Prawo.pl
Osoba wykonująca szczepienie powinna sama poinformować pacjenta, że nie będzie zaszczepiony najnowszą szczepionką, aby ten mógł podjąć świadomą decyzję. Zdezorientowani pacjenci alarmują, że udało im się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19, ale nie wiedzą, czy otrzymają nową, aktualną szczepionkę przeciwko Covid-19. W wielu przychodniach dostępne są bowiem tylko szczepionki sprzed roku. Brakuje szczepionki przeciwko najnowszemu podwariantowi koronawirusa, czyli tzw. krakenowi.
Iwona Konarska
10.12.2023
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

SN: Badanie piersi naruszyło godność pacjentki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Lekarski sąd odwoławczy słusznie nie widział potrzeby powołania nowych biegłych do oceny prawidłowości badania piersi przez obwinionego - tym bardziej, że w składzie orzekającym zasiadali sami lekarze, mający wiedzę medyczną – orzekł Sąd Najwyższy. Tym samym potwierdził, że lekarz medycyny pracy nieprawidłowo przeprowadzonym badaniem naruszył godność i intymność pacjentki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Niezależnie od źródeł finansowania, in vitro w Polsce jest dozwolone dla małżeństw i par: kobiety i mężczyzny. Autorzy programu finansowania tej procedury z budżetu państwa określą dodatkowo granice wieku kobiety, która chce zajść w ciążę. Są postulaty, aby w pierwszych latach górną granicę podnieść ze względu na pary, które z in vitro nie mogły skorzystać, bo rząd PiS zawiesił finansowanie od 2016 r. Z kolei niektóre samorządowe programy wykluczają z dofinansowania osoby młode, a one też mają problem z płodnością.
Katarzyna Nocuń
09.12.2023
Pacjent
Wokół stosowanych przez lekarzy metod leczenia toczą się spory, ale niekoniecznie w towarzystwach naukowych. Niedawny wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego to ukłon w stronę lekarzy kwestionujących szczepienia. Z kolei Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców broni biznesu medycyny komplementarnej, która może szkodzić. Tymczasem prawo stoi po stronie pacjenta - lekarz ma leczyć zgodnie z medycyną opartą na faktach.
Katarzyna Nocuń
08.12.2023
Zawody medyczne
Dostępna w Polsce od 6 grudnia szczepionka na Covid-19 firmy Novavax to szczepionka białkowa. Jest tak samo skuteczna jak szczepionki np. Pfizera czy Moderny produkowane w innej technologii (mRNA) - przekonują eksperci. Mogą się nią zaszczepić pacjenci nawet jeśli przyjęli wcześniej inny typ szczepionki, gdyż nie jest ona lekiem i nie wchodzi w interakcję z innym typem szczepionki.
Beata Dązbłaż
07.12.2023
Pacjent Koronawirus a prawo
Prawo nie przewiduje odwołania członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Naczelna Rada Lekarska uważa jednak, że decyzja byłego już ministra nauki Przemysława Czarnka, który zabetonował skład PKA na kolejne cztery lata, mogła być bezprawna. Przeszkodą w zasiadaniu w PKA ekspertów powołanych przez niego na lata 2024-2027 miałby być konflikt interesów. Nowe kierunki lekarskie mają bowiem oceniać przedstawiciele uczelni, które nie zapewniły studentom dostępu do prosektorium i z negatywną oceną PKA.
Katarzyna Nocuń
07.12.2023
Zawody medyczne
Wykręcanie rąk, przytrzymywanie na siłę, wyzywanie dzieci, nieuzasadnione karanie małoletnich karami, które w żaden sposób nie wpływały na zmianę zachowań negatywnych - na takie nieprawidłowości w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Psychiatrycznym dla dzieci i Młodzieży w Zbrosławicach i Kamieńcu oraz w szkole, która działa przy Zakładzie, wskazano w zawiadomieniu do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez personel.
kn/pap
06.12.2023
Pacjent
Każdy człowiek ma prawo do wyrażenia swojej woli, w taki sposób, jaki jest dla niego dostępny. Polskie prawo dopuszcza tymczasem, że ktoś może decydować za osobę z niepełnosprawnością poprzez ubezwłasnowolnienie, w tym w kwestii zdrowia. Eksperci przekonują, że ubezwłasnowolnienie może zastąpić asysta prawna lub pełnomocnictwo wspierające, ale wymaga to zmiany kodeksu cywilnego.
Beata Dązbłaż
06.12.2023
Niepełnosprawność
Działania wpływające na zmniejszenie osobistych kontaktów między klientami apteki a farmaceutami w czasie epidemii Covid-19 nie zmieniają obowiązujących przepisów prawa, w tym zakazu reklamy apteki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zakazana była akcja umożliwiająca porady telefoniczne zamieszczona w internecie. Dlatego kara nałożona na aptekę była zasadna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2023
Farmacja
Chociaż wariant delta statystycznie częściej powodował cięższą chorobę niż omikron, to pamiętajmy, że statystyka nie odnosi się do jednostek. Zakażenie każdym z wariantów koronawirusa wiąże się z bardzo dużym spektrum objawów. Może być to zakażenie bezobjawowe, ale może być to też ciężka, śmiertelna choroba i całe spektrum objawów pomiędzy tymi skrajnościami – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, twórca i kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Beata Dązbłaż
06.12.2023
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Osoby powyżej 12. roku życia od środy będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax. To zmodyfikowana szczepionka na podwariant koronawirusa XBB.1.5, nazywanego "krakenem". Skierowania na szczepienie zostaną wystawione automatycznie w nocy z wtorku na środę. Zapisać na szczepienie można się przez Internetowe Konto Pacjenta, w placówce POZ, aptece, przez infolinię 989 lub na stronie pacjent.gov.pl - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Katarzyna Nocuń
05.12.2023
Koronawirus a prawo
Ważność niektórych zakazów podróżowania oraz obowiązków w zakresie poddania się testom diagnostycznym i odbycia kwarantanny podczas kryzysu zdrowotnego potwierdził w wydanym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. - Środki te muszą być jednak uzasadnione, jasne, precyzyjne, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Powinny też podlegać zaskarżeniu - zastrzegł TSUE.
kn/pap
05.12.2023
Prawo unijne Koronawirus a prawo
Wymóg wystawiania recept wyłącznie w postaci elektronicznej nie dotyczy recept wystawianych przez lekarza weterynarii na produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancję psychotropową lub środek odurzający - informuje Naczelna Izba Aptekarska. Weterynarz ma natomiast obowiązek zamieszczenia na takiej papierowej recepcie weterynaryjnej unikalnego numeru identyfikującego.
Katarzyna Nocuń
05.12.2023
Farmacja
Kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być krótsze, bo pacjent, którego życie nie jest zagrożone, trafi do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w tym samym budynku. Szpitale alarmują jednak, że Ministerstwo Zdrowia przerzuca na nie zadania podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze mają bowiem zlecać badania pacjentom odesłanym do punku NiŚOZ w szpitalu. Podkreślają, że wykracza to poza interwencyjną opiekę medyczną. - To zadanie POZ - podkreślają.
Katarzyna Nocuń
05.12.2023
Opieka zdrowotna
Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej rozszerzyła znacząco możliwości lekarza POZ związane z kierowaniem pacjenta na badania diagnostyczne, np. do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla kardiologa. Pacjenci, zasugerowani tymi większymi uprawnieniami, nie zawsze wiedzą, że nie dotyczą one wszystkich skierowań. Lekarz POZ nie jest uprawniony do wystawienia skierowania na wykonanie badania densytometrycznego, które zostałoby sfinansowane ze środków publicznych.
Iwona Konarska
04.12.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Na wszystkie badania diagnostyczne, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, konieczne jest posiadanie skierowania. Obowiązkiem pracowni radiologicznej jest żądanie jego przedstawienia. Jest to przepis mający zabezpieczyć pacjentów przed niepotrzebnym narażeniem na promieniowanie jonizujące. Skierowanie jest bezterminowe.
Iwona Konarska
02.12.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Po wycieku danych pacjentów ALAB Laboratoria, zespół CERT Polska wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasilił stronę bezpiecznedane.gov.pl numerami PESEL upublicznionymi przez hakerów z grupy "RA World". Każdy może więc łatwo sprawdzić, czy jego dane osobowe są objęte wyciekiem z ALAB.
Agnieszka Matłacz
01.12.2023
RODO
Aby przesunąć termin pobytu w sanatorium najpierw trzeba złożyć rezygnację z wyjazdu. Należy też dołączyć prośbę o przesunięcie terminu pobytu uzdrowiskowego. Przyszły kuracjusz powinien uzupełnić pismo dokumentami poświadczającymi, że jego prośba o przesunięcie terminu jest uzasadniona. Nie istnieje katalog okoliczności, które "gwarantowałyby" wyznaczenie nowego terminu, dlatego tak ważne jest właściwe udokumentowanie zdarzenia, które zmusza do rezygnacji z leczenia.
Iwona Konarska
01.12.2023
Pacjent
Przeciążenie personelu medycznego stwarzało zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz samych pracowników, a także negatywnie wpływało na jakość udzielanych świadczeń - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy stwierdzili też, że zamiana zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na umowę cywilnoprawną, pozwalała na ominięcie narzuconych przez prawo pracy ograniczeń dotyczących czasu pracy i wypełnienie w ten sposób braków kadrowych.
Monika Sewastianowicz
30.11.2023
Zarządzanie oświatą
Ustabilizowanie dochodów własnych powiatów, uwzględnienie w tzw. janosikowym skutków działania części wyrównawczej subwencji ogólnej, urealnienie wysokości dotacji przyznawanej na działalność zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, zmiany w pomocy społecznej i ochronie środowiska - takie m.in. postulaty zmian legislacyjnych sformułował Zarząd Związku Powiatów Polskich.
Robert Horbaczewski
29.11.2023
Za świadczenia zdrowotne w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej udzielane osobie nieubezpieczonej z zaburzeniami psychicznymi, nie pobiera się od tej osoby opłat. Zatem świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są bezpłatnie i finansowane ze środków publicznych, bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma tu znaczenia dochód rodziny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2023
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało znak graficzny, który umożliwi konsumentom szybkie rozpoznanie środków spożywczych zawierających nową żywność z owadów. Wzór zawierać będzie symboliczny rysunek przykładowego owada. Logo będą musieli umieszczać na opakowaniach wszyscy producenci takiej żywności.
Robert Horbaczewski
27.11.2023
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Lekarze nie mogą reklamować leków, wyrobów medycznych i suplementów diety. Prawo jest tu rygorystyczne i zakazuje używania w reklamie nawet wizerunku lekarza. Jeśli więc do kupienia jakiegoś preparatu namawia znany lekarski autorytet, pacjentowi powinna włączyć się "czerwona lampka". Prawdopodobnie lekarz ten padł ofiarą kradzieży wizerunku, a pacjent ma do czynienia z oszustwem. Tego rodzaju spraw jest coraz więcej.
Katarzyna Nocuń
27.11.2023
Zawody medyczne
Pacjenci onkologiczni, z chorobami otępiennymi po operacjach, niekiedy nie kontrolują swoich zachowań. Nie ma przepisów, które by określały stosowanie wobec nich przymusu bezpośredniego, choć opieka czasami tego wymaga. To na przykład zapięcie pacjenta pasami, żeby nie spadł ze szpitalnego łóżka. Ministerstwo Zdrowia zauważa jedynie, że działania powinny być "proporcjonalne do ryzyka dla zdrowia". Lekarze obawiają się konsekwencji prawnych za naruszenie dóbr osobistych pacjenta.
Beata Dązbłaż
25.11.2023
Pacjent Zawody medyczne
W niemal połowie skontrolowanych szpitali nadzór nad postępowaniem z zakaźnymi odpadami medycznymi był nieprawidłowy. W 6 z 13 objętych kontrolą szpitali nie wskazano osoby lub komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za nadzór nad postępowaniem z zakaźnymi odpadami medycznymi, w tym wytworzonymi w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, a regulaminy organizacyjne były niezgodne z obowiązującym statutem szpitala - ustalił NIK.
Katarzyna Nocuń
24.11.2023
Środowisko Koronawirus a prawo
Wzmocnienie głosu osób z niepełnosprawnością, podkreślenie prymatu ich woli, a także dostrzeżenie osób z niepełnosprawnościami: LGBT+, znajdujących się w pieczy zastępczej, w kryzysie bezdomności, w procesie migracji - to tematy IX Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który w środę, 29 listopada, odbędzie się w Warszawie. W tym roku przyznany zostanie tytuły Ambasadora i Ambasadorki Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.
Katarzyna Nocuń
24.11.2023
Niepełnosprawność
Proces zmiany wyceny świadczeń, z których finansowane są podwyżki w ochronie zdrowia, zwykle rusza dopiero w lutym. Wtedy bowiem GUS publikuje kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. W oparciu o ten wskaźnik wyliczane są minimalne pensje. Ostatnie dwa lata pokazały, że czasu jest za mało, a szpitale do ostatniej chwili nie wiedzą, ile będą miały pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń, których minimalne wartości rosną co roku, od 1 lipca.
Katarzyna Nocuń
24.11.2023
Szpitale dopiero od 2025 r. będą musiały raportować do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dane o pacjentach z Covid-19 oraz liczbie wykorzystanych łóżek. Pierwotnie miały to robić już od nowego roku, jednak uniemożliwiły to niezakończone prace projektowe nad oprogramowaniem RCB. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że stanie się to z końcem 2024 roku.
Beata Dązbłaż
23.11.2023
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prace wykonywane przez osoby bez wykształcenia medycznego stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, takie jak opieka nad chorymi, związane z utrzymaniem czystości i porządku wokół pacjentów oraz bezpośrednia asysta przy czynnościach lekarzy lub pielęgniarek, mogą uprawniać do emerytury pomostowej – tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.11.2023
Zawody medyczne
Na 200 miejsc rezydenckich z onkologii klinicznej w jesiennym naborze zakwalifikowało się zaledwie 60 osób. Żaden lekarz nie rozpocznie szkolenia z tej deficytowej specjalizacji w województwie zachodniopomorskim, a najwięcej wolnych miejsc jest na Mazowszu, bo aż 28. Nie zapowiada się szybka poprawa sytuacji kadrowej w psychiatrii dzieci i młodzieży - specjalizację z tej dziedziny rozpocznie zaledwie 38 osób. Problemem nie jest brak chętnych, ale miejsc, w których lekarze mogą się szkolić.
Katarzyna Nocuń
23.11.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne