Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński poinformował, że w ubiegły czwartek odbył spotkanie w resorcie edukacji i nauki w sprawie podniesienia subwencji na działalność instytutów PAN. Wyliczał, że kwoty subwencji były następujące: 689 mln w 2018 r., 702 mln - w 2019 r., 747 mln - w 2020 r. i 749 mln - w 2021 r. Z kolei w 2022 r. subwencja ta wyniesie ponad 801 mln zł, będzie zatem zwiększona o ponad 55 mln, co wynika z komunikatu ministra edukacji i nauki z 6 maja br.

Czytaj: Sejm uchwalił ustawę o Akademii Kopernikańskiej>>

 

MEiN zapowiada reformę PAN

- Na najpilniejsze potrzeby instytutów, tak aby zapobiec ich zapaści finansowej, potrzebujemy dodatkowych  184 mln zł rocznie - oszacował prof. Duszyński. Oznacza to, że nadal - według szacunków kierownictwa PAN, brakuje dodatkowych ok. 129 mln zł, bo w tym roku przyznano dotację wyższą od ubiegłorocznej o ponad 55 mln zł. - Ale nie chodzi o to, żeby przetrwać, ale też żeby się rozwijać - powiedział prof. Duszyński. I dodał, że z szacunków PAN wynika, że gdyby na działalność instytutów udało się uzyskać dodatkowe ok. 300 mln zł to - jak zapewnił prof. Duszyński - realizowałyby bardzo obiecujące projekty naukowe.

 

Na poniedziałkowej konferencji prasowej PAP zapytała wiceszefa MEiN Włodzimierza Bernackiego o ubiegłotygodniowe spotkanie, dotyczące podniesienia subwencji dla instytutów PAN.

- Co do finansowania, pan minister Czarnek podobnie jak ja, a przede wszystkim pan minister Czarnek, zwrócił się do prezesa Duszyńskiego, aby wykazał i wskazał na takie rozwiązania, które będą miały charakter systemowy i zagwarantują płynność finansową PAN, w tym szczególnie w części związanej z instytutami badawczymi. Niestety, do chwili obecnej pan prezes nie przedstawił tego rodzaju dokumentu, natomiast my możemy jedynie ze strony ministerstwa deklarować, że będziemy robili wszystko, aby status materialny pracowników PAN, zwłaszcza instytutów badawczych, był coraz to lepszy - zapewnił wiceminister. Bernacki dodał, że w obecnie "jesteśmy przed zasadniczą reformą PAN."

- Jesteśmy też w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami instytutów badawczych. Wydaje się, że czymś niezbędnym i koniecznym jest dokonanie tego, co dokonało się w całej Polsce po '89 roku, natomiast w PAN - niestety nie - ocenił. Dodał, że celem resortu jest demokratyzacja struktur PAN. (ms/PAP)