Prof. Królikowski: Ustawa o obronie Ojczyzny na dziś spełnia swoje zadanie

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Wojsko

Na pewno możemy oczekiwać nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny, co będzie wynikało z praktyki i zmian społecznych. Zbierane są doświadczenia chociażby związane z zakupami uzbrojenia. Rozwijać się będzie nowa formuła dobrowolnej służby wojskowej i rezerwy aktywnej – mówi prof. Hubert Królikowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naukowy komentarza do ustawy o Obronie Ojczyzny, który właśnie ukazał się nakładem Wolters Kluwer.

24.02.2023

Województwa chcą maksymalnych opłat za egzamin na prawo jazdy

Samorząd terytorialny

O 20 zł więcej za egzamin teoretyczny i nawet do 60 zł więcej za egzamin praktyczny, w zależności od kategorii, zapłacą zdający egzaminy państwowe na prawo jazdy. Do maksymalnych, przewidzianych ustawowo wysokości, podwyższyły już opłaty samorządy wojewódzkie Śląska i Podkarpacia. W ślad za rekomendacją Związku Województwa RP, chcą pójść inne sejmiki wojewódzkie.

24.02.2023

Po zmianach w prawie może zabraknąć lokali wyborczych i chętnych do komisji

Samorząd terytorialny Wybory

Jeśli zamiany w Kodeksie wyborczym zostaną ostatecznie uchwalone, w niektórych gminach może zabraknąć świetlic bądź innych budynków, aby utworzyć nowe obwodowe lokale wyborcze. Samorządowcy zwracają też uwagę, że już w poprzednich wyborach były problemy z naborem członków komisji. Wskazują też na niebezpieczeństwa związane w czasie wyborów samorządowych z dowozem wyborców.

23.02.2023

Senat odrzucił w całości ustawę "deregulacyjną"

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat opowiedział się podczas środowego głosowania za odrzuceniem w całości ustawy deregulacyjnej. Teraz wróci ona do Sejmu. Ustawa wprowadza zmiany w kilkunastu aktach prawnych, w tym m.in. podnosi próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej czy modyfikuje zasady uzyskiwania pozwolenia na broń.

22.02.2023

RIO: Stołówka w internacie może zarabiać na wyżywieniu uczestników obozów sportowych

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Stołówka w internacie zespołu szkół rolniczych może prowadzić sprzedaż posiłków na rzez osób trzecich pod warunkiem, że nie zakłóca to prawidłowego jej funkcjonowania. Taka, dodatkowa działalność stołówki, nie może wpływać na wykonywanie zdań, do których została stworzona – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

22.02.2023

Gmina musi rozliczyć VAT od sprzedanego węgla

Samorząd terytorialny VAT

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – gmina będzie uznana za podatnika VAT, gdy wykonuje czynności poza zakresem jej zadań własnych lub świadczy je na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. O statusie podatnika przesądzi również fakt, że dokonywania zakupu i następnie preferencyjnej sprzedaży węgla osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwa domowe.

22.02.2023

NIK: Na samorządowe drogi wydano miliardy, ale brakuje pieniędzy na ich okresowe kontrole

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W Polsce mamy ponad 380 tys. dróg gminnych i powiatowych. Koszt ich modernizacji przekracza możliwości finansowe samorządów, dlatego chętnie korzystają z rządowego dofinansowania. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak wydawane są te pieniądze i nie ma większych zastrzeżeń: stan dróg powoli się poprawia, a inwestycje prowadzone są prawidłowo.

22.02.2023

Samorządy w niebezpieczeństwie, bo nie stać ich na cyberspecjalistów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza

Samorządy, w związku z wojną na Ukrainie, będą częściej padać ofiarą cyberprzestępców - najnowszy przykład to atak na system informatyczny transportu miejskiego na Śląsku. Problemem jest nie tylko infrastruktura, która jednak się modernizuje, ale brak pieniędzy na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa wolą pracować w firmach.

22.02.2023

Przyrost naturalny pikuje, gminne becikowe go nie uratuje

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tak źle z narodzinami nowych obywateli Polski nie było od zakończenia wojny. Trendu nie potrafią zatrzymać kolejne rządowe programy socjalne. W odwrocie jest gminne becikowe, a tam gdzie jest jeszcze wypłacane, kwoty zatrzymały się na tym samym poziomie. Niektóre gminy nawet zaostrzają kryteria. W końcu 2022 roku samorządowe becikowe wypłacało już tylko 79 gmin w Polsce.

21.02.2023

Powiaty: Rady seniorów mogą powstać tam, gdzie nie ma takiej potrzeby

Samorząd terytorialny

Uchwalona przez Sejm ustawa wymusza na radach powiatów i sejmikach wojewódzkich powoływanie rad seniorów nawet wtedy, gdy nie istnieje rzeczywista potrzeba ich powołania – uważa Związek Powiatów Polskich. Proponuje więc takie brzemiennie przepisów, aby samorządy miały możliwość powołania rady, a nie przymus.

20.02.2023

Samorządy chcą zmian w dystrybucji preferencyjnego węgla

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Węgiel

Większe limity węgla dla uprawionych mieszkańców, wydłużenie lub nielimitowanie ustawowego terminu dystrybucji, możliwość sprzedaży nadwyżki innym gminom lub też odkupienie węgla przez miejscowe składy po cenie sprzedaży mieszkańcom. Zdaniem wielkopolskich samorządów, takie zmiany w ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych pozwoliłyby rozwiązać problem gmin z nieodebranym paliwem.

20.02.2023

Arbitraż szansą na sprawne rozstrzyganie sporów wokół inwestycji gminnych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadziła przepisy dotyczące pozasądowego rozwiązywania sporów. Skorzystanie przez strony z tych rozwiązań związane jest z wieloma korzyściami dla obu stron umowy w sprawie zamówienia publicznego. W szczególności, z szybkością uzyskania rozstrzygnięcia, pozytywnym wpływem rozwiązań pozasądowych na wzajemne relacje stron i mniejszym nakładem kosztów na rozstrzygnięcie sporu.

20.02.2023

Nie tylko styl i język uchwały samorządowej muszą być najwyższych lotów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uchwała organu samorządowego powinna być napisana poprawnie językowo, przejrzyście, realizując jednocześnie zasady techniki prawodawczej. Nie może powtarzać przepisów ustaw i rozporządzeń ani ich modyfikować. Wadliwie napisana uchwała będzie bowiem trudna w stosowaniu, a w skrajnym wypadku może być również unieważniona.

16.02.2023

Część gmin wciąż „wolna od LGBT” i nie boi się utraty unijnych funduszy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wiele gmin, których rady kiedyś przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT, wciąż ich nie uchyliło. A część wręcz – jak wyjaśnia w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich – nadal nie zamierza tego robić. I to mimo, że grozi im to utratą unijnych funduszy, bo ich otrzymanie jest uzależnione od przestrzegania przez Polskę Karty Praw Podstawowych.

16.02.2023

Fundacja Batorego wybrała laureatów nagród Super Samorząd i Super Głos

Samorząd terytorialny

Nagrody Super Samorząd 2022 otrzymało pięć społeczności lokalnych - mieszkańców i władz, które wspólnie realizowały ważne dla ich wspólnot działania. Nagrodę Specjalną za pomoc uchodźcom z Ukrainy przyznano społeczności samorządowej Międzyrzeca Podlaskiego. Wybrano też 6 laureatów nagrody Super Głos 2022.

15.02.2023

WSA: Nazwy ulicy nie można zmienić poza plecami mieszkańców

Samorząd terytorialny

Pominięcie części mieszkańców oraz osób prawnych w konsultacjach dotyczących zmiany nazwy ulicy oraz brak analizy kwestii finansowych, jakie niesie za sobą podjęcie uchwały w takiej sprawie, stanowi istotne naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Zdaniem sądu należy to do istotnych zagadnień mających wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnej.

15.02.2023

Nie każdy urządzony ciąg komunikacyjny jest drogą publiczną, muszą zostać spełnione określone warunki

Samorząd terytorialny

Drogami gminnymi są drogi publiczne, z których może korzystać każdy, zgodnie z ich przeznaczeniem, nie zaliczone do innej kategorii dróg publicznych, uzupełniające sieć dróg służących miejscowym potrzebom i które nie mają statusu drogi wewnętrznej. Z drogi wewnętrznej można natomiast korzystać za zgodą jej zarządcy lub właściciela.

14.02.2023

NSA rozstrzygnie, czy handlarz roszczeniami może nabyć kamienicę z dekretu Bieruta

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny przełamał linię orzeczniczą twierdząc, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz nabywcy roszczenia dekretowego rażąco narusza prawo, a zatem jest niedopuszczalne. Wprowadziło to poważny problem co do realizacji roszczeń dekretowych. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zadał NSA pytanie, czy nabywca roszczeń z dekretu warszawskiego jest stroną postępowania dekretowego?

13.02.2023

Turyści płacą opłatę klimatyczną za oddychanie smogiem

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Żaden z 35 małopolskich i dolnośląskich kurortów górskich nie spełnia prawnych standardów jakości powietrza. Mimo to gminy te pobierają tzw. opłaty klimatyczne, często niezgodnie z prawem - to wnioski z raportu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Są już orzeczenia sądów kwestionujące te opłaty, ale według resortu środowiska nie jest ona powiązana z kwestią jakości powietrza w danej miejscowości.

11.02.2023