Minister Edukacji i Nauki ogłosił nabór wniosków od redakcji czasopism naukowych w celu opracowania nowego wykazu czasopism naukowych. A Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk przypomina ministrowi o konieczności przestrzegania obowiązujących w tej kwestii procedur uregulowanych w obowiązującym go rozporządzeniu.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Szkolnictwo wyższe
Pandemia COVID-19 sprawiła, że pracownicy dydaktyczni wyższych uczelni w większym stopniu będą pracowali z wykorzystaniem różnych urządzeń IT – wynika z opublikowanego właśnie raportu Wolters Kluwer Polska i Fundacji Rektorów Polskich. Szybciej postępowało też wdrażanie informatycznych narzędzi do zarządzania uczelnią.
Monika Sewastianowicz
22.09.2021
Prawo AI Szkolnictwo wyższe
Kształcenie lakarzy ma być możliwe także w uczelniach zawodowych - taką zmianę zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. I poinformował, że jego resort przygotowuje wspólnie w Ministerstwem Edukacji i Nauki potrzebne do tego przepisy. - Inicjatywy związane ze zwiększeniem naborów i otwieraniem nowych kierunków są w tej chwili priorytetowe - podkreślił.
Krzysztof Sobczak
21.09.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Resort sprawiedliwości zaprasza do Akademii Prawa Unijnego – programu edukacyjnego organizowanego przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, będącego cyklem seminariów poświęconych zagadnieniom związanym z prawem unijnym, funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz jej przyszłością. Rekrutacja, w której mogą brać udział także studenci, trwa do końca września.
Krzysztof Sobczak
21.09.2021
Dla studenta Prawo europejskie
Studenci pierwszego roku, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę rodzinną, mają tylko kilka dni na złożenie zaświadczenia z uczelni. Dzięki temu ZUS będzie mógł wypłacić im rentę rodzinną także za wrzesień. Czas na dostarczenie dokumentów upływa 30 września - przypomina Zakład.
Grażyna J. Leśniak
21.09.2021
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Redakcja miesięcznika „Przegląd Sądowy” oraz wydawnictwo Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. przypomina o ogłoszonej niedawno trzynastej edycji konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Zgłoszenia publikacji będą przyjmowane do 15 października tego roku.
Krzysztof Sobczak
20.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na rozpoczynającej się właśnie programowej części Krajowego Zjazdu Adwokatury tematy umowy o pracę i reklamy mogą grać pierwsze skrzypce. Adwokaci - szczególnie z Warszawy - chcą zmian i to pilnie, bo sytuacja na rynku usług prawnych nie jest najlepsza. Problem jednak w tym, że to co jest atrakcyjne z punktu widzenia stolicy, w małych miejscowościach traci urok. Jedno jest pewne - szykuje się gorąca dyskusja.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2021
Zmiana przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce spowodowała problemy w wyliczeniu stypendium doktoranckiego, zwłaszcza dla tych, którzy rozpoczęli studia doktoranckie pod rządami "starych" przepisów. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decydują przepisy przejściowe i reguła wypłaty 60 proc. minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2021
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Matura - 1,5 tysiąca odwołań, 57 uznanych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że tegoroczni maturzyści złożyli do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego odwołania w zakresie oceny ponad 1,5 tys. zadań. Najwięcej dotyczyło zadań z biologii i z języka polskiego, a Kolegium podjęło rozstrzygnięcia na korzyść maturzystów w przypadku 57 zadań. Wcześniej dyrektorzy okręgowych komisji rozstrzygnęli na korzyść zdających w przypadku 1 536 arkuszy.
Krzysztof Sobczak
16.09.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Konkurs na prace magisterskie o postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Obronione w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z dziedziny postępowania cywilnego, mogą wziąć udział w 8. konkursie kwartalnika „Polski Proces Cywilny” i Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego”.   Termin zgłaszania prac upłynie 30 listopada 2021 r.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Minister edukacji i nauki nadał statut Akademii Zamojskiej w Zamościu. - Po 237 latach odnawiamy Akademię Zamojską - powiedział Przemysław Czarnek podczas wtorkowej uroczystości w Warszawie. Akademia Zamojska została utworzona w oparciu o istniejącą dotychczas Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Rozpoczęła działalność 1 września tego roku.
Krzysztof Sobczak
15.09.2021
Szkolnictwo wyższe
Niektóre uczelnie uzależniają od zaszczepienia się na koronawriusa możliwości nauki lub zakwaterowania w akademikach. Ponieważ może to ograniczać konstytucyjnie chronione prawa - do nauki i do ochrony prywatności - RPO pytał ministra nauki o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, aby zapewnić uczelniom podstawy prawne dla działań prewencyjnych w czasie pandemii. Minister nie widzi jednak potrzeby.
Krzysztof Sobczak
14.09.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Władze samorządu radców prawnych chcą zmienić kształcenie aplikantów. Szykują program pilotażowych warszatów specjalizacyjnych - m.in. z nowych technologii i rozwiązania promujące patronów, którzy zatrudniają aplikantów i stale z nimi współpracują. Główne zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku, ale już gotowy jest np. cykl szkoleń dla wykładowców
Patrycja Rojek-Socha
14.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Nie jest zadaniem systemu wsparcia studentów w uzyskaniu wykształcenia wyższego motywowanie do podejmowania kolejnych kierunków studiów i nagradzanie uzyskiwania wyróżniających się wyników w nauce - odpowiada resort nauki na pytanie o to, czemu stypendia za dobre wyniki w nauce nie są przyznawane studentom, którzy kontynuują naukę na drugim kierunku studiów.
Monika Sewastianowicz
09.09.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Maksymalna wysokość dofinansowania na pokrycie kosztów kwalifikowanych projektu wynosi do 120 tys. zł. Chodzi o wsparcie finansowe m.in. "na działania zmierzające do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, co pozwoli na zachowanie światowych standardów i obecność w międzynarodowym obiegu naukowym".
Monika Sewastianowicz
07.09.2021
Szkolnictwo wyższe
Sąd administracyjny nie może sformułować pod adresem ministra obowiązku rozpatrzenia wniosku o wpisanie do wykazu wydawnictwa naukowego, ponieważ naruszyłby konstytucyjną zasadę państwa prawa i zasadę praworządności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że wpis do wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe nie jest decyzją administracyjną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.09.2021
Szkolnictwo wyższe
Studenci prawa, ucząc się do egzaminów, korzystają z różnych narzędzi - cenią sobie i e-booki, i drukowane podręczniki. Problem zdaje się jednak tkwić nie w tym, z czego się uczą, a jak się uczą - zakuwanie setek stron na pamięć to niekoniecznie dobra droga do zostania cenionym prawnikiem.
Beata Igielska
06.09.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Pełnomocnik ministra zadba o transformację cyfrową szkół i uczelni

Prawo AI Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Głównym zadaniem pełnomocnika będzie koordynacja cyfryzacji systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, a także rozwoju edukacji opartej na innowacjach i nowych technologiach. Powołanie na to stanowisko Justyny Orłowskiej będzie uzupełniać jej misję jako pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.
Monika Sewastianowicz
03.09.2021
Prawo AI Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
MEiN przygotowało nowelę rozporządzenia określającego zakres danych gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on - jego konsultacje potrwają do 14 września. Znajdą się tam informacje dotyczące kosztów opublikowania artykułów naukowych w czasopismach naukowych i kosztów wydania monografii naukowych.
Monika Sewastianowicz
01.09.2021
Szkolnictwo wyższe
Resort nauki wydał rozporządzenie uchylające przepisy o zdalnej pracy uczelni medycznych. To kolejny tego typu akt prawny - uchylono już przepisy dotyczące pozostałych szkół wyższych. Władze zapewniają, że w razie wyższej liczby zachorowań uczelnie będą mogły wrócić do pracy zdalnej.
Monika Sewastianowicz
30.08.2021
Koronawirus a prawo
Na Uniwersytecie SWPS ruszają studia podyplomowe „Legaltech i innowacje w branży prawniczej”. Mają być odpowiedzią na potrzeby prawników kancelaryjnych, prawników przedsiębiorstw, innowatorów w branży prawniczej, a także wszystkich pasjonatów Legaltech w Polsce.
Monika Sewastianowicz
30.08.2021
Dla studenta
Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą uczelni zawodowych. Przepisy zmienionej ustawy zakładają m.in. umożliwienie szkole wyższej – mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki – używania w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych".
Monika Sewastianowicz
26.08.2021
Szkolnictwo wyższe
Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zapowiada odwołanie od kary za wyciek danych osobowych. Rzecznik uczelni podkreśla, że wdrożono już niezbędne zabezpieczenia i zmiany, które nie pozwalają na kopiowanie danych i dostęp spoza terenu uczelni. To pokłosie wycieku, do którego doszło w 2019 r.
Monika Sewastianowicz
25.08.2021
RODO
Ponad 600 młodych osób polskiego pochodzenia z całego świata otrzyma stypendia w ramach programu dla Polonii im. Generała Władysława Andersa na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia. NAWA oferuje stypendia w Programie dla Polonii im. Gen. Wł. Andersa już od czterech lat. Dotychczas przyznała blisko 2000 stypendiów.
Monika Sewastianowicz
25.08.2021
Polskie uczelnie są dla polskich studentów, to oczywiste. Tak jak polska nauka jest dla Polski, bo jest finansowana przez Polaków - mówił minister Przemysław Czarnek w wywiadzie dla Polskiego Radia. Chodziło o doniesienia prasowe o dużej liczbie zagranicznych studentów, którzy dostali się na poznański uniwersytet. Mimo to resort deklaruje kontynuację programów skierowanych do zagranicznych studentów.
Monika Sewastianowicz
24.08.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skierował 20 sierpnia list do rektorów. Poinformował w nim o uchyleniu rozporządzenia czasowo ograniczającego działalność uczelni. Wskazał jednocześnie, że w nowym roku akademickim MEiN przewiduje co do zasady powrót do kształcenia w trybie stacjonarnym. Wszelkie zmiany w tym zakresie będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19
Monika Sewastianowicz
20.08.2021
Szkolnictwo wyższe

Zmarł prof. Michał Pietrzak

Prawnicy Szkolnictwo wyższe
W wieku 92 lat zmarł 18 sierpnia br. prof. Michał Pietrzak, absolwent i wieloletni wykładawca Wydziału Prawa i Administracji Iniwersytetu Warszawskiego, wybitny specjalista z zakresu prawa wyznaniowego. Autor wielu publikacji na ten temat i współtwórca obowiązującego obecnie ustawodawstwa dotyczącego stosunku państwa do związków reliligijnych.
Krzysztof Sobczak
19.08.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Nie pozwolę, żeby tego typu osoby nosiły miano akademików, nosiły miano nauczycieli akademickich - zapowiadał minister edukacji i nauki. Chodzi o naukowca, który na Twitterze nazwał posła Kukiza "gnojem" i "gnidą". Teraz chce od rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, by wyciągnęła wobec niego konsekwencje.
Monika Sewastianowicz
19.08.2021
Szkolnictwo wyższe
Trzeba zrobić wszystko, żeby w polskich szkołach nie zabrakło bardzo dobrze przygotowanych do zawodu nauczycieli. Można zadać sobie pytanie jaki wpływ proponowane zmiany mogą mieć na przygotowanie kolejnych pokoleń nauczycieli? Na ile kompetencje absolwenta uczelni akademickich i akademii praktycznych będą porównywalne? - zastanawia się prof. Barbara Marcinkowska.
Beata Igielska
19.08.2021
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Minister edukacji i nauki chce, by docelowo w nowym roku uczelnie wróciły do normalnej, stacjonarnej pracy. W niedzielę straciło moc rozporządzenie, które zawieszało stacjonarne zajęcia na uczelniach. Nie oznacza to jednak wyrzucenia do kosza wszystkich wypracowanych podczas pandemii rozwiązań, które - jak mówią pracownicy uczelni - w niektórych przypadkach dobrze się sprawdziły.
Monika Sewastianowicz
17.08.2021
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl