Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zmiany krytycznie oceniała duża część środowiska akademickiego, w tym m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Monika Sewastianowicz Krzysztof Sobczak
24.11.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski
24.11.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Prawo na UW na razie tylko zdalnie

Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego będzie pracował zdalnie. Zajęcia w tym trybie - zgodnie z zarządzeniem prodziekana ds. studenckich - będą odbywać się do 12 grudnia 2021 r. Za zgodą prodziekana konsultacje i dyżury dydaktyczne mogą odbywać się w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego z zachowaniem wymogów higieniczno-sanitarnych.
Monika Sewastianowicz
23.11.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Nauczyciele akademiccy podczas pandemii musieli się nauczyć hybrydowej pracy, wiązało się to czasem z dodatkowymi obowiązkami. Resort nauki poinformował jednak, że nie zamierza nowelizować przepisów dotyczących czasu pracy - pozostawi kompetencje do regulowania tej kwestii w rękach pracodawców.
Monika Sewastianowicz
19.11.2021
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Do 31 styczna 2022 roku można się ubiegać o przyjęcie na moduł oficerski programu Legia Akademicka – poinformowało Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Dla chętnych do przeszkolenia oficerskiego przygotowano 250 miejsc.
Monika Sewastianowicz
18.11.2021
Ministerstwo Sprawiedliwości chce by zajęcia seminaryjne dla aplikantów komorniczych rozpoczynały się nie później niż 21 stycznia i trwały do 31 grudnia. Propozycje uzasadnia tym, że obecne rozwiązanie - czyli rozpoczęcie ich w pierwszy poniedziałek po Nowym Roku, jest niewygodne i trudne organizacyjnie zarówno dla aplikantów, jak i izb komorniczych.
Patrycja Rojek-Socha
18.11.2021
Wymiar sprawiedliwości

Łatwiej będzie zostać lekarzem

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
W środę wieczorem Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich. Zmiany dotyczą także kredytów na studia medyczne. Jest to nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Krzysztof Koślicki
17.11.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Prawo wciąż popularnym kierunkiem studiów

Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 – z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia) i prawo (20 541).
Monika Sewastianowicz
16.11.2021
Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Uczelnie inwestują w innowacyjne kierunki

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Śledzenie, jakie nowe kierunki powołują uczelnie, pozwala zorientować się w rozwoju rynku pracy - szkoły wyższe celują w zawody przyszłości. W tym roku akademickim interesujące kierunki to na przykład radiogenomika, produkcja audiowizualna, mapping. Coś dla siebie znajdą zarówno dziennikarze, jak i medycy.
Beata Igielska
15.11.2021
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajął najwyższe miejsce spośród wszystkich polskich uczelni medycznych w kolejnej edycji rankingu „Best Global Universities”. Należy on do najbardziej prestiżowych rankingów akademickich świata. Tym razem sklasyfikowano 1750 uczelni z 90 krajów, w tym aż 42 z Polski.
Katarzyna Redmerska
13.11.2021
Zawody medyczne
Odsuwamy się od nowoczesnego nauczania, cofamy się do czasów, gdy nauczyciel miał być przekaźnikiem jedynej słusznej interpretacji dziejów. Nie rokuje dobrze skład zespołu ekspertów powołanych do stworzenia podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość - mówi dr Piotr Kroll, pełnomocnik dziekana do spraw specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Beata Igielska
11.11.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wrocław zaprasza na konferencję podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy
Już 1 grudnia odbędzie się ogólnopolska konferencja I Wrocławskie Forum Podatkowe. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Katedra Prawa Finansowego Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Dagmara Dominik-Ogińska
09.11.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Do konsultacji społecznych przekazano projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym - ma umożliwić utworzenie uczelni finansowej będącej publiczną uczelnią zawodową, nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Monika Sewastianowicz
09.11.2021
Zarządzanie oświatą
Do egzaminu na doradcę podatkowego przystępuje coraz więcej osób. Zdawalność egzaminu pisemnego to około 68 proc., a ustnego – niecałe 30 proc. Absolwenci niektórych uczelni mają ułatwione zadanie – nie muszą zaliczać części pisemnej. Kandydaci do zawodu mają jednak teraz utrudnione zadanie, bo będą musieli wykazać się wiedzą z uwzględnieniem zmian wprowadzonych pakietem Polskiego Ładu.
Wiesława Moczydłowska
05.11.2021
Doradca podatkowy Polski Ład
Wzmocnienie roli instytutów w obrębie Polskiej Akademii Nauk oraz wprowadzenie skutecznej kontroli nadzorczej wewnątrz tej instytucji - to, zdaniem wiceprezesa PAN prof. Pawła Rowińskiego, jedne z ważniejszych założeń projektu nowelizacji ustawy o PAN, który przyjęło prezydium akademii.
Monika Sewastianowicz
04.11.2021
Upadające księgarnie i niski poziom czytelnictwa nie pomagają w rozwoju wydawnictw specjalizujących się w wydawaniu książek i czasopism naukowych. Problemem jest też mało stabilne prawo i nie do końca przemyślany system finansowania takich przedsięwzięć. O tych kwestiach dyskutowano w środę na konferencji "Publikacje naukowe w Polsce - stan spraw i kierunki zmian".
Monika Sewastianowicz
03.11.2021
Prawo AI Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi dotyczące ograniczenia możliwości odbywania zajęć klinicznych i praktyk w szpitalach i jednostkach zewnętrznych medycznych uczelni wyższych. Uczelnie nie dysponują bowiem infrastrukturą pozwalającą na realizację wszystkich zajęć i praktyk na ich terenie. Rzecznik interweniuje w tej sprawie w ministerstwie zdrowia.
Monika Sewastianowicz
03.11.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Przez zmianę oceny czasopism i ewaluacji minister sprawia, że ludzie widzą, że nie trzeba uprawiać międzynarodowo nauki, można publikować w Polsce i być za to wynagradzanym. Teraz słyszą, że Narodowe Centrum Nauki musi być zreformowane, bo nie przyznaje grantów na badania nad rodziną, jeśli nie uwzględnia się refleksji nad rodzinami homoseksualnymi. Wraca lokalność, przaśność.
Beata Igielska
03.11.2021
Szkolnictwo wyższe
mLegitymacja studencka jest częścią aplikacji mObywatel. mLegitymacja studencka to nic innego, jak legitymacja studencka w telefonie. Spełnia te same funkcje, co tradycyjna wersja dokumentu. O to, by studenci mogli skorzystać z udogodnienia, powinien zadbać rektor uczelni.
Monika Sewastianowicz
02.11.2021
Dla studenta
Senat opowiedział się za przyjęciem - z poprawkami - nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Zmiany mają dostosować polskie przepisy w tym zakresie do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.
Jolanta Ojczyk
29.10.2021
Sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt budżetu państwa na 2022 r. w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. Jak czytamy w objaśnieniach, w odniesieniu do poprzedniego roku (z kwotą ok. 26,4 mld zł) oznacza to wzrost o ok. 1,56 mld zł, czyli ok 5,9 proc.
Monika Sewastianowicz
28.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Zorganizowanie ogólnopolskich zajęć dodatkowych, zajęcia z przemówień sądowych i wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności miękkich i tych związanych z prowadzeniem kancelarii. W końcu weryfikacja wiedzy tuż przed egzaminem zawodowym i na podobnej zasadzie - to zmiany, które w ocenie aplikantów adwokackich powinny zostać wprowadzone w szkoleniach aplikanckich.
Patrycja Rojek-Socha
28.10.2021
Prawnicy Strefa aplikanta
Przywrócono obowiązek noszenia maseczek na uczelniach. Maseczki nie będą jednak obowiązkowe w trakcie konkursu na aplikację kuratorską. Chodzi o to, by podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego – uczestnicy powyższych: konkursu i egzaminu zwolnieni byli z obowiązku zasłaniania ust i nosa
Krzysztof Koślicki
27.10.2021
Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca października dostarczyć zaświadczenie z uczelni do wniosku o kontynuowanie wypłaty renty. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc. Nie trzeba tego robić, gdy już w pierwszym zaświadczeniu wskazano całkowity okres kontynuowania nauki w szkole wyższej.
Monika Sewastianowicz
27.10.2021
Pomoc społeczna Emerytury i renty
W popularnym serialu Netflixa „Squid Game” bogacze proponują zdesperowanym ludziom zabawę. Zwycięzca zgarnie fortunę, pozostali zaś zostaną wyeliminowani. Jak się okazuje, eliminacja następuje poprzez odebranie życia. Słabsi nie mogą się utrzymać - zostają pozbawieni życia. Uczestnicy muszą ze sobą konkurować o wygraną. Stawka tej gry jest niezwykle wysoka. Najwyższa.
Grzegorz Krawiec
27.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się we wtorek do ministerstwa zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy. Postulaty poparło Ministerstwo Zdrowia - minister podkreślił, że za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawia przygotowanie lekarzy i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja epidemii.
Monika Sewastianowicz
26.10.2021
Zawody medyczne
Minister edukacji i nauki podpisze w tym tygodniu rozporządzenie, które pozwala mu ustalać zestawy wartości referencyjnych dla kategorii naukowych A, B+ i B w poszczególnych dyscyplinach naukowych i artystycznych. Do tej pory był w tej materii zależny od rekomendacji Komisji Ewaluacji Nauki.
Monika Sewastianowicz
26.10.2021
Szkolnictwo wyższe
Proponowane przez rząd kredyty na studia medyczne, które trzeba będzie odpracować w polskich szpitalach i przychodniach, mają powstrzymać lekarzy przed emigracją i zwiększyć pacjentom dostęp do nich. Sami zaiteresowani podchodzą jednak do projektu sceptycznie, a eksperci obawiają się, że jego jedynym efektem będzie wyższe czesne na odpłatnych kierunkach lekarskich. 
Beata Lisowska Józef Kielar
26.10.2021
Dla studenta Zawody medyczne

Trwa kolejna edycja konkursu na prace magisterskie o podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Do 7 listopada można zgłaszać obronione na piątkę w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z zakresu prawa podatkowego. Trwa czwarta edycja konkursu Tax Everest Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac. Organizatorem konkursu jest MDDP. Patronem medialnym jest m.in. Przegląd Podatkowy i serwis Prawo.pl.
Krzysztof Koślicki
25.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych na lata 2021-2025. Członkowie Rady oceniają, czy starająca się o przyznanie akredytacji uczelnia dla kierunków pielęgniarstwo bądź położnictwo, spełnia określone w przepisach standardy kształcenia.
Katarzyna Redmerska
25.10.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Prawo.pl