Cyfrowe wnioski o wydanie pozwolenia na budowę już od 1 lipca

Samorząd terytorialny Budownictwo

Za pośrednictwem portalu e-budownictwo już od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę razem z projektem zagospodarowania działki - poinformował w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. To kolejny etap cyfryzacji formalności budowlanych.

28.06.2021

Piłka jedna, bramki dwie, wiele niebezpieczeństw dla zarządców boisk

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Nie można dziury w murawie boiska łatać piaskiem. W przypadku wyłączenia obiektu z użytkowania, nie wystarczy poinformować o tym na kartce przytwierdzonej do furtki lub wygrodzić wejścia taśmą. Na zarządcach boisk ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich użytkowników - wyzwaniem będą imprezy plenerowe, które ruszą lada chwila. A odszkodowania za wypadki bywają kosztowne.

28.06.2021

Jest ustawa, gminom łatwiej będzie walczyć z barszczem

Samorząd terytorialny Środowisko

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która zatruwa życie obywatelom i drenuje budżety gmin. Dotychczas zwalczanie jej przypomina walkę z hydrą. W nowo uchwalonej ustawie o gatunkach obcych pojawiły się jednak zapisy, która mają ułatwić gminom zwalczanie tej inwazyjnej rośliny. Możliwe np. będzie prowadzenie takich działań na prywatnych posesjach.

26.06.2021

MSWiA wycofuje się z rewolucji w ochotniczych strażach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie będzie podziału ochotniczych straży pożarnych na jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP (JRG OSP) i pozostałe. W nowych założeniach do projektu złagodzono też warunki uzyskania dodatku do emerytury przez kobiety ratowniczki OSP. Do tego jednostki mają płacić mniej za prąd, a strażakom - ochotnikom finansowane będą kursy na prawo jazdy kategorii C.

25.06.2021

MSWiA: Program pomocy gminom popegeerowskim będzie kontynuowany

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W ramach programu wsparcia dla gmin popegeerowskich dofinansowane zostaną 594 inwestycje, o wartości 340 mln złotych. Średnia wartość inwestycji wynosi 572 tys. złotych. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapewnia, że program będzie kontynuowany.

24.06.2021

Doktoraty i prace magisterskie nagrodzone w konkursie im. Profesora Michała Kuleszy

Samorząd terytorialny

Po raz 18. redakcja miesięcznika „Samorząd Terytorialny” i jego wydawca – Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. nagrodziła najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie poświęcone tematyce samorządowej. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac komisja konkursowa zdecydowała o wyróżnieniu pięciu prac.

23.06.2021

MSWiA: Wnioski o paszport będzie można składać też w soboty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Urzędy wojewódzkie wydłużą czas pracy w sprawach paszportowych - wnioski będzie można składać również w soboty. W punktach paszportowych w starostwach powiatowych decyzję o organizacji pracy tych jednostek będzie podejmował starosta - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

23.06.2021

Prezydent podpisał - e-doręczenia, w urzędach wejdą w życie później

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na wdrożenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej trzeba będzie poczekać. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych przesuwającą na przyszły rok terminy wdrażania tych usług.

23.06.2021

Zmiany w przepisach drogowych - projektant zdecyduje o szerokości chodnika i ścieżce dla rowerów

Samorząd terytorialny Budownictwo Transport

Uproszczenie i uelastycznienie procedury budowy dróg oraz zwiększenie odpowiedzialności i samodzielności projektanta - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Będą też nowe standardy projektowania dróg dla rowerów oraz pieszych. Zlikwidowany ma być podział na zjazdy publiczne i indywidualne. Preferowane będą ronda turbinowe,

23.06.2021

Śląskie samorządy chcą usprawnienia rejestru źródeł ciepła

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 1 lipca gminy powinny zacząć wdrażać Centralną Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządy do tego obowiązku nie są przygotowane, a sam system jest niedopracowany. Samorządowcy postulują m.in. uruchomienie specjalnej infolinii dla mieszkańców i urzędników gminnych.

22.06.2021

NIK: Zarząd samorządowymi drogami w Świętokrzyskiem do poprawy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Stan nawierzchni dróg samorządowych, w odróżnieniu od dróg krajowych, nie podlega szczegółowym badaniom i monitorowaniu. Dlatego NIK sprawdziła, jak wygląda dbałość samorządów w województwie świętokrzyskim o odpowiedni stan techniczny dróg i czy bezpieczeństwo ich użytkowników rośnie i punktuje wiele nieprawidłowości w działaniu zarządców, ale zwraca też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy.

22.06.2021

Pleśniar: Urzędnik kuratoryjny będzie jak prokurator

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Konkursy na dyrektorów już nimi nie są, mówi się na nich wyłącznie językiem władzy – uważa Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Wprowadza się wzmocnienie uprawnień kuratora oświaty we wszystkich kluczowych obszarach dla władzy nad szkołą. Chodzi tylko o nią, a nie o ocenianie jakości - podkreśla.

21.06.2021

RPO: Zakaz nagrywania obrad komisji rewizyjnej rady miasta narusza Konstytucję

Samorząd terytorialny RODO

Obywatelowi uniemożliwiono nagrywanie obrad komisji rewizyjnej rady miejskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniując w tej sprawie podkreśla, że komisja rady gminy nie ma prawa ograniczać konstytucyjnego prawa obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej.

21.06.2021

WSA: Mieszkańcy mogą wybrać jak zagłosować nad budżetem obywatelskim

Samorząd terytorialny RODO

Głosować na projekty budżetu obywatelskiego mogą wszyscy mieszkańcy. Weryfikacji tego kryterium może służyć zróżnicowany mechanizm polegający na obowiązku podaniu: imienia i nazwiska, adresu zamieszkania/zameldowania, daty urodzenia - w przypadku głosowania w formie tradycyjnej oraz numeru PESEL i numeru telefonu - w przypadku głosowania internetowego stwierdził WSA w Gliwicach.

21.06.2021

Zakres finansowania ochotniczych straży pożarnych przez gminę do korekty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Celem reformy nie powinno być burzenie tego co dobre, ale doskonalenie tego co jest niedoskonałe w funkcjonowaniu. W celu uniknięcia chaosu interpretacyjnego, w projekcie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych należy dokonać korekt i doprecyzowania artykułów związanych z finansowaniem OSP - pisze dr Dariusz P. Kała.

21.06.2021

Wyszukane rejestracje nie dla zabytkowych pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na indywidualne tablice rejestracyjne pojazdów zabytkowych. Takie oczekiwanie ma wielu ich posiadaczy, ale zdaniem przedstawicieli branży, o wiele ważniejszym problemem jest brak możliwości korzystania ze zmniejszonych tablic rejestracyjnych. W efekcie posiadacze zabytkowych „amerykanów” muszą naginać prawo.

19.06.2021

MFiRP: Będą nowe proporcje grantów i pożyczek dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Samorządy województw będą włączone w proces wdrażania Krajowego Planu Odbudowy - deklaruje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wartość inwestycji, w których realizację będą zaangażowane regiony to 904 mln euro. Zmienią się proporcje między grantami i pożyczkami dla samorządów.

18.06.2021

Samorządy: Zmiany w OSP to dla nas więcej kosztów i mniej praw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej wzbudza kontrowersje nie tylko u strażaków niezawodowych. Krytycznie oceniają go również gminy. Wskazują, że proponowane regulacje z jednej strony zwiększają obciążenia gmin w finansowaniu jednostek, z drugiej - zmniejszają wpływ na ich działalność. A OSP są filarami lokalnych sztabów antykryzysowych.

17.06.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski