Jak podaje Polska Agencja Prasowa, inauguracje przejęcia przez Polskę przewodnictwa w pracach Rady Unii Europejskiej będzie hucznie obchodzona w prawie wszystkich miastach. Niektóre z imprez odbędą się 1 lipca, mieszkańcy innych miast świętować będą w sobotę i niedzielę (2 i 3 lipca).

W Szczecinie zaplanowano wielkie widowisko multimedialne, którego główny punkt stanowić będzie pokaz trójwymiarowych projekcji wyświetlanych na murach Muzeum Narodowego. Towarzyszyć mu będą występy artystów teatralnych, koncerty gwiazd muzyki popularnej oraz pokazy sztucznych ogni. Specjalnie na potrzeby spektaklu zbudowana zostanie scena na wodzie, a całą uroczystość ma uświetnić przybycie żaglowców Dar Pomorza, Zawisza Czarny i (prawdopodobnie) Fryderyk Chopin.

We Wrocławiu otwarte zostanie Biuro Informacyjne Europejskiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. W Krakowie przewidziano paradę zabytkowych samochodów oraz grę miejską "Gołąbki Europy". Gra toczyć się będzie w różnych rejonach miasta, reprezentujących kraje UE. Natomiast wieczorem na Rynku Głównym przewidziano Europejską Lekcję Śpiewu - imprezę, w trakcie której uczestnicy będą śpiewać piosenki popularne w różnych krajach UE.

Szczególnie interesująco zapowiada się inauguracja polskiej prezydencji w Rzeszowie, gdzie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej premierą spektaklu "Piosenka, Europa i... ślub". "Spektakl rozpocznie się w czwartek o godz. 22:30 - tak, aby o północy wspólnie z widzami wznieść ze sceny teatru wspólny stosowny toast na samym progu polskiej prezydencji" - powiedziała PAP Ewa Fudala z teatru - "Bohaterami widowiska są Narzeczona z Polski i Narzeczony z Belgii, którzy wyruszają w muzyczną podróż do krajów UE w poszukiwaniu piosenki, bez której nie mogą odbyć się ich zaślubiny". Przedstawienie wyreżyseruje według scenariusza własnego autorstwa Ewa Kornacka. W trakcie spektaklu aktorzy zaśpiewają popularne pieśni, arie z oper, operetek i musicali oraz współczesne piosenki. W trakcie przedstawienia zostanie także zaznaczona obecność w zjednoczonej Europie kultur mniejszości narodowych - Romów i Żydów.

Przez pół roku od objęcia przez Polskę prezydencji UE zaplanowano ogromną ilość wydarzeń nie tylko w miastach patronujących prezydencji, ale i w wielu mniejszych miejscowościach, którym obecność Polski w UE jest szczególnie bliska. Zgodnie z zapowiedzią pełnomocnika rządu ds. przygotowania prezydencji Mikołaja Dowgielewicza: "Przez miesiąc Sopot będzie stolicą Europy". W kurorcie przewidziano spotkania ministrów zdrowia, a także zatrudnienia i polityki społecznej, środowiska, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i transportu. Jak podaje PAP, pod koniec lipca na spotkaniu ministrów ds. europejskich w Sopocie rozpoczną się negocjacje ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-2020. Wrzesień będzie miesiącem, w którym do miasta przybędą szefowie dyplomacji krajów UE. Większość spotkań ma się odbyć w centrum konferencyjnym w Domu Zdrojowym oraz w Sheratonie i Grand Hotelu. Wydarzenia związane z prezydencją Polski w UE odbędą się również w Gdańsku, a także w Malborku, gdzie ambasadorowie państw członkowskich przy UE, na stałe akredytowani w Brukseli odwiedzą krzyżacki zamek.

Wśród mniejszych miast, które przyłączyły się do celebrowania polskiej prezydencji w UE, wyróżnić trzeba Ostródę, do której w połowie lipca zawita ponad setka gości, by wziąć udział w konferencji poświęconej polityce spójności. Organizacja tak znaczącego wydarzenia w Ostródzie to zasługa uporu i skuteczności burmistrza Olgierda Dąbrowskiego. Jak podkreśla burmistrz, Ostróda jest miastem przeznaczającym na inwestycje połowę budżetu, a środki pochodzące z Unii pozwoliły na dynamiczny rozwój. Jak informuje PAP, Ostróda zamierza się pochwalić gościom m.in. Kanałem Ostródzko-Elbląskim (remontowanym i odnawianym od lat dzięki unijnym pieniądzom), a zaangażowany w organizację spotkania samorząd województwa będzie chwalił się tym, że Mazury jako jedno z 28 miejsc na świecie ubiegają się o miano jednego z nowych siedmiu cudów natury.

Łódź natomiast zamierza chwalić się osiągnięciami polskiej kinematografii. Goście, którzy przybędą do tego miasta, będą mogli zwiedzić Muzeum Kinematografii, "Filmówkę", Muzeum Sztuki i Pałac Poznańskich. Dodatkową atrakcją będzie przygotowany dla gości zbiór studenckich etiud filmowych nakręconych przez znanych obecnie reżyserów - w tym Romana Polańskiego i Krzysztofa Kieślowskiego.

Kraków w samym tylko październiku będzie gospodarzem aż 28 spotkań i konferencji. Do obsłużenia wszystkich wydarzeń zmobilizowano sześciuset wolontariuszy gotowych udzielić informacji także w językach obcych.

Podyskutuj o tym na forum Serwisu Samorządowego

Pisaliśmy o tym również:
Polska prezydencja w UE z perspektywy wspólnot lokalnych i regionalnych
Kancelaria Sejmu: inauguracja polskiej prezydencji w wymiarze parlamentarnym