwolnieni z niej są skuteczne zaszczepieni, ich dzieci poniżej 12 roku życia oraz ozdrowieńcy.
Jolanta Ojczyk
06.07.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
O wygranej w loterii szczepionkowej Totalizator Sportowy powiadomi szczęśliwców SMS-em. Dla uproszczenia, opatrzonym linkiem do oświadczenia, które trzeba wypełnić, by otrzymać nagrodę. Tyle że taki pomysł może się okazać gratką dla oszustów - wiadomość łatwo spreparować, a formularz podrobić. Wiele podobnych przekazów codziennie atakuje użytkowników smatfonów.
Monika Sewastianowicz
06.07.2021
RODO Koronawirus szczepienia

Standardy dla teleporad lekarzy specjalistów dopiero od jesieni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Ministerstwo Zdrowia w końcu zdecydowało się uregulować zasady udzielania przez lekarzy specjalistów zdalnych porad, ale dopiero od 1 października 2021 roku. Od tego dnia pacjent będzie decydować, czy chce skorzystać z teleporady. Te będą zabronione dla dzieci poniżej 6 roku życia. Zdalnej konsultacji nie udzieli stomatolog, psychiatra oraz rehabilitant.
Jolanta Ojczyk
06.07.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Kilkudziesięciu naukowców zaapelowało do ministra zdrowia o pilne wypracowanie wytycznych dotyczących odwiedzin bliskich u pacjentów na szpitalnych oddziałach niecovidowych. Jak podkreślają, brak takich wytycznych sprawia, że w sposób uznaniowy ograniczana jest realizacja podstawowego prawa pacjenta.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

NFZ w Lublinie ma nowego dyrektora

Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Minister zdrowia Adam Niedzielski powierzył pełnienie obowiązków dyrektora lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Dagmarze Marczewskiej, dotychczas zastępcy dyrektora do medycznych. O zmianach poinformowała na Twitterze rzecznik prasowy oddziału Małgorzata Bartoszek.
Katarzyna Redmerska
05.07.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Wydanie przez radę powiatu rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych i harmonogramu dostępności świadczeń w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy wymaga zasięgnięcia opinii wójtów i samorządu aptekarskiego. Nie są one wiążące dla organu, ale ich brak narusza określony w ustawie tryb, czego efektem jest stwierdzenie nieważności uchwały.
Dorian Lesner
05.07.2021
Samorząd terytorialny Farmacja
Regulacje związane z testami i kwarantanną zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto intensywnie odświeżać rządowe strony państwa, do którego się wyjeżdża. A to i tak nie zagwarantuje spokoju – przekonali się o tym np. Polacy, którzy na wakacje wybrali się na początku wakacji do Chorwacji. Dochodzenie odszkodowania za takie utrudnienia nie będzie łatwe.
Monika Sewastianowicz
03.07.2021
Administracja publiczna Koronawirus szczepienia