Jak powiedział w poniedziałek rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel, celem studiów jest przede wszystkim dostarczenie wiedzy na temat mechanizmów totalitaryzmów XX w., w tym głównie nazizmu, Holokaustu z uwzględnieniem roli obozu Auschwitz, innych ludobójstw, jak również przedstawienie nowoczesnych metod pracy z tak trudnym tematem. - Zależy nam na uwrażliwieniu słuchaczy na cierpienie i krzywdę ludzką, do których prowadzi obojętność na antysemityzm, rasizm, prześladowania, wojnę – podkreślił 

Natomiast prof. Uniwersytetu SWPS Adam Szpaderski mówił, że w ramach studiów mowa nie będzie wyłącznie o historii. -  Prawdziwym ich celem jest odniesienie do współczesności i pokazanie mechanizmów zła tak dotkliwie dotykającego nas wszystkich. Te studia dają również unikalne instrumenty radzenia sobie z zagrożeniami – powiedział.

Czytaj także: Tylko dwie uczelnie z najwyższym wynikiem w naukach prawnych - posypią się skargi>>

Rzecznik Muzeum poinformował, że adresatami studiów są przede wszystkim nauczyciele historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, religii lub etyki, ale także przewodnicy, edukatorzy, pracownicy muzeów i miejsc pamięci. Rekrutacja już się rozpoczęła.
Zajęcia realizowane będą w językach polskim i angielskim. - Program zajęć dwusemestralnych studiów obejmuje 200 godzin i podzielony jest na cztery bloki tematyczne: polityka i ideologia, zagłada - studium różnych kultur pamięci, Holokaust ze szczególnym uwzględnieniem roli KL Auschwitz i inne ludobójstwa XX w. oraz edukacja w miejscach pamięci – wskazał Bartosz Bartyzel.

(ks/pap)