Ministerstwo Finansów rusza z kolejną, dziewiątą, już edycją konkursu „Podatkowi liderzy”. Mogą wziąć w nim udział studenci i absolwenci kierunków prawniczych i ekonomicznych. Na najlepszych czeka szesnaście płatnych staży w Ministerstwie Finansów.
Krzysztof Koślicki
02.03.2021
Doradca podatkowy
Ustawa 2.0 postawiła na jakość – doktorantów mogą kształcić tylko najlepsze uczelnie. Tyle że nie do końca wszystko przemyślano. Jak choćby to, co stanie się z doktorantem, który już studiuje na tracącej uprawnienia uczelni oraz kto zapłaci za jego kształcenie. Problem może stać się aktualny po roszadach dokonanych przez ministra na liście czasopism naukowych.
Monika Sewastianowicz
02.03.2021
Szkolnictwo wyższe
Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdziła w opublikowanym stanowisku, że jest bardzo zaniepokojona wykazem czasopism, opubliko­wanym 12 lutego, a następnie ponownie zmodyfikowanym 18 lutego przez Minister­stwo Edukacji i Nauki. I dodaje, że je Niepokój Rady pogłębił tryb, w jakim nastąpiła zmiana wykazu, ujawniony w oświad­czeniu Komisji Ewaluacji Nauki w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
01.03.2021
Szkolnictwo wyższe

Zdalne zajęcia na uczelniach do końca roku akademickiego

Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Resort nauki chce, by zdalne zajęcia na uczelniach były prowadzone do 30 września 2021 r. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowano w piątek 26 lutego. W takiej formie kontynuowane mają być również studia doktoranckie oraz zebrania kolegialnych organów uczelni.
Monika Sewastianowicz
26.02.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Jest to ten pasztet, który staramy się tak przygotować, żeby ten pasztet nie zaszkodził zdrowiu zarówno studentów, ale również i pracowników naukowych - w ten sposób wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki skomentował w radiu RMF zmiany związane z nadchodzącą ewaluacją działalności naukowej.
Monika Sewastianowicz
26.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Książka Wojciecha Jasińskiego pt. "Nielegalnie uzyskane dowody w procesie karnym. W poszukiwaniu optymalnego rozwiązania" otrzymała tytuł „Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2019 roku” w XII edycji konkursu Wolters Kluwer Polska i czasopisma „Przegląd Sądowy”.
Agnieszka Matłacz
26.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych został przygotowany wbrew zasadom ustalania punktacji wynikającym z rozporządzenia - stwierdził senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej wykaz krytykowały: KRASP, PAN i Komisja Ewaluacji Nauki.
Monika Sewastianowicz
24.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Wartość publikacji naukowych powinna być oceniana według obiektywnych kryteriów, a takiej gwarancji nie daje zmodyfikowany w arbitralny sposób wykaz czasopism - zwraca uwagę Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Sugeruje utworzenie dodatkowego wykazu.
Monika Sewastianowicz
24.02.2021
Szkolnictwo wyższe

Więcej uczniów i studentów zwolnionych z kwarantanny

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są uczniowie pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie - wynika z nowego rozporządzenia wprowadzającego obostrzenia związane z COVID-19. O zmiany apelował rzecznik praw obywatelskich, który zwracał uwagę, że nie wszyscy studenci mogą przekraczać granicę bez kwarantanny.
Monika Sewastianowicz
23.02.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Wynik ewaluacji to dla uczelni być albo nie być – zależą od niego prestiż, pieniądze i prawo do nadawania tytułów i stopni. Tymczasem wprowadzone ostatnio arbitralne zmiany na liście czasopism naukowych podają w wątpliwość obiektywność całego procesu. Może się zdarzyć, że o kategorii uczelni ostatecznie rozstrzygać będą sądy.
Monika Sewastianowicz
23.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Nie ma prawnych możliwości pozwalających na zrzeczenie się tytułu profesora zwyczajnego, nie można też odmówić jego przyjęcia, gdy zdecydowano już o nominacji - takie zapowiedzi są wyłącznie deklaracją, tym bardziej, że procedurę wszczyna się na wniosek zainteresowanego. Dużym problemem nadal pozostaje natomiast nierozstrzyganie już złożonych wniosków.
Monika Sewastianowicz
20.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Minister edukacji i nauki opublikował aktualizację wykazu czasopism punktowanych - tym razem zyskały periodyki z Warszawy i Białegostoku. Zmiana budzi te same wątpliwości, co poprzednia wersja - modyfikacje również wprowadzono z pominięciem przepisów i bez zasięgnięcia opinii ekspertów.
Monika Sewastianowicz
19.02.2021
Szkolnictwo wyższe
W ostatnim czasie przeznaczyliśmy 1 mld zł na podwyżki dla pracowników uczelni wyższych, co przełożyło się na 6 proc. podwyżki zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy wcześniej. Przeznaczyliśmy 440 mln zł na inwestycję dla uczelni publicznych - mówił w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział kolejne inwestycje.
Monika Sewastianowicz
19.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy - to jest w niej najbardziej fascynujące - mówił minister Przemysław Czarnek z okazji Dnia Nauki Polskiej. Zapowiedział też reformę Narodowego Programu Humanistyki. Trwają też obchody na uczelniach - Uniwersytet Wrocławski wręczy najwyższą nagrodę nagrodę finansową dla naukowca, ruszają nowe projekty.
Monika Sewastianowicz
19.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Do akcji szczepień zgłosiło się już 500 tys. nauczycieli i nauczycieli akademickich - poinformowała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Wiceminister przypomniała, że czwartek to ostatni dzień rejestracji nauczycieli do szczepień w drugiej turze. Nauczyciele akademiccy chęć zaszczepienia mogą zgłaszać na swoich uczelniach.
Monika Sewastianowicz
18.02.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Dopisując bez konsultacji z Komisją Ewaluacji Nauki nowe pozycje do listy czasopism punktowanych, lub podnosząc niektórym punktację, minister złamał prawo. Te decyzje będą zapewne kiedyś anulowane, a już teraz mogą trafić do prokuratury - mówi dr hab. Grzegorz Wierczyński, prof. UG, przewodniczący Zespołu do spraw Punktacji Czasopism Naukowych Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Krzysztof Sobczak
18.02.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Realizacja strategicznych programów badań naukowych w latach 2011-2020 przyczyniła się do rozwoju kadr naukowych, lecz nie wpłynęła istotnie na realizację celów polityki naukowej państwa - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że Naukowe Centrum Badań i Rozwoju naruszało własne procedury, a niekiedy też prawo, a minister nauki nie w pełni korzystał z przysługującego mu prawa nadzoru i ewaluacji.
Krzysztof Sobczak
17.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Nie braliśmy udziału w sporządzaniu tej listy - poinformowała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, przewodniczący Polskiej Akademii Nauk i Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Wszystkie te instytucje stwierdzają, że zmiany powinny być prowadzone na podstawie merytorycznych i transparentnych kryteriów.
Monika Sewastianowicz
16.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Władczy akt ministra nie może być działaniem arbitralnym, sprzecznym z prawem. Czasopisma naukowe zostały dodane do wykazu, albo ich wartość punktowa została podniesiona, w sposób nietransparentny, wbrew zasadom ustalania punktacji wynikającym z powołanego rozporządzenia, celem dowartościowania wybranych środowisk - podkreśla Komitet Nauk Prawnych PAN.
Monika Sewastianowicz
15.02.2021
Student chciał odbyć szkolenie obejmujące część teoretyczną i praktyczną. Z uwagi na niezaliczenie pierwszej z nich nie został dopuszczony do odbycia drugiej. Rozstrzygnięcie w tym przedmiocie nie może być uznane za równoważne ze skreśleniem studenta z listy studentów. Nie każda decyzja może być zaskarżona, skoro uczelnie mają autonomię - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
15.02.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Resort nauki zmienia punktację prawniczych czasopism – niektóre z nich mocno zyskują. Większość dlatego, że trafiła do międzynarodowych baz lub była częściej cytowana. Ale w kilku przypadkach trudno wyjaśnić, co zdecydowało o znacznym skoku punktacji. W środowisku naukowym mówi się o osobistych powiązaniach decydentów z konkretnymi periodykami, a do dymisji podała się wiceminister odpowiedzialna za te sprawy.
Monika Sewastianowicz
12.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Resort edukacji i nauki wyjaśnia zawiłości dotyczące liczby punktów, które musi osiągnąć student dwustopniowych studiów - wiele zależy od uczelni, nie ma jednak wymogu, by suma punktów wynosiła tyle, co na studiach jednolitych. Każdy z limitów dotyczy konkretnego rodzaju studiów.
Monika Sewastianowicz
11.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Studenci-cudzoziemcy, w tym np. studenci z Ukrainy pobierający naukę w Polsce, po przekroczeniu granicy nie są zobowiązani do kwarantanny. Tymczasem studenci będący Polakami kształcącymi się na uczelniach zagranicznych, w tym ukraińskich, którzy wracają do kraju – na stałe bądź w celu odbycia staży czy dokonania nostryfikacji dyplomu - muszą poddać się kwarantannie.
Monika Sewastianowicz
08.02.2021
Rektorzy uczelni zadecydują, kiedy i jakie zajęcia będą prowadzone w trybie stacjonarnym, a jakie w dalszym ciągu w formie zdalnej - zapowiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że wszystko zależy od sytuacji pandemicznej w najbliższych tygodniach. Wyraził nadzieję, że letnia sesja egzaminacyjna odbędzie się w trybie stacjonarnym.
Monika Sewastianowicz
05.02.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że rozpoczyna nabór uzupełniający na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kadencji 2020–2023. Zgłosić się można do 19 marca 2021 r. Zgłoszenia kandydatów można przesyłać w postaci elektronicznej.
Monika Sewastianowicz
03.02.2021
Uczelnie nie są po to, żeby na nich kwitła wolność słowa – są po to, by na nich kwitła wolność badań naukowych i ich publikowania. Forami, dla których kluczowa jest wolność wyrażania opinii, są środki społecznego przekazu, w szczególności prasa, oraz internet - mówi prof. Hubert Izdebski, komentując projekt tzw. „pakietu wolnościowego” dotyczącego uczelni.
Monika Sewastianowicz
02.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Aby uzyskać dofinansowanie, uczelnie musiały spełnić określone kryteria związane z jakością kształcenia i przebiegiem karier absolwentów. Do każdej z nich trafi milion złotych – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pierwszym z nich był brak negatywnych ocen jakości kształcenia, wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w latach 2015-2020.
Monika Sewastianowicz
01.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP apeluje o włączenie do pierwszego etapu szczepień pracowników uczelni niebędących nauczycielami. Tłumaczy, że bez tego uczelnie nie wrócą do normalności. Chodzi przede wszystkim o pracowników wsparcia procesu kształcenia i prowadzenia badań naukowych, m.in. pracowników bibliotecznych, technicznych i administracyjnych.
Monika Sewastianowicz
01.02.2021
Niektórzy niemedyczni pracownicy UMK zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Resort nauki wystąpił o wyjaśniania - poprosił w nim o wyjaśnienia, jak doszło do szczepień pracowników niezwiązanych ze specjalizacjami medycznym. Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa – napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala.
Monika Sewastianowicz
01.02.2021
Koronawirus a prawo
Przygotowywany przez ministra edukacji i nauki tzw. pakiet wolności akademickiej zawiera normy prawne o nieostrym charakterze. Niesie on w sobie pewne zagrożenia, ale raczej nie przyczyni się w znaczącym stopniu do rozkwitu pseudonauki na wyższych uczelniach - uważa dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Grzegorz Krawiec
30.01.2021
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl