Korekty na mapie kraju dotyczą 219 przypadków, w tym ustalenia nazw czterech miejscowości, zmiany nazw i określeń rodzajów 21 miejscowości oraz 8 obiektów fizjograficznych. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce będą już 944 miasta. Akty nadania statusu nowych miast 30 grudnia wręczył wiceminister Paweł Szefernaker.

Nowe miasta na mapie

Status miasta, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, otrzymuje miejscowość Klimontów w powiecie sandomierskim w woj. świętokrzyskim. Inne rozporządzenie stanowi, że status miasta będą miały Lututów, w gminie Lututów, w powiecie wieruszowskim, w województwie łódzkim, Piątek - w gminie Piątek, w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim, Czerwińsk nad Wisłą - w gminie Czerwińsk nad Wisłą, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim.

Czytaj też: Ponad 200 zmian na mapie gmin od 1 stycznia>>

Zmiana granic gmin

Od 1 stycznia 2020 roku swoje granice powiększą między innymi Gorzów Wielkopolski w województwie lubuskim, gminy Pątnów i gminy Wierzchlas w Łódzkiem i miasta Łaziska Górne i Orzesze na Śląsku.

W województwie podlaskim granice zmieni gmina Szepietowo, a w Świętokrzyskiem, w powiecie sandomierskim - miasto Klimontów. Na Podkarpaciu w powiecie rzeszowskim - miasto Głogów Małopolski przez włączenie do dotychczasowego obszaru miasta obszarów gminy Głogów Małopolski.

Więcej informacji tutaj w rozporządzeniu

Od 1 stycznia 2020 r. nastąpią też zmiany w nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych. M.in. Teodorów Wielki w powiecie radomszczańskim zmieni nazwę na Teodorów Duży. Jeziorki w powiecie brodnickim przyjmą nazwę Jeziórki, a Grądy-Łazy w powiecie pajęczańskim – nazwę Grądy. Zmiany w wykazie urzędowych nazw mają dotyczyć ponad dwustu miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.

O modyfikacje wnioskowały, za pośrednictwem wojewodów, rady gmin. Wszystkie zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami.

Zmiany przewidziane w projekcie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Miasta chcą się rozwijać, chętnie przejmują więc tereny gmin wraz z ich mieszkańcami. Jednostki, których obszary zostały włączone do miast, zmagają się z deficytem budżetowym, bo tracą często tereny dochodowe oraz mieszkańców, z których podatków miały wpływy.

Czytaj też: Gmina upadnie, miastu grozi zapaść - jak powetować zmiany granic?>>

Przeczytaj: Łączenie i dzielenie gmin >