Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, to Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie, publikował od 2003 r. przez Shanghai Jiao Tong University. Od 2009 przygotowuje go Shanghai Ranking Consultancy.

Ranking powstaje w oparciu sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Co roku ocenianych jest ponad 2 500 uniwersytetów, a 1 000 najlepszych - publikowanych

Havard najlepszy, amerykańskie uczelnie na podium

W tegorocznym zestawieniu najlepszą uczelnią świata, podobnie ja w poprzednich latach, został ogłoszony amerykański uniwersytet Harvarda. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. Trzecie miejsce wywalczył amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT). Na czwartym miejscu znalazł się brytyjski University of Cambridge, który rok wcześniej był na trzecim miejscu.

Konkretne miejsca w rankingu znane są tylko w odniesieniu do pierwszej setki. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych. W ubiegłym roku na liście było 10 polskich uczelni, w tym jest ich jedenaście. 

W Polsce UJ i UW na czele, ale w piątej setce

Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500). Następna na liście jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (w siódmej setce), Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (dziewiąta setka).
W ostatniej, dziesiątej setce znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

(ks/pap)

Czytaj także: 
Dziesięć polskich uczelni na Liście Szanghajskiej - najwyżej UW i UJ>>
Tylko dwie uczelnie z najwyższym wynikiem w naukach prawnych - posypią się skargi>>