Nowe miasta w nowym roku

Samorząd terytorialny

Na mapie 1 stycznia 2020 roku pojawią się nowe miasta, kilka gmin zmieni też swoje granice. Nastąpią też zmiany w nazwach miejscowości. Wokół zmian granic narastają konflikty pomiędzy samorządami i ich mieszkańcami. Status miasta otrzymują: Klimontów, Lututów, Piątek i Czerwińsk nad Wisłą.

31.12.2019

Od 1 stycznia dużo zmian w prawie dla samorządu

Samorząd terytorialny

Możliwość tworzenia centrów usług społecznych, nowości i ułatwienia wprowadzone ustawą o informatyzacji, zakaz wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności, a także nowe miasta na mapie i zmiany nazw miejscowości – to niektóre ze zmian, które są związane z działaniem samorządów w 2020 roku.

30.12.2019

Obrót piecami tylko ekologicznymi, za kopciuchy będą kary

Samorząd terytorialny Środowisko

Znowelizowane Prawo ochrony środowiska zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Naruszenie tych ograniczeń grozi dystrybutorom takich urządzeń karami od 10 tysięcy złotych do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku.

30.12.2019

Od nowego roku gminy mogą tworzyć centra usług społecznych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Są obawy, że po powstaniu centrów usług społecznych pracę mogą stracić pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Wątpliwości związane są też z tym, że ośrodek utworzony dla kilku gmin utrudni dostęp dla części mieszkańców, bo będą mieli dalej. Zwolennicy podkreślają jednak, że nowe podmioty poprawią dostęp do usług społecznych i ich lepszą koordynację.

24.12.2019

Dopłaty do biletów ulgowych i zezwolenia na PKS z podpisem prezydenta

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał zmianę ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Dzięki niej pasażerowie zachowają do końca 2020 roku ulgi u wszystkich przewoźników, bez względu na to, czy podpiszą oni umowę z samorządem. Przedłużony został też okres obowiązywania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych.

23.12.2019

Fundusz termomodernizacji wesprze ochronę powietrza

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będzie można dofinansować działania związane z poprawą bezpieczeństwa użytkowania budynków z tzw. wielkiej płyty. Wsparcie w formie premii remontowej będzie udzielane gminom na przedsięwzięcia remontowe połączone z termomodernizacją. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

17.12.2019

Nowe stanowiska w pomocy społecznej - zarobki minimum 2100 złotych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Organizator pomocy społecznej, organizator usług społecznych, koordynator indywidualnych planów usług społecznych oraz organizator społeczności lokalnej – to nowe stanowiska w samorządowych jednostkach organizacyjnych, które proponuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Od stycznia gminy mogą organizować centra usług społecznych.

16.12.2019

Zmiany w publicznym transporcie zbiorowym uchwalone, dopłaty do ulg zostają

Samorząd terytorialny

Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym ma umożliwić dalsze dopłaty do ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Dzięki niej w przyszłym roku ważne będą też zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych.

13.12.2019

Rząd planuje nowe podejście do uzgadniania działań rozwojowych z samorządami

Samorząd terytorialny

Kontrakt programowy, kontrakt sektorowy i porozumienie terytorialne – to nowe rozwiązania zaproponowane przez Radę Ministrów dotyczące polityki rozwoju kraju. Kontrakty będą mogły być zawierane między stroną rządową a samorządami. Rząd chce też odejścia od długookresowej strategii rozwoju oraz koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju.

10.12.2019

Rządowy program ma doprowadzić kolej do małych miejscowości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Przyczynienie się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku. 

03.12.2019

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej powołane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zarządzenie środkami z funduszy unijnych z budżetu polityki spójności - to m.in cele nowego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W czwartek opublikowane zostało w dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące ten resort i przydzielające mu zadania.

21.11.2019

Premier podzielił działy między nowe ministerstwa

Administracja publiczna

Minister do spraw europejskich będzie koordynował relacje rządu z Unią Europejską, szef resortu aktywów państwa będzie nadzorował większość spółek należących do Skarbu Państwa, a dwaj ministrowie od środowiska mają między siebie podzielić zadania należące do działu administracji "środowisko". Takie podziału zadań dokonał premier w ogłoszonym 19 listopada rozporządzeniu.

19.11.2019

Zmiana ustawy usunie problem niezgodności danych w rejestrach państwowych

Administracja publiczna

Stworzenie podstaw do działania systemu rejestrów państwowych i obowiązek weryfikacji wprowadzonych danych ze zgromadzonymi w rejestrze PESEL - przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wprowadza też funkcjonowanie rejestru danych kontaktowych osób fizycznych i pozwala na pobranie e-odpisu aktu stanu cywilnego.

07.11.2019

Zarządzanie rozwojem kraju będzie prostsze i bardziej spójne

Administracja publiczna

Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, którą przyjął rząd. Wprowadza nowy system dokumentów strategicznych – przygotowywane na trzech poziomach zarządzania będą ze sobą powiązane i spójne.

06.11.2019

Ustawa zakazująca sprowadzania nieekologicznych kotłów podpisana przez prezydenta

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Przewiduje też administracyjne kary pieniężne za jego naruszenie, które wyniosą od 10 tysięcy złotych.

05.11.2019

Senat za ułatwieniami w kontaktach obywatela z administracją

Administracja publiczna Nowe technologie

Stworzenie podstaw prawnych do działania systemu rejestrów państwowych, rejestru danych kontaktowych oraz udostępnienie usługi pozwalającej obywatelom na samodzielne pobranie odpisu aktu stanu cywilnego w postaci elektronicznej bezpośrednio z rejestru stanu cywilnego - to cele ustawy, którą przyjął bez poprawek Senat.

18.10.2019

MIiR: Bez zbędnych formalności w ewidencji gruntów w starostwach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane, a przy ich aktualizacji muszą dopełnić wielu, czasem zbędnych, formalności. Projekt ustawy zakłada aktualizowanie tych informacji z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.

18.10.2019

Kontakt obywatela z urzędem będzie prostszy – Sejm uchwalił ustawę

Administracja publiczna Nowe technologie

Wprowadzenie ułatwień dla obywateli przez umożliwienie korzystania przez urzędników z rejestru danych kontaktowych, wyeliminowane kosztów związanych z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji między obywatelem a urzędem i przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych to główne cele zmian w prawie, które uchwalił Sejm.

16.10.2019