Columbia University Press jest czwartym najstarszym wydawnictwem uniwersyteckim w USA. Działa przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku nieprzerwanie od 115 lat. Nie będzie ono wydawać anglojęzycznych książek polskich autorów, ale sprzedawać je i promować.
 
Dystrybucja publikacji – zarówno w wersji papierowej jak i e-booków - odbywać się będzie za pośrednictwem Perseus Distribution, obecnie jednego z największych dystrybutorów książek w USA.
 
Każda wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego anglojęzyczna publikacja będzie prezentowana jednorazowo w ukazującym się dwa razy w roku katalogu promocyjnym wydawnictwa Columbia, a książki będą wysyłane bezpośrednio do sprzedaży w USA.
 
Jak powiadomiła PAP Bernadetta Patecka z Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, nawiązana współpraca daje realną możliwość zaistnienia polskich treści naukowych na rynku międzynarodowym. Książki polskich autorów trafią do amerykańskich bibliotek i instytucji.
 
„Skupimy się na promowaniu książek autorów z UJ. Jesteśmy jednak otwarci na szeroką współpracę z pracownikami naukowymi z całej Polski, którzy planują opublikowanie książek w języku angielskim. Interesują nas wszystkie dobre książki o charakterze naukowym” – powiedziała PAP Patecka.
 
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego wydaje rocznie ok. 20 książek w języku angielskim oraz ok. 200-250 w języku polskim.