WSA podważył zwrot kamienicy i status komisji reprywatyzacyjnej

Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca ubiegłego roku w sprawie nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. To wyrok przeczący idei powołania Komisji, de facto sąd chce zakazać stosowania ustawy uchwalonej przez Sejm - ocenił jej przewodniczący.

19.09.2019

TK nie odpowiedział, czy zastąpienie konkursów w służbie cywilnej powołaniami jest zgodne z konstytucją

Administracja publiczna

Trybunał Konstytucyjny odwołał rozpatrzenie skargi dotyczącej wprowadzonej na początku obecnej kadencji nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która m.in. konkursy na stanowiska zastąpiła powołaniami i wygasiła umowy z ok. 1600 pracownikami urzędów. Przyczyną odwołania był spór o skład TK, w którym mieli zasiadać m.in. "sędziowie dublerzy".

19.09.2019

WSA: Komisja rewizyjna nie może kontrolować komunalnej spółki

Samorząd terytorialny

Komunalnych spółek z o.o., mimo, że są spółkami z kapitałem gminnym, nie można uznać za gminne jednostki organizacyjne. Tym samym nie mogą być kontrolowane przez komisję rewizyjną rady miasta – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

19.09.2019

WSA: Nieświadomość zajęcia pasa drogowego ma wpływ na karę

Administracja publiczna

Waga naruszenia prawa przez osobę, która faktycznie zajęła pas drogowy jest inna niż osoby, która kupiła nieruchomość i nie została poinformowana o istnieniu zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym przyłącza kanalizacji sanitarnej do posesji. WSA w Łodzi orzekł, że organy powinny rozważyć, czy nie zachodzą przesłanki do odstąpienia od nałożenia kary i udzielenia pouczenia.

18.09.2019

WSA: Gmina nie uwolni się od odpowiedzialności za szkody na grobach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna

Przyjęty przez radę gminy regulamin zakładał, że administrator cmentarza nie będzie odpowiadał za szkody na grobach oraz kradzieże rzeczy, które zostały pozostawione bez nadzoru. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że zasady odpowiedzialności odszkodowawczej są uregulowane w kodeksie cywilnym i gmina nie mogła ich zmodyfikować.

16.09.2019

WSA: Droga wewnętrzna zamiast publicznej miała pozbawić odszkodowania

Administracja publiczna Budownictwo

Przepisami miejscowego planu nadano drodze status wewnętrznej, ale okoliczności wskazywały na to, że powinna ona być publiczna. Działanie to było w istocie próbą przeniesienia obowiązku realizowania zadania własnego gminy. WSA w Poznaniu uznał, że stanowiło to też próbę obejścia przepisów przyznających rekompensatę właścicielom gruntów za utratę prawa własności.

12.09.2019

WSA: Dzierżawienie pola od gminy nie wystarcza do wygaszenia mandatu

Samorząd terytorialny

Do wygaszenia mandatu radnego gminy nie wystarczy tylko dzierżawa od gminy gruntu rolnego. Rada musi ustalić, czy rzeczywiście radny prowadzi działalność rolniczą. Może w tym celu na przykład sięgać do rejestrów lub umożliwić radnemu wypowiedzenie się, czy dokonać wizji lokalnej na dzierżawionym gruncie – stwierdził WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

09.09.2019

WSA: Pieniądze z funduszu sołeckiego nie na wycieczki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Pieniądze z funduszu sołeckiego nie mogą zostać przeznaczone na wyjazdy integracyjne mieszkańców. Organizacja takich przedsięwzięć nie należy do zadań własnych gminy, a mieszkańcy sołectwa mogą się integrować w inny sposób. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

07.09.2019

WSA: Stanowisko organu wiąże skarbówkę przy umorzeniu zaległości w podatku

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Stanowisko prezydenta miasta przesądza o umorzenia zaległości w podatku, który jest dochodem samorządu. WSA w Gdańsku podkreślił, że szczególne znaczenie ma jego uzasadnienie, które powinno spełniać szereg wymogów. Jednak nawet niepełne i tak wiąże organy administracji skarbowej.

04.09.2019

WSA: Przewlekłe czynności wójta godziły w zasadę szybkiego prowadzenia sprawy

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego

Jeśli postępowanie administracyjne prowadzone jest długotrwale, a organ podejmuje czynności zbędne, to dochodzi do przewlekłości. Strona może złożyć skargę w tym przedmiocie nawet po zakończeniu postępowania – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.09.2019

WSA: Zwięzłe uzasadnienie pogrzebało rozstrzygnięcie nadzorcze

Samorząd terytorialny

W rozstrzygnięciu nadzorczym, wojewoda powinien podać przepisy, z którymi kwestionowana uchwała jest niezgodna i wykazać naruszenie prawa, wskazując przy tym na wykładnię przepisu i jego właściwe zastosowanie. Rozpoznający sprawę WSA w Gdańsku podkreślił, że przesłanki jego działania muszą być wyrażone wprost i nie mogą być przedmiotem dociekań.

30.08.2019

RIO: Miasto chciało za dużo danych

Samorząd terytorialny

Miasto Mielec przy okazji ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty śmieciowej chciało pozyskać dane do systemu Miejskiego SMS, który przypomina między innymi o zbliżających się terminach płatności. RIO w Rzeszowie zakwestionowało taką możliwość, a także inne dane, które zawarło w deklaracji miasto.

29.08.2019

WSA: Sołtysi w gminie nie muszą mieć takich samych diet

Samorząd terytorialny

Rada gminy może różnicować wysokość diety dla poszczególnych sołtysów, biorąc pod uwagę wielkość poszczególnych sołectw - stwierdził WSA w Bydgoszczy. Połączenie funkcji radnego z funkcją sołtysa uzasadnia prawo do jednej diety, jako ekwiwalentu za utracone korzyści, a niebędącego wynagrodzeniem za pracę.

24.08.2019

WSA: Kaganiec i uprząż nie dla każdego psa

Samorząd terytorialny

Wprowadzenie generalnego nakazu wyprowadzania zwierząt w kagańcu, niezależnie od cech osobniczych i uwarunkowań indywidualnych, było nie tylko niezgodne z przepisami, ale też niehumanitarne. Samorząd mógł jedynie nałożyć obowiązek spacerowania z psami na smyczy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

24.08.2019

WSA: Partyjna przynależność sekretarza to nie jego prywatna sprawa

Samorząd terytorialny

Dostępność do informacji o członkostwie partyjnym funkcjonariusza publicznego jest niezbędna do urzeczywistnienia kontroli przestrzegania wymogu apolityczności osób zajmujących stanowisko sekretarza gminy. WSA we Wrocławiu wskazał, że nie jest to informacja ze sfery życia prywatnego, lecz stanowi informację publiczną, która podlega udostępnieniu.

22.08.2019

WSA: Gdy wójt wadliwie ustala koszty rozgraniczenia, należy uchylić postanowienie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszty postępowania, których poniesienie nie jest ustawowym obowiązkiem organu, obciążają strony – właścicieli rozgraniczanych nieruchomości. Organ, wydając decyzję w tym przedmiocie, musi dokładnie wyjaśnić sposób dokonanego rozliczenia. W sprawie wadliwie orzeczono o kosztach, w sytuacji gdy mieszkańcy wnosili o ich pokrycie z funduszu sołectwa – orzekł WSA w Łodzi.

19.08.2019

WSA: Wykształcenie samorządowca to nie tajemnica

Samorząd terytorialny

Informacja o wykształceniu zastępcy prezydenta miasta jest publiczna. Dlatego rozpoznając wniosek o jej udostępnienie, organ nie może się zasłonić ochroną prywatnej sfery życia samorządowca i udzielić ogólnikowej odpowiedzi na konkretne pytania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

17.08.2019

WSA: Środki z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe nie pójdą na edukację

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorząd może zmienić przeznaczenie rezerwy celowej, która została utworzona z jego woli. Nie ma już natomiast takiej swobody przy rezerwach, których obowiązek powołania przewidują ustawy. Dlatego też WSA w Poznaniu stwierdził, że na działalność edukacyjną nie można przeznaczyć środków z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

16.08.2019

WSA: Skorzystanie z programu integracji przez rodzinę nie zamyka go dla jej nowego członka

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Samorząd odmówił objęcia młodego cudzoziemca programem integracyjnym, ponieważ rodzina chłopca już raz korzystała z takiej pomocy przed jego urodzeniem. WSA w Gdańsku uznał, że nie było to słuszne rozstrzygnięcie, ponieważ każdy cudzoziemiec nabywa własne potrzeby integracyjne, które są niezależne od potrzeb pozostałych członków jego rodziny.

13.08.2019

WSA: Wywiad środowiskowy można wykorzystać do więcej niż jednej decyzji

Pomoc społeczna

Wywiad środowiskowy powinien być co do zasady przeprowadzany do konkretnej sprawy. Jednakże w szczególnych sytuacjach praktyka ta nie może istotnie rzutować na prawidłowość wydanej decyzji. Szczególnie w sytuacji, gdy nie ma wątpliwości związanych z aktualnością wywiadu, który został przeprowadzony na potrzeby innego postępowania. Tak orzekł WSA w Białymstoku.

12.08.2019