W poniedziałek Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (AMU PAN) przedstawiła stanowisko, w którym wyraziła swoje zaniepokojenie składem zespołu doradczego ds. reformy PAN. - W składzie dziewięcioosobowego zespołu doradczego nie ma ani jednej osoby w jakikolwiek sposób związanej z Polską Akademią Nauk i z inną dyscypliną niż prawo – zwracano uwagę w stanowisku.

Czytaj:​ 
Prezes PAN: Wiele instytutów odwoła się od oceny w ewaluacji>>
Prezes PAN: Brakuje pieniędzy na najpilniejsze potrzeby>>

Będzie projekt reformy PAN

Minister edukacji i nauki powołał z dniem 1 sierpnia zespół doradczy ds. opracowania projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk (PAN). Jak czytamy w zarządzeniu szefa MEiN, do zadań zespołu należy opracowanie projektu ustawy o PAN wraz z uzasadnieniem i przedstawienie go ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Czytaj też: Spór wokół zasad wynagradzania zarządców instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk >>>

 

Przewodniczącym zespołu jest prof. Karol Dobrzeniecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W skład zespołu wchodzą również: dr hab. Bogusław Przywora – prof. Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, dr hab. Jacek Zaleśny – prof. Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Paweł Chmielnicki z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, dr hab. Marek Mączyński – prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr hab. Tomasz Barankiewicz – prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, dr hab. Aleksandra Radtke – prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Dawid Bunikowski – z University of Eastern Finland w Kuopio i Anna Czajczyk – przedstawicielka gabinetu politycznego MEiN.

Sprawdź też: IV SAB/Po 163/20, Dokumentacja dotycząca przebiegu postępowania dyscyplinarnego pracowników naukowych jako informacja publiczna. - Wyrok WSA w Poznaniu >>>

- W skład zespołu weszły osoby posiadające kompetencje w zakresie techniki prawodawczej i legislacji, akademicy – przedstawiciele nauk społecznych i przyrodniczych z wiodących uniwersytetów oraz uczelni zagranicznych. Członkowie zespołu specjalizują się m.in. w ekonomicznej analizie prawa, teorii prawa, prawie ustrojowym i administracyjnym. Współpracują z PKA, Biurem Analiz Sejmowych, instytutami naukowymi. Wieloletnie zaangażowanie w prowadzenie badań naukowych i wymianę naukową z zagranicą świadczą o dysponowaniu przez nich wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do przygotowania projektu ustawy – przekazała rzecznik MEiN Adrianna Całus. Tłumaczyła, że zespół ulegnie rozwiązaniu z dniem akceptacji przez szefa resortu przedstawionego przez zespół projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Zapewniła, że zespół będzie systematycznie przedstawiał swoje rekomendacje ministrów.

PAN nie samymi prawnikami stoi

Profesorowie reprezentujący AMU PAN wskazali na potrzebę wprowadzenia następujących zmian. Jest to m.in. potrzeba dialogu z PAN i w gronie ekspertów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki w zakresie prac nad ustawą o PAN. Grono to postuluje również, aby powołać w skład zespołu doradczego także przedstawicieli korporacji PAN – dyrektorów instytutów reprezentujących różne dziedziny nauki. AMU PAN chce też, aby uwzględniono przedstawicieli młodych kierowników zespołów badawczych. Zwrócono też uwagę na "konieczność zrównoważenia składu osobowego zespołu doradczego, który powinien w równych proporcjach składać się z przedstawicieli PAN oraz ekspertów niezwiązanych z korporacją".(ms/pap)