Zmieniona trochę przez Senat nowa ustawa wyborcza weszła w życie

Wybory Koronawirus

Parlament zakończył we wtorek wieczorem prace nad ustawą wyborczą. Sejm przyjął część poprawek Senatu, między innymi tę, że to PKW, a nie minister zdrowia może zarządzić wyłącznie głosowanie korespondencyjne w związku z epidemią. Posłowie odrzucili zmianę o zbieraniu podpisów poparcia dla kandydatów przez ePUAP oraz 10-dniowy czas na ich zbieranie.

03.06.2020

Obowiązuje już nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Samorząd terytorialny

Zarejestrowane koło gospodyń wiejskich może otrzymać od 3 do 5 tysięcy złotych na działalność w tym roku. Kwota zależy od liczby członków organizacji. Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

27.05.2020

Finanse samorządów w tarczy 4 – rozluźnienie rygorów, większe zadłużanie

Finanse samorządów Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Możliwość nierównowagi strony bieżącej budżetu JST o ubytek w dochodach będący skutkiem epidemii, złagodzenie w 2020 roku reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie – to niektóre rozwiązania tarczy antykryzysowej 4. Projekt, który trafił właśnie do Sejmu, ma wesprzeć budżety samorządów.

22.05.2020

Wójt przesunie urzędnika do innej pracy bez jego zgody – projekt tarczy 4 w Sejmie

Samorząd terytorialny HR Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Tarcza antykryzysowa 4 przewiduje możliwość przesunięcia pracownika samorządowego do innej pracy, jeśli jego szef uzna to za stosowne, bo na przykład wystąpią braki kadrowe jakiejś jednostki w czasie epidemii przy zwiększeniu jej zadań. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia, ale przesunięcie będzie czasowe.

22.05.2020

Więcej czasu na złożenie raportu o stanie samorządu

Samorząd terytorialny Koronawirus

Raport o stanie samorządu wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu i zarząd województwa będzie składał w tym roku później - w kolejnej wersji tarczy antykryzysowej parlament zdecydował o przesunięciu terminu o 60 dni. Normalnie organy wykonawcze miałyby na to czas do 31 maja.

15.05.2020

Ustawa gotowa - koła gospodyń wiejskich dostaną więcej pieniędzy

Samorząd terytorialny

Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która umożliwia w tym roku dofinansowanie kół kwotą 40 mln zł, może już trafić do podpisu prezydenta. Sejm przyjął w czwartek jedną z trzech poprawek Senatu do niej, ale odrzucił dwie inne. Ta przyjęta stanowi, że dotacje budżetowe na koła gospodyń otrzymuje nie prezes ARiMR, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

14.05.2020

Senat za rozwiązaniem problemów organizacji pozarządowych podczas pandemii

Administracja publiczna Koronawirus

Pożyczki na pokrycie bieżących kosztów z możliwością umorzenia, urealnienie wyliczania spadku przychodów czy zwolnienie z obowiązku opłacenia należności – to niektóre regulacje, które mają pomóc organizacjom pozarządowym w ich problemach z powodu stanu epidemii.

14.05.2020

Senatorowie za zawieszeniem janosikowego i inwestycji z budżetu obywatelskiego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Zawieszenie janosikowego, ograniczenie inwestycji z budżetu obywatelskiego i odstąpienie od planowania tego budżetu na rok 2021 to główne rozwiązania projektu ustawy, którą proponuje Senat. Senatorowie przyjęli w środę uchwałę w sprawie poparcia projektu i wniesienia go do Sejmu.

14.05.2020

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą liczenia PKB dla Mazowsza

Samorząd terytorialny Prawo unijne

Nowelizacja, którą w czwartek poparli posłowie, przewiduje zmiany przepisów dotyczące m.in. liczenia PKB na osobę w przypadku Mazowsza. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie obliczał średnią wartość PKB na jednego mieszkańca za okres ostatnich trzech lat odrębnie dla Warszawy, gmin podwarszawskich i reszty województwa.

07.05.2020

Przekształcenie użytkowania wieczystego z mocy prawa, ale konieczne jest zaświadczenie

Samorząd terytorialny

Prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone w prawo własności tych gruntów 1 stycznia 2019 roku. Mieszkańcy, bez konieczności składania wniosków, otrzymują zaświadczenia potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności. W dokumencie jest informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.

20.04.2020

Ustawa o wsparciu programów operacyjnych podpisana przez prezydenta

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus

Prezydent RP podpisał ustawę mającą ułatwić prowadzenie i rozliczanie projektów dofinansowanych z funduszy europejskich w czasie pandemii. Akt wprowadza możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty czy komitetów monitorujących. Jest częścią "funduszowego pakietu antywirusowego".

17.04.2020

Senat obraduje hybrydowo - ustawa o wsparciu programów operacyjnych bez poprawek

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo unijne

Senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę dotyczącą wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią i skierowali ją do bloku głosowań. Ma wprowadzić regulacje o płynnej realizacji i rozliczenia projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych w czasie koronawirusa.

15.04.2020

Oświadczenia majątkowe za 2019 rok samorządowcy mogą składać do 31 maja

Samorząd terytorialny Koronawirus

Oświadczenia majątkowe za 2019 rok samorządowcy mogą składać do 31 maja 2020 roku, a nie jak zazwyczaj do końca kwietnia. Przedłużenie terminu przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

10.04.2020

Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia nie pomija samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w pomocy społecznej, możliwość wydawania poleceń przez wojewodę, doprecyzowanie terminów opłat za użytkowanie wieczyste, zwolnienia od podatków od nieruchomości również dla organizacji pozarządowych – to niektóre propozycje nowego projektu. Nie będzie też wstrzymania rozpoczęcia i zawieszenia niektórych terminów

07.04.2020

Tymczasowy profil zaufany i wideoweryfikacja mają ułatwić załatwianie spraw w urzędach

Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus

Specustawa koronawirusowa pozwala na wideoweryfikację tożsamości, co ma ułatwić zdalne załatwianie spraw w urzędach. Ma to umożliwić stosowanie tymczasowego profilu zaufanego, który wprawdzie nie eliminuje wszystkich ryzyk związanych z podszywaniem się pod inne osoby, ale zdaniem ekspertów to może być lepsza metoda niż porównanie zdjęcia z osobą stojącą w urzędzie.

07.04.2020

Samorządy działają w czasie pandemii, rządowe propozycje wpływają na ich pracę i zadania

Samorząd terytorialny Koronawirus

Zmiany terminów administracyjnych, prawo umorzeń lub odroczeń podatków czy sesje rad online to efekty specustawy koronawirusowej i jej nowelizacji. Projektowana druga nowelizacja ma wprowadzić kolejne zmiany. Wolters Kluwer zaprasza na szkolenie online, które przybliży problematykę działalności samorządów w świetle ustawy i jej nowelizacji.

06.04.2020

Sejm za wydłużeniem niektórych terminów w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uchwalony w sobotę rano tzw. pakiet antykryzysowy przewiduje wydłużenie niektórych terminów w administracji. Zmienią się terminy wnoszenia opłat dotyczących użytkowania wieczystego i jego przekształcenia, rejestracji pojazdów czy podatków od nieruchomości. Ustawa stwarza też możliwość umarzania przez samorządy czynszów i lokalnych podatków.

28.03.2020