united kingdom
ukraine

Część gmin wciąż „wolna od LGBT” i nie boi się utraty unijnych funduszy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wiele gmin, których rady kiedyś przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT, wciąż ich nie uchyliło. A część wręcz – jak wyjaśnia w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich – nadal nie zamierza tego robić. I to mimo, że grozi im to utratą unijnych funduszy, bo ich otrzymanie jest uzależnione od przestrzegania przez Polskę Karty Praw Podstawowych.

16.02.2023

Fundacja Batorego wybrała laureatów nagród Super Samorząd i Super Głos

Samorząd terytorialny

Nagrody Super Samorząd 2022 otrzymało pięć społeczności lokalnych - mieszkańców i władz, które wspólnie realizowały ważne dla ich wspólnot działania. Nagrodę Specjalną za pomoc uchodźcom z Ukrainy przyznano społeczności samorządowej Międzyrzeca Podlaskiego. Wybrano też 6 laureatów nagrody Super Głos 2022.

15.02.2023

WSA: Nazwy ulicy nie można zmienić poza plecami mieszkańców

Samorząd terytorialny

Pominięcie części mieszkańców oraz osób prawnych w konsultacjach dotyczących zmiany nazwy ulicy oraz brak analizy kwestii finansowych, jakie niesie za sobą podjęcie uchwały w takiej sprawie, stanowi istotne naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Zdaniem sądu należy to do istotnych zagadnień mających wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnej.

15.02.2023

Nie każdy urządzony ciąg komunikacyjny jest drogą publiczną, muszą zostać spełnione określone warunki

Samorząd terytorialny

Drogami gminnymi są drogi publiczne, z których może korzystać każdy, zgodnie z ich przeznaczeniem, nie zaliczone do innej kategorii dróg publicznych, uzupełniające sieć dróg służących miejscowym potrzebom i które nie mają statusu drogi wewnętrznej. Z drogi wewnętrznej można natomiast korzystać za zgodą jej zarządcy lub właściciela.

14.02.2023

NSA rozstrzygnie, czy handlarz roszczeniami może nabyć kamienicę z dekretu Bieruta

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny przełamał linię orzeczniczą twierdząc, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz nabywcy roszczenia dekretowego rażąco narusza prawo, a zatem jest niedopuszczalne. Wprowadziło to poważny problem co do realizacji roszczeń dekretowych. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zadał NSA pytanie, czy nabywca roszczeń z dekretu warszawskiego jest stroną postępowania dekretowego?

13.02.2023

Turyści płacą opłatę klimatyczną za oddychanie smogiem

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Żaden z 35 małopolskich i dolnośląskich kurortów górskich nie spełnia prawnych standardów jakości powietrza. Mimo to gminy te pobierają tzw. opłaty klimatyczne, często niezgodnie z prawem - to wnioski z raportu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Są już orzeczenia sądów kwestionujące te opłaty, ale według resortu środowiska nie jest ona powiązana z kwestią jakości powietrza w danej miejscowości.

11.02.2023

Remont zabytku wpisanego wyłącznie do gminnej ewidencji bez pozwolenia na budowę

Samorząd terytorialny Budownictwo

To, że budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków nie oznacza zaraz, że inwestor musi uzyskiwać pozwolenie na budowę dla robót, które, z mocy przepisów prawa budowlanego, zwolnione są z takiej konieczności. Inaczej jest w wypadku rejestru zabytków - w tym wypadku pozwolenie jest obowiązkowe.

10.02.2023

Referendum lokalne łatwiej i przy niższych progach oraz... niekonstytucyjnie

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Referendum lokalne będzie można zorganizować w dwóch terminach w ciągu całej kadencji. Określone zostaną centralnie. Próg do zainicjowania referendum i ważności głosowania będzie niższy – zakłada to nowelizacja ustawy o referendum lokalnym, której pierwsze czytanie odbyło w środę w Sejmie. Eksperci wytykają jej błędy, niejasności i niekonstytucyjność oraz możliwość naruszenia cienkiej linii między partycypacją społeczną a chaosem.

10.02.2023

Jest nowela ustawy 10 h, ale budowa elektrowni wiatrowych nadal będzie blokowana

Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka

Przyjęta w środę wieczorem przez Sejm nowela ustawy 10h to zgniły kompromis. Eksperci są zgodni, że nie da się budować na masową skalę elektrowni wiatrowych w odległości ponad 700 m od domów. Nikłe są też szanse na wybudowanie farm z dala od zabudowań przy granicy z gminą sąsiednią. Ta ostatnia będzie musiała bowiem zgodzić się na inwestycję, tylko po co ma to robić? Skoro "konfitury" z wiatraków trafią nie do jej kasy?

10.02.2023

Sejm za szerszą dostępnością publicznych stron internetowych i aplikacji mobilnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej treści dotyczyć będzie także tych informacji, które podmiot publiczny umieszcza na nienależących do niego stronach internetowych i aplikacjach mobilnych - zakłada to m.in. nowelizacja ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, którą przyjął Sejm.

08.02.2023

Gmina może finansować paliwo na wyjazdy OSP na imprezy, msze, zebrania

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Nietrafne stanowisko RIO w Kielcach w zakresie finansowania OSP wzbudziło niepokój w gminach. Stanowiska tego nie należy uwzględniać w praktyce finansowania OSP przez gminy i nie dotyczy ono wszystkich gmin w Polsce. Artykuł 10 ustawy o ochotniczych strażach nie wyczerpuje zakresu i sposobów finansowania ochotniczej straży pożarnej przez gminy – uważa dr Dariusz P. Kała, z Kancelarii Prawnej „LexKała”.

08.02.2023

NIK ma zastrzeżenia do prywatyzacji lokali komunalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nierzetelne działania, błędna interpretacja przepisów i nieprawidłowa organizacja pracy - to główne przyczyny, dla których prywatyzacja lokali komunalnych jest przeprowadzana niezgodnie z obowiązującymi przepisami - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. I zwróciła uwagę, że lokale komunalne są wciąż prywatyzowane bez przetargu.

07.02.2023

Przepisy o kodeksowej pracy zdalnej zostały opublikowane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną i możliwość kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawców została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 21 lutego 2023 roku, a przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia.

07.02.2023

Ministerstwo obcina pierwszy szczebel z drabiny kariery urzędnika samorządowego

Samorząd terytorialny

Dlaczego dyrektor biblioteki jest ważniejszy od sekretarza gminy, a wymagania dla referenta czy podinspektora w urzędzie są niższe niż dla starszego magazyniera lub kontrolera strefy płatnego parkowania? Zaproponowane w rządowym projekcie nowelizacji niektóre kategorie zaszeregowania, wykazy stanowisk oraz wymagania budzą ogromne kontrowersje wśród samorządowców.

07.02.2023

Po rozwodzie można powrócić do poprzedniego nazwiska albo zachować zmienione

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Małżonek, który po zawarciu małżeństwa zmienił nazwisko może do niego powrócić, jeżeli w ciągu 3 miesięcy od orzeczenia rozwodu wyrazi taką chęć. Drugi małżonek nie może go tego przymusić albo mu tego zabronić. Po upływie terminu zmiana nazwiska również będzie możliwa, ale już w innej procedurze.

06.02.2023

UOKiK ukarał siedmiu przedsiębiorców odbierających odpady za zmowę przetargową

Samorząd terytorialny Odpady

Zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, utworzone przez firmy konsorcjum służyło ograniczeniu konkurencji w zamówieniach publicznych organizowanych przez związek gmin aglomeracji poznańskiej. Na siedem firm tworzących konsorcjum zostały nałożone kary w łącznej wysokości ponad 7 mln zł.

06.02.2023

Błąd w określeniu terminu nie może skutkować odrzuceniem ofert w przetargu

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Prawidłowe określenie terminu związania ofertą stanowi istotną czynność w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Okres jego obowiązywania jest bowiem ściśle powiązany m.in. z okresem ważności wadium. Co dzieje się jednak w sytuacji, w której w dokumentacji postępowania określono ten termin błędnie? Problem analizuje radca prawny Marta Lipińska.

06.02.2023

Tabliczka na domu, nadal obowiązkowa, ale już nie podświetlona

Samorząd terytorialny

Właściciel lub władający nieruchomością nadal będzie miał obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem porządkowym na ścianie frontowej budynku lub na ogrodzeniu. Nie będzie już musiał jej podświetlać – zakłada uchwalona przez Sejm ustawa deregulacyjna. Posłowie postanowili też, że od rady gminy będzie zależało, jakie informacje, oprócz numeru porządkowego, znajdą się na tabliczce.

04.02.2023

Podwyżki w samorządach - spłaszczające i demotywujące

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Rząd od 1 marca chce podnieść wynagrodzenia pracowników samorządowych od 700 do 850 zł w zależności od kategorii zaszeregowania. Jednak zdaniem samorządowców, nowe przepisy tylko pogłębią proces spłaszczania stawek wynagrodzenia i będą działać demotywująco, skoro np. minimalne wynagrodzenie noszowego w szpitalu będzie wyższe niż minimalna stawka geodety powiatowego.

03.02.2023

Prosument lokatorski - trwa nabór wniosków o dopłaty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiły nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą od 1 lutego 2023 r. składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, czyli spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne.

02.02.2023