Wojewoda: Regulamin punktu zbiórki odpadów tylko w uchwale śmieciowej

Środowisko

Rada gminy nie może uchwalić regulaminu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w formie odrębnej uchwały. Taki regulamin można przyjąć jako nowelizację obowiązującej w gminie „uchwały śmieciowej” – stwierdził wojewoda warmińsko-mazurski.

16.11.2018

WSA: Gmina nie może określić przystanków na drodze powiatowej

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Rada nie mogła określić przystanków na drodze innej niż gminna, ponieważ aby to zrobić musiałaby najpierw zawrzeć porozumienie z władzami innych jednostek samorządu terytorialnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

16.11.2018

NSA: Zarządzenia wojewodów zmieniające nazwy ulic sprzeczne z prawem

Samorząd terytorialny

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał 13 skarg wojewodów Pomorskiego i Wielkopolskiego w sprawie zmiany nazw ulic, które miały propagować ustrój komunistyczny. Ulica Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku pozostaje, ale w kilku innych przypadkach uznał prawo samorządów do ustalania tych nazw.

14.11.2018

WSA: Wniosek o powołanie rady nadzorczej funduszu wiąże zarząd województwa

Administracja publiczna

Kompetencja do wskazania zarządu funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej przysługuje radzie nadzorczej. Natomiast zarząd województwa, który go powołuje, może działać wyłącznie na wniosek i zgodnie z jego treścią. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

07.11.2018

NSA: Inwalida bezprawnie pozbawiony dodatku mieszkaniowego

Administracja publiczna

Prezydent Koszalina musi wpisać niepełnosprawnego na listę oczekujących na lokal - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wcześniej bezprawnie pozbawiono go mieszkania socjalnego i dodatku, gdyż nie chciał przedłużyć okresowej umowy najmu.

04.11.2018

Nie każdy post na facebooku jest materiałem wyborczym

Wybory

Informacji zamieszczonej na facebooku przez osobę prywatną, która nie jest związana z żadnym komitetem wyborczym uczestniczącym w wyborach samorządowych i prowadzącym kampanię wyborczą, nie można zaliczyć do materiałów wyborczych – stwierdził Sąd Okręgowy w Zamościu.

31.10.2018

Wojewoda: Numer PESEL nie definiuje mieszkańca

Administracja publiczna RODO

Numer PESEL nie jest elementem pozwalającym zweryfikować mieszkańca gminy w ramach zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich. Przeciwnie ogranicza krąg mieszkańców gminy - stwierdził wojewoda śląski w...

24.10.2018