Prawo.pl
Zakład lecznictwa uzdrowiskowego będzie musiał zapewnić odpowiednią liczbę pokoi oraz łazienek dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie poruszających się na wózkach. Brakuje jednak terminu, do kiedy uzdrowiska, na przykład wpisane do rejestru zabytków lub objęte ochroną konserwatorską, będą musiały dostosować się do tych wymogów. Wiadomo natomiast, że jeśli podmiot nie spełni wymogów, może mieć problem z podpisaniem umowy z NFZ.
Beata Dązbłaż
20.11.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Obawy lekarzy przed postępowaniem dyscyplinarnym, prokuratorem czy karą ograniczają dostęp kobiet do przerwania ciąży, także w dopuszczonych przez prawo przypadkach. Dlatego posłowie Lewicy proponują częściową dekryminalizację aborcji. Zgodnie z ich projektem wykonanie u kobiety zabiegu aborcji nie byłoby przestępstwem do końca 12. tygodnia ciąży. Karane nie byłoby przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.
Katarzyna Nocuń
18.11.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

Większość skarg na brak dostępności nie spełniała wymogów formalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo Niepełnosprawność
Do końca sierpnia br. do PFRON wpłynęło 69 skarg na brak dostępności instytucji publicznych. Jednak aż 90 proc. z nich nie mogła być rozpatrzona z powodu braków formalnych. Jednym z najczęściej popełnianych przez skarżących błędów jest złożenie skargi bez poprzedzenia jej wcześniej wnioskiem o zapewnienie dostępności. A to on musi być złożony jako pierwszy i dopiero, gdy instytucja nie zapewni dostępności, można złożyć skargę na jej brak.
Beata Dązbłaż
18.11.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Niepełnosprawność
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do marszałka Sejmu o zgłoszenie kandydatury lek. Pawła Kukiza-Szczucińskiego na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. - Samorząd lekarski dostrzega narastający kryzys psychiatrii dzieci i młodzieży. Pogłębiające się zaniedbania i ich naprawa powinny być priorytetem Rzecznika Praw Dziecka - zauważa samorząd lekarski.
Katarzyna Nocuń
17.11.2023
Zawody medyczne

Covid-19 wciąż może być chorobą zawodową

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nie ma epidemii, nie ma stanu zagrożenia epidemicznego. Nie oznacza to jednak, że koronawirus zniknął. Rośnie liczba zakażonych, a niektóre szpitale ograniczają odwiedziny i zamykają oddziały z powodu choroby personelu. Ryzyko zachorowania jest tym większe, że pracownicy medyczni nie mogą zaszczepić się na Covid-19, bo nie dostali nowych skierowań na szczepienia. Jednocześnie Covid-19 - wpisany do wykazu chorób zakaźnych - także teraz może być uznany za chorobę zawodową.
Katarzyna Nocuń Beata Dązbłaż
17.11.2023
BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie pilotażowego programu leczenia otyłości. Chodzi o kompleksową diagnostykę i leczenie świadczeniobiorców z rozpoznaną otyłością opiera się na scentralizowanym, wielodyscyplinarnym leczeniu w jednym ośrodku, który zapewnia sprawną koordynację na każdym etapie leczenia.
Monika Sewastianowicz
16.11.2023
Ośrodki, które od nowego roku będą prowadziły pilotaż programu w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów, nie będą musiały mieć w swojej siedzibie ultrasonografu czy rezonansu magnetycznego, ale będą musiały zapewnić do nich dostęp. To zwiększy szansę na skorzystanie z pilotażu pacjentom we wszystkich województwach.
Beata Dązbłaż
16.11.2023
Opieka zdrowotna
Zaledwie 500 lekarzy ukończyło dotąd kurs z medycyny rodzinnej. Tymczasem od 2025 r. jest to warunek pracy w podstawowej opiece zdrowotnej dla internistów i pediatrów. Kurs jest długi i obciążający, z obowiązkiem osobistego stawiennictwa. Przepisy są znane od sześciu lat, ale w odbyciu kursów przeszkodziła pandemia. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) termin wejścia nowych wymogów jest już nierealny.
Beata Dązbłaż
16.11.2023
Zawody medyczne
Zespół powołany do opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży ma więcej czasu na ich przedstawienie. Wytyczne mają być gotowe do 31 stycznia 2024 r., a nie, jak planowano, do 15 listopada 2023 r.- wynika z zarządzenia minister zdrowia Katarzyny Sójki. Powołanie zespołu miało związek ze śmiercią 33-latki, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła z powodu wstrząsu septycznego.
mp/PAP
15.11.2023
Pacjent
Opublikowana we wrześniu ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej zakłada utworzenie w kraju ponad 300 centrów, w których osoby od 75. roku życia zostaną objęte kompleksową opieką. Farmaceuci postulują poszerzenie zespołów działających w centrach o przedstawicieli ich zawodu - wskazują, że pomogłoby to w zapobieganiu błędom przy podawaniu leków.
Monika Sewastianowicz
15.11.2023
Pacjenci po 65. roku życia mogą szczepić się bezpłatnie na grypę i pneumokoki w aptece od 1 listopada. Na razie jednak teoretycznie, bo apteki dopiero będą podpisywać umowy z NFZ na szczepienia, gdyż zbyt późno ogłosił on warunki. Od 1 grudnia dorośli pacjenci będą też mogli zaszczepić się bezpłatnie w aptece na Covid-19, ale na razie nie wiadomo jeszcze jaką szczepionką.
Beata Dązbłaż
15.11.2023
Pacjent Zawody medyczne
Koalicyjny Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. - Osoba w ciąży ma prawo do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania - czytamy w projekcie. Aborcja po 12. tygodniu ciąży byłaby możliwa w trzech sytuacjach: zagrożenia zdrowia lub życia osoby w ciąży, nieprawidłowości rozwojowych lub genetycznych płodu oraz podejrzenia, że ciąża jest następstwem czynu zabronionego.
Katarzyna Nocuń
14.11.2023
Pacjent
Wzrost cen urzędowych leków refundowanych od 1 listopada odbił się na kieszeni pacjentów. Nie stałoby się tak, gdyby Ministerstwo Zdrowia podniosło jednocześnie limit refundacji. To nie koniec podwyżek, bo wkrótce droższe będą leki recepturowe, a pacjenci mają zamiast nich wybierać tańsze odpowiedniki - to efekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Tańsze już teraz mogłyby być z kolei leki produkowane w Polsce, ale ich wykaz nie jest jeszcze gotowy.
Katarzyna Nocuń
14.11.2023
Pacjent Farmacja
Mężczyźni mogą w ramach świadczeń gwarantowanych z NFZ w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) wykonać badanie nasienia. To jedno z podstawowych badań w kierunku diagnozy męskiej niepłodności. Dotąd w ramach NFZ nie było ono dostępne. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje nawet 8,3 tys. badań rocznie.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
13.11.2023
Pacjent

SN: Niedopuszczalne szkalowanie lekarza w sieci przez koleżankę po fachu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Publiczne pomawianie jednego lekarza przez drugiego jest złamaniem etyki zawodu – orzekł Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę upomnienia dla lekarski zarzucającej innej lekarce błąd medyczny. Jednak tego błędu nie potwierdzili biegli. Także prokurator nie dopatrzył się popełnienia przestępstwa. Natomiast sąd cywilny orzekł, że obwiniona lekarka naruszyła dobra osobiste pomawianej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.11.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Umowa koalicyjna o zdrowiu: Zniesienie limitów na leczenie przez NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Podniesienie nakładów na ochronę zdrowia, ale bez konkretnej wartości w odniesieniu do PKB, zniesienie limitów na leczenie przez NFZ, a także zapowiedź urealnienia wyceny świadczeń zdrowotnych znalazły się w umowie koalicyjnej podpisanej przez przedstawicieli tzw. opozycji demokratycznej. Zapowiedziano w niej także unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. i finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro.
Katarzyna Nocuń
11.11.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pensja pielęgniarki pensji nierówna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Od wynagrodzenia zasadniczego brutto w okolicach 4 tys. zł do pensji zasadniczej brutto w wysokości ponad 8 złotych - tak wyglądają widełki płacowe w zawodzie pielęgniarki. W najgorszej sytuacji pod względem płacowym są pielęgniarki pracujące w Domach Pomocy Społecznej. Z kolei pielęgniarka zatrudniona w szpitalu może liczyć na dodatki, które podnoszą jej zasadnicze zarobki. Te mogą sięgać nawet 12 tys. zł brutto.
Katarzyna Nocuń
11.11.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Przed terminem zakończenia realizacji świadczenia musimy dołączyć do akt sprawy nowe, kolejne orzeczenie o niepełnosprawności. Powinniśmy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, czyli co najmniej miesiąc przed zakończeniem realizacji świadczeń. Jeżeli nie będziemy w stanie pozyskać tak wcześnie orzeczenia, złóżmy przynajmniej wniosek o kontynuację pomocy wypłacanej przez ośrodek pomocy społecznej - radzi Grzegorz Rajski, radca prawny.
Beata Dązbłaż
11.11.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność

Wkrótce rekomendacje do szczepienia zaktualizowaną szczepionką przeciwko Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB przeciwko Covid-19 zostaną przekazane z końcem listopada - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 2 listopada 2023 r. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), który działa przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), wydał pozytywną opinię dotyczącą rejestracji kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19 skierowanej przeciwko podwariantowi XBB.1.5 Omikron Nuvaxovid (prod. Novavax).
Katarzyna Nocuń
10.11.2023
Pacjent Farmacja Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Poszkodowani w szpitalach pacjenci mogą składać wnioski o odszkodowanie na pozasądowej ścieżce, czyli z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta wnioski, co prawda, rozpatruje, ale odszkodowania nie może przyznać, bo minister zdrowia nie podpisał rozporządzenia wykonawczego do ustawy, które określa możliwe do uzyskania kwoty. W dodatku początkowy projekt trafił do kosza, a resort zdrowia pracuje nad jego nową wersją.
Katarzyna Nocuń
10.11.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Decyzja o ewentualnej separacji zakażonej Covid-19 matki od dziecka powinna być podjęta wyłącznie po uzyskaniu zgody matki, po wcześniejszym przekazaniu jej informacji dotyczących korzyści i zagrożeń - zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta. Istotne jest zrozumienie, że matka dziecka jest nie tylko pacjentką szpitala, ale także przedstawicielem ustawowym dziecka, który ma prawo wyrażania zgody na działania medyczne podejmowane wobec jej dziecka - podkreśla.
Katarzyna Nocuń
09.11.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Szpital może odmówić wykonania procedury medycznej, jeśli pacjent całkowicie ubezwłasnowolniony wyraźnie się jej sprzeciwia. W takiej sytuacji zgoda przedstawiciela ustawowego nie wystarczy i musi ją wydać sąd opiekuńczy. Bez zgody sądu lekarze obawiają się konsekwencji prawnych i odmawiają wykonania zabiegu, co może prowadzić do powikłań zdrowotnych zagrażających życiu i zdrowiu pacjenta ubezwłasnowolnionego.
Beata Dązbłaż
09.11.2023
Pacjent
Konfederacja Lewiatan złożyła skargę do Komisji Europejskiej na przepisy, które uszczelniły zasadę "Apteka dla aptekarza". Według organizacji skupiającej przedsiębiorców, ostatnia nowelizacja Prawa farmaceutycznego posługuje się niejasnym pojęciem "przejęcia kontroli" nad apteką. Lewiatan uważa, że uchwalone przepisy i sposób ich wprowadzenia naruszają prawo unijne.
Katarzyna Nocuń
08.11.2023
Farmacja
Honorowi dawcy krwi otrzymali we wtorek dostęp do zakładki "Moje krwiodawstwo" po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Okazało się jednak, że większość regionalnych centrów krwiodawstwa nie wprowadziła do nich danych, a tam gdzie dane się pojawiły np. z regionalnego centrum w Białymstoku, to nie zawsze zgadzały się ilości oddanej krwi przez danego krwiodawcę. W środę zakładka "Moje krwiodawstwo" została usunięta.
Katarzyna Nocuń
08.11.2023
Pacjent
Szpital, płacąc więcej pielęgniarkom, które mają wyższe wykształcenie i specjalizację, nie dyskryminował pozostałych pielęgniarek. Sąd Okręgowy w Kielcach uznał, że szpital mógł zróżnicować wysokości pensji pielęgniarek, choć wykonują one te same zadania. W ten sposób uwzględnił bowiem jakość wykonywania poszczególnych zadań przez pielęgniarki z wyższymi formalnymi kwalifikacjami - wynika z uzasadnienia wyroku sądu.
Katarzyna Nocuń
08.11.2023
Zawody medyczne
Lista leków, których może brakować, przekazywana co dwa tygodnie izbom aptekarskim i lekarskim, to za mało. Farmaceuci podkreślają, że brakuje informacji podawanych z wyprzedzeniem na podstawie zgłoszeń producentów a także o powodach braków. System gabinet.gov.pl nie informuje lekarzy o tym, że pacjent może mieć problem z wykupieniem leku, choć rozwiązanie to było zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia już blisko rok temu.
Katarzyna Nocuń
07.11.2023
Opieka zdrowotna Farmacja

Ośrodki pomocy społecznej będą zasypane pytaniami o nowe świadczenia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Duże zmiany we wsparciu osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, które od nowego roku wprowadzi ustawa o świadczeniu wspierającym powodują, że ośrodki pomocy społecznej przygotowują się na napływ masy pytań. Choćby o to czy korzystniejsze będzie świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna, czy też świadczenie wspierające dla osoby z niepełnosprawnością. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od indywidualnej sytuacji rodziny – podkreślają prawnicy.
Beata Dązbłaż
07.11.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Premier podczas epidemii Covid-19 wydał decyzję administracyjną w sprawie utworzenia szpitala tymczasowego w obiekcie PGE Stadionu Narodowego w Warszawie. Nie uwzględnił jednak wyjaśnienia dotyczącego stanu faktycznego w zakresie rzeczywistego zapotrzebowania na konkretną liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Wskutek tego zaniechania Skarb Państwa poniósł stratę w wysokości 69,8 mln zł - informuje Najwyższa Izba Kontroli.
Katarzyna Nocuń
06.11.2023
Koronawirus a prawo
Nie groźbą, ale prośbą - pracownicy będą zachęcani, a nie przymuszani do zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Przepisy są ogólne i umożliwią zgłoszenia nie tylko lekarzom i pielęgniarkom, ale także pracownikom niemedycznym, pacjentom i ich bliskim. Rejestr może być anonimowy, a dane nie będą przekazywane poza podmiot leczniczy. Wszystko wygląda dobrze - jednak tylko na papierze. Nie przewidziano bowiem finansowania systemu, który ma podnosić jakość w ochronie zdrowia. Dla zadłużonych szpitali jego wdrożenie będzie wyzwaniem.
Katarzyna Nocuń
06.11.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Lekarz pediatra - w ramach bilansu zdrowotnego - ma obowiązek sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej dziecka, a w razie konieczności – skierować pacjenta do stomatologa. Jednak to, czy dziecko będzie miało wykonany bilans zdrowotny, zależy od rodziców. Jest to zaniedbywane. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia do 12. roku życia dziecka refunduje chociażby kosztowne leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi, a usuwanie kamienia ze wszystkich zębów dwa razy w roku, do osiągnięcia przez pacjenta pełnoletności.
Beata Dązbłaż
04.11.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne