NSA: Spory o przystanki grzęzną w formalizmie

Samorząd terytorialny Transport

Ani ukarać kierowcy się nie da za to, że zatrzymał się na przystanku nie uwzględnionym w rozkładzie jazdy, ani też przedsiębiorca przewozowy nie może wpłynąć na podwyższenie opłaty za każdy postój - taki jest sens orzeczeń sądów administracyjnych. Na przeszkodzie stoi długotrwałość postępowań i przeszkody formalne.

04.04.2020

WSA: Wojewoda zapłaci za krzywdy moralne wywołane przewlekłością

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Cudzoziemiec ubiegał się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wojewoda dokonał wstępnej oceny formalnej wniosku po sześciu miesiącach od jego wpłynięcia. Kolejne dwadzieścia miesięcy zajęło mu wezwanie do uzupełnienia braków. WSA we Wrocławiu przyznał cudzoziemcowi 2500 zł. Pieniądze te mają mu zrekompensować negatywne przeżycia psychiczne i krzywdy moralne związane z przewlekłością postępowania.

31.03.2020

WSA: Brakującego podpisu pod decyzją nie można uzupełnić

Administracja publiczna

Brak odręcznego podpisu pod decyzją sprawia, że należy ją uznać za wydaną z rażącym naruszeniem prawa. Taka wada nie może być usunięta poprzez uzupełnienie podpisu po doręczeniu decyzji stronie, ponieważ nie przewidują tego przepisy dotyczące prostowania i uzupełniania decyzji. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

30.03.2020

WSA: Członków zespołu interdyscyplinarnego nie można zobowiązać do obecności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy nie może nałożyć na członków zespołu interdyscyplinarnego bezwzględnego obowiązku uczestnictwa w posiedzeniach tego gremium. WSA w Gdańsku uznał, że taka regulacja nie mieści się w granicach ustawowego upoważnienia do określenia warunków funkcjonowania zespołu.

28.03.2020

WSA: Publiczne obwieszczenie decyzji bezskuteczne wobec inwestora

Administracja publiczna Budownictwo

W postępowaniu brało udział 61 stron, więc organ postanowił, że o podejmowanych czynnościach i decyzjach będzie je zawiadamiał w formie publicznego obwieszczenia. Nie miało to jednak żadnej skuteczności wobec inwestora, ponieważ nie został o tym uprzedzony. Ponadto był on inicjatorem postępowania, więc organ miał obowiązek doręczenia mu decyzji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

26.03.2020

Sąd: Powiat zapłaci, bo nie oznaczył niebezpiecznego pobocza

Samorząd terytorialny

Powiat nie oznakował należycie miejsca przebiegu cieku wodnego i ubytku na poboczu gruntowym. Kierujący zaś składem rolniczym nie upewnił się, czy manewr wyprzedzania można wykonać bezpiecznie, co skończyło się wypadkiem i uszkodzeniem sprzętu, a tym samym współprzyczynił się do szkody – stwierdził Sąd Okręgowy w Sieradzu.

25.03.2020

SN: W czasie epidemii nierealne zebranie podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta

Wybory Koronawirus

Ze względu na realne obawy zakażenia koronawirusem osób składających oraz zbierających podpisy poparcia pod kandydaturą ze względu na stan zagrożenia epidemicznego - zebranie brakującej liczby podpisów było nierealne - ocenił Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. I uznał skargę pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego

23.03.2020

NSA: Radny świadczący usługi na rzecz gminy nie jest w pełni niezależny

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Radny, który świadczy za wynagrodzeniem usługi na rzecz swojej gminy, nie jest w pełni niezależny od wójta lub kierownika gminnej jednostki organizacyjnej. Dlatego podjęcie przez radę gminy uchwały o wygaśnięciu jego mandatu było uzasadnione. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.03.2020

SN: Starosta spóźnił się ze sprzeciwem, więc ponosi skutki

Prawo cywilne

Sąd odrzuca sprzeciw właściciela gruntu od orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste, jeśli został wniesiony po terminie - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Dodał, że oddalenie powództwa dotykałoby podmiot, który terminu dopełnił, co nie jest dopuszczalne.

20.03.2020

SN: Za oświetlenie drogi krajowej, planowanej jako ekspresowa zapłaci skarb państwa

Prawo cywilne Finanse samorządów

Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponosi i ponosiła w przeszłości koszty oświetlenia drogi, która była planowana jako ekspresowa, a została wybudowana i funkcjonuje jako krajowa - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego w sprawie odcinka trasy S-8, prowadzącej do Białegostoku.

17.03.2020

WSA: Wyłączenie zabudowy w studium wiąże ustalenia miejscowego planu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rada gminy wyłączyła w studium możliwość zabudowy obszarów, które miały zostać przeznaczone na tereny zieleni. Tymczasem miejscowy plan zakładał przeznaczenie ich na cele mieszkalno-usługowe. WSA w Gdańsku orzekł, że naruszono w ten sposób ustalenia studium, które zawiera nieprzekraczalne ramy dla swobody planowania przestrzennego i wiąże organy przy sporządzaniu miejscowego planu.

14.03.2020

NSA: Linia gazociągu może być zmieniona

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa pozwala zmienić linię gazociągu, jeśli jego inna lokalizacja będzie mniej uciążliwa dla właściciela nieruchomości przez którą przebiega - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok sądu I instancji. - W decyzji ministra inwestycji i rozwoju nie znalazło się wyjaśnienie, dlaczego alternatywny przebieg na tej samej działce jest niemożliwy - dodał sąd.

11.03.2020

SN: Odszkodowanie za zaniedbania marszałka zapłaci województwo

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo cywilne

Województwo ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za niezgodne z prawem działania lub zaniechania marszałka województwa realizowane przy wykonywaniu władzy publicznej w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

09.03.2020

WSA: Jednoosobowa firma też musi udzielić informacji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy RODO

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu regularnych przewozów związanych z transportem publicznym jest podmiotem zobowiązanym do udzielenia informacji publicznej. Świadczy ona bowiem usługi o charakterze użyteczności publicznej i realizuje obowiązek jednostek samorządu terytorialnego. Tak orzekł WSA w Olsztynie.

02.03.2020

WSA: Trzeba ujawnić zarobki pracownika pełniącego funkcję publiczną

Administracja publiczna Prawo pracy

Pojęcie osoby pełniącej funkcję publiczną na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej jest szersze niż w Kodeksie karnym. Organ musi wykazać, że poza osobami wymienionymi w jego odpowiedzi nikt inny nie pełni takiej funkcji. Konieczne jest też uzasadnienie, dlaczego odmówił tego przymiotu innym pracownikom. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

28.02.2020

NSA: Radny ma prawo wglądu w umowy zawarte przez szpital z bankiem

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dyrektor szpitala publicznego niesłusznie odesłał radnego do protokołów z posiedzeń komisji zdrowia rady powiatu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powinien przekazać umowy kredytowe z bankiem albo wydać decyzję odmawiającą. A ponieważ tego nie zrobił, to pozostawał w bezczynności - dodał sąd.

27.02.2020

NSA: Organizacje społeczne są stroną postępowania o odebranie maltretowanego zwierzęcia

Administracja publiczna

Organizacja społeczna, której celem statutowym jest ochrona zwierząt posiada status strony w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji, gdy upoważniony jej przedstawiciel, odebrał zwierzę jego właścicielowi i zawiadomił o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów.

24.02.2020

WSA: Jeden dzień na złożenie wniosku o odroczenie płatności to za mało

Środowisko Administracja publiczna

Podmioty zainteresowane odroczeniem płatności podwyższonej opłaty za odprowadzanie ścieków miały tylko jeden dzień na złożenie wniosku. Spółka nie zdążyła go wnieść w terminie, który wynikał z ustawy. WSA w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, że wnioskodawca powinien mieć możliwość odpowiedniego przygotowania pisma

20.02.2020

WSA: Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością zastępuje dowody

Administracja publiczna Budownictwo

Organ nie bada czy inwestor ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wystarczające jest złożenie przez niego stosownego oświadczenia, które stwarza domniemanie i zastępuje dowody istnienia tego prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

19.02.2020

WSA: Plany modernizacji ulicy nie zablokowały kiosku

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskodawca od lat uzyskiwał zezwolenia na zajęcie pasa drogowego pod kiosk, który prowadził. Pewnego razu organ odmówił, zasłaniając się planami modernizacji ulicy i nową estetyką miejsca. WSA w Krakowie wskazał, że odstąpienie od utrwalonej praktyki wymagało uzasadnionej przyczyny. Natomiast w aktach nie było materiału dowodowego wskazującego na datę rozpoczęcia inwestycji.

18.02.2020