Wcześniej Senat odrzucił tę nowelizację. Wątpliwości wzbudził fakt, że nowela jako projekt poselski nie była konsultowana z zainteresowanymi środowiskami i prowadzi do nadmiernej inwigilacji. Inne obawy to przeniesienie pracowników z Inspekcji Transportu Drogowego do Krajowej Administracji Skarbowej mimo zapewnienia, że stanie się to na mocy porozumienia.  Uchwała Senatu odrzucająca nowelizację została jednak przegłosowana i ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta.

Wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska przekonywała w środę w Senacie, że podstawowym celem proponowanej zmiany jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Ustawa umożliwi płynne przejście z jednego systemu poboru w drugi. Wiceminister mówiła też, że nowela ułatwi pobór opłat i ograniczy koszty użytkowników dróg.

Opłaty drogowe będą na podstawie pozycjonowania satelitarnego>>

 


Zmiana podmiotu pobierającego opłatę

Nowelizacja przewiduje, że poborem opłaty elektronicznej i za autostrady będzie się zajmował szef Krajowej Administracji Skarbowej, który przejmie to zadanie od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. Cel to skonsolidowanie zadań administracji dotyczących poboru danin i opłat. System poboru miałby być oparty o technologię pozycjonowania satelitarnego, a nie jak to jest obecnie, o system radiowy.

Zmiany mają też umożliwić korzystającym z dróg publicznych możliwość wyboru urządzeń służących do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu poboru opłat. Może to być smartfon, tablet, czy urządzenia pokładowe zamontowane w pojeździe wykorzystujące technologię pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych. Nowelizacja ma ponadto zagwarantować możliwość wykorzystania bezpłatnej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty elektronicznej, umożliwić przedsiębiorcom świadczącym usługi w zakresie systemów geolokalizacyjnych dla przedsiębiorców transportowych, rozszerzenia zakresu swoich usług o możliwość obsługi w zakresie uiszczania opłaty elektronicznej.