Prawo przewiduje możliwość zastrzeżenia zamówienia publicznego dla spółdzielni socjalnych

Pomoc społeczna Zamówienia publiczne

Nowe prawo zamówień publicznych przewiduje zmiany związane z aspektami społecznymi. Oprócz możliwości zastrzeżenia zamówienia dla spółdzielni socjalnych, rozszerzono katalog osób społecznie marginalizowanych. Wprowadza też zasadę efektywności - zamawiający nie będzie kierował się jedynie najniższą ceną, ale ma uwzględniać aspekty społeczne czy znaczenie dla środowiska.

05.01.2021

Ustawa wprowadzająca Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Finanse publiczne

Wchodząca w życie 31 grudnia ustawa zmienia nazwę Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Przewiduje ona zwiększenie dofinansowania budowy obwodnic na drogach wojewódzkich oraz budowy, remontów i modernizacji dróg w dużych miastach.

31.12.2020

Od nowego roku nowe nazwy niektórych miejscowości, jezior, lasów, strumyków czy gór

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W wykazie nazw urzędowych od nowego roku zmienią się nazwy łącznie ponad 340 miejscowości oraz obiektów fizjograficznych – jezior, strug, łąk, strumyków, lasów, mostów. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zawiera nazwy obiektów nowo ustalone, zmienione oraz zniesione.

31.12.2020

Weszła w życie ustawa wspierająca branżę lotniczą

Administracja publiczna Koronawirus

Do końca 2025 roku, a nie do 31 grudnia 2020 roku, zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Pozwoli to na łatwiejsze podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej.

31.12.2020

Dziesięć nowych miast w Polsce w nowym roku

Samorząd terytorialny

Przedstawiciele dziesięciu miejscowości, które od 1 stycznia 2021 roku staną się miastami, odebrali od premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministrów spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika i Pawła Szefernakera akty nadania statusu miasta. Od Nowego Roku w naszym kraju będą istnieć 954 miasta.

29.12.2020

Specustawa wydłużająca do końca 2023 roku rozliczanie funduszy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

W środę 23 grudnia weszła w życie specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Po zmianie przepisy będą obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.

23.12.2020

Gminy rozliczą się z odpadów za 2020 rok w korzystniejszy sposób

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania. Pozwoli to zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł na karach, które musiałyby zapłacić. Metoda rozliczenia recyklingu odnosząca się do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r.

22.12.2020

Praca zdalna w administracji przedłużona do 17 stycznia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Do 17 stycznia 2021 roku przedłużona zostanie praca zdalna w urzędach administracji – przewiduje opublikowane właśnie rozporządzenie. Szef urzędu lub kierujący jednostką wykonującą zadania publiczne będzie mógł nadal wyłączyć z pracy zdalnej pracowników wykonujących "zadania niezbędne” jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej.

22.12.2020

Nowelizacja ustawy o działach administracji czeka już tylko na podpis Prezydenta

Administracja publiczna Służba cywilna

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej umożliwia upolitycznienie korpusu służby cywilnej i zmniejsza przejrzystość administracji - stwierdził Senat i opowiedział się w czwartek wieczorem za jej odrzuceniem. Ustawa błyskawicznie wróciła do Sejmu, który w nocy odrzucił senacki wniosek. Zmiany czekają więc już tylko na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

18.12.2020

Kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii ustalone – zdecydował Sejm

Administracja publiczna Prawo europejskie Brexit

Wdrożenie rozwiązań umowy brexitowej, które powinny obowiązywać od nowego roku, to między innymi cel nowelizacji przepisów dotyczących pobytu w Polsce obywateli UE i członków ich rodzin. Reguluje też kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii i ustala nowe uprawnienia Straży Granicznej.

10.12.2020

Będzie większe wsparcie rządowe dla prowadzących zakłady aktywności zawodowej

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rząd chce zwiększyć wsparcie dla pracodawców prowadzących zakłady aktywności zawodowej, którzy w związku z COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej oraz przestojami. Takie zapisy znalazły się w projekcie ustawy, którą przyjęła Rada Ministrów.

08.12.2020

Specustawa funduszowa zostanie wydłużona do 31 grudnia 2023 roku

Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

01.12.2020

Rząd przyjął projekt o wjeździe, pobycie i wyjeździe z RP obywateli państw UE i ich rodzin

Administracja publiczna Prawo europejskie

Rząd przyjął projekt dostosowujący polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej w zakresie praw obywateli UE i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. Wprowadza też instytucję cofnięcia i unieważnienia wizy wydanej członkowi rodziny obywatela UE.

01.12.2020

Senat za wniesieniem do Sejmu projektu uszczelniającego ulgę w podatku od gruntów kolejowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Senacki projekt ma usunąć problem luki, w wyniku której samorządy tracą na zwolnieniach z podatków od nieruchomości gruntów zajętych na działalność kolejową. Senatorowie zdecydowali w piątek o wniesieniu projektu do procedowania w Sejmie. Za podjęciem uchwały o wniesieniu go do Sejmu opowiedziało się 52 senatorów, 45 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

27.11.2020

Gminy będą liczyć poziom recyklingu za 2020 rok w odniesieniu do czterech frakcji odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów - papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, a nie wszystkich wytworzonych – zdecydowali posłowie. Nowelizacja ustawy zwiększa też udział termicznego przekształcania odpadów komunalnych w stosunku do wytworzonych odpadów.

20.11.2020

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o doręczeniach elektronicznych

Administracja publiczna Prawo AI

Posłowie zagłosowali za przyjęciem prawie wszystkich poprawek Senatu do ustawy o doręczeniach elektronicznych. Ustawa została skierowana do podpisu prezydenta. Dzięki niej możliwa ma być prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją publiczną a obywatelem.

18.11.2020

Gospodarka wodna włączona do resortu infrastruktury

Środowisko Administracja publiczna

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do ministerstwa infrastruktury, którego zakresu należy m.in. żegluga śródlądowa i gospodarka morska, został włączony dział gospodarka wodna. Oznacza to, że ten minister przejmuje zarząd nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wodami Polskimi.

13.11.2020

Zmiany w programie Stop Smog podpisane przez prezydenta

Samorząd terytorialny Środowisko

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i zakłada powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji. Zmniejsza minimalną liczbę budynków jednorodzinnych umożliwiającą aplikowanie do programu i wymaganą redukcję zapotrzebowania na ciepło grzewcze.

13.11.2020

Nowe działy administracji - leśnictwo i centrala rządu

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek kierunkowo projekt zmian w ustawie o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, na skutek których wyodrębnione mają być działy: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu. Ich celem jest dostosowanie struktury działów do zrestrukturyzowanego niedawno rządu.

10.11.2020