16 czerwca 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych. Wprowadzi ona nowy, oparty na geolokalizacji, system poboru opłat. Ma on być wygodny dla kierowców oraz przewoźników.

- Głównym celem zmiany jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Nowe przepisy umożliwiają płynne przejście z obecnego systemu do bardziej nowoczesnego rozwiązania. Wdrożony zostanie nowy system, oparty na geolokalizacji, którą już wykorzystujemy w monitorowaniu SENT. Ułatwi to pobór opłat i ograniczy koszty ponoszone przez użytkowników dróg oraz przez administrację – wyjaśnia szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Nowy system poboru opłat w 2021 r.

Jak tłumaczy MF, zmiana ustawy nie wpłynie na sytuację kierowców korzystających z dróg płatnych. Krajowy System Poboru Opłat wraz z urządzeniami pokładowymi OBU dedykowanymi do tego celu będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach. Zmianie nie ulegnie również sposób wnoszenia opłaty za przejazd autostradą.

 

Nowelizacja ustawy przewiduje powstanie nowego systemu informatycznego opartego na technologii pozycjonowania satelitarnego, która zastąpi obecnie stosowaną technologię DSRC. Jak tłumaczy MF, pozwoli to na wykorzystywanie do poboru opłaty elektronicznej telefonów komórkowych, nawigacji satelitarnych, czy systemów i urządzeń fabrycznie montowanych w pojazdach. To zamiast zakupu kosztownych dedykowanych urządzeń pokładowych służących wyłącznie do poboru tej opłaty.

Zobacz również: Inwestycje umożliwią zwolnienie z podatku dochodowego >>

Będzie można płacić telefonem

W sytuacji, gdy korzystający z dróg publicznych nie będzie posiadał takich systemów czy urządzeń służących do pozycjonowania satelitarnego, do uiszczenia opłaty elektronicznej będzie można wykorzystać telefon komórkowy (smartfon) z zainstalowaną bezpłatną aplikacją mobilną, dostarczoną przez KAS.

Jak podkreśla MF, podobne zastosowanie aplikacji mobilnej instalowanej na telefon komórkowy, jak również systemów wykorzystujących technologie pozycjonowania satelitarnego służących do zarządzania flotami pojazdów przez profesjonalnych przewoźników (zewnętrzne systemy lokalizacyjne tzw. ZSL), ma miejsce w systemie monitorowania przewozu i obrotu SENT, gdzie użytkownikom zagwarantowano możliwość wyboru urządzeń służących do przekazywania danych geolokalizacyjnych.

MF zwraca uwagę, że proces obsługi nowych rozwiązań ma być w pełni elektroniczny, a obowiązki rejestracyjne korzystających z dróg publicznych zostaną ograniczone, również dzięki wykorzystaniu danych będących w posiadaniu administracji (w Centralnej Ewidencji Pojazdów).

Kolejne zmiany od przyszłego roku?

- Z początkiem przyszłego roku planujemy wdrożenie nowego systemu (poboru opłat za przejazd po drogach krajowych - PAP) opartego o rozwiązania geolokalizacyjne - powiedziała w środę, 1 lipca, Magdalena Rzeczkowska, szef KAS.

Dodała, że w ramach nowego systemu do poboru opłaty będą mogły być wykorzystywane smartfony z bezpłatną aplikacją czy urządzenia fabrycznie zamontowane w pojazdach. Zaznaczyła, że nie trzeba będzie kupować kosztownych urządzeń pokładowych, które są dedykowane wyłącznie do poboru tej opłaty. Dodatkowo proces włączenia się do systemu ma być w pełni elektroniczny, przez to będzie tańszy.