Specustawa wydłużająca do końca 2023 roku rozliczanie funduszy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus

W środę 23 grudnia weszła w życie specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Po zmianie przepisy będą obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.

23.12.2020

Prof. Swianiewicz: Konstrukcja rządowych transferów ma wpływ na autonomię samorządów

Finanse samorządów Koronawirus

W niektórych programach dla samorządów kryteria rozdziału środków są niezbyt precyzyjnie określone i w dowolnych momentach administracja rządowa może wpływać - podejmując arbitralne decyzje - na to, w jaki sposób te środki będą udostępniane. Ten sposób najsilniej ogranicza autonomię lokalną – mówi prof. Paweł Swianiewicz,

21.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia

Finanse samorządów Budownictwo

Prezydent Andrzej Duda podpisał w nowelizację ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia – poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Ustawa ułatwi podmiotom leczniczym uzyskanie dotacji od ministra właściwego do spraw zdrowia, innego ministra, centralnego organu administracji rządowej oraz wojewody, a także od jednostek samorządu terytorialnego.

18.12.2020

Wybór instytucji obsługującej PPK wymaga porozumienia z przedstawicielami załogi

Finanse samorządów Emerytury i renty PPK

To wójt decyduje, czy wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała pracowniczymi planami kapitałowymi każda jednostka organizacyjna gminy, dokona samodzielnie, czy też zostanie przeprowadzony jeden, wspólny wybór takiej jednostki. Od 1 stycznia 2021 roku ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie jednostki sektora finansów publicznych.

18.12.2020

Senat proponuje zwiększenie udziału samorządów w dochodach z PIT

Finanse samorządów PIT

Senat zdecydował w czwartek o wniesieniu do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który ma zwiększyć udział samorządów w dochodach z PIT. Celem projektu przygotowanego przez grupę senatorów ma być wyrównanie ubytków w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, spowodowanych wprowadzeniem w 2019 r. zmian w ustawie o podatku dochodowym

17.12.2020

Gminy mogą dłużej stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.

16.12.2020

Samorządy chcą ujawnienia ocen wniosków odrzuconych w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Według samorządowców podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych był nieobiektywny, a pieniądze zostały przekazane bez zachowania transparentności. Zarzucają też, że rząd kierował się kryterium przynależności politycznej samorządowców. Apelują o ujawnienie pełnych wyników oceny wniosków.

16.12.2020

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

16.12.2020

Samorządy oszczędzają na kadrach – tną podwyżki, nagrody, premie i etaty

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wstrzymane podwyżki, dodatki, premie czy nagrody, zamrożone wakaty – finansowy kryzys w samorządach bezpośrednio wpływa na sytuację pracowników urzędów i jednostek podległych. Samorządowcy nie ukrywają, że jeżeli będzie jeszcze gorzej, mogą być zmuszeni do zwolnień czy blokad dodatkowych wynagrodzeń. Niestety, w wielu instytucjach nie będzie też w tym roku świątecznych prezentów.

15.12.2020

Wydatki na rozwój wyróżniają najlepsze samorządy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gmina Kleszczów koło Bełchatowa, miasto i gmina Polkowice, a także miasta Krynica Morska i Świnoujście - zwyciężyły w tegorocznej edycji rankingu zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich. Warszawa znalazła się dopiero na drugim miejscu w kategorii miast, a zaraz za stolicą uplasowało się Opole.

14.12.2020

Drugi nabór Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozstrzygnięty

Finanse samorządów Koronawirus

Rozdzielono pieniądze w ramach „tarczy samorządowej” - Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie to 12 miliardów złotych bezzwrotnego wsparcia dla samorządów. Pośrednim celem jest działanie na rzecz przedsiębiorców, którzy będą mogli tworzyć nowe miejsca pracy. W ramach funduszy gminy popegeerowskie otrzymają wsparcie w wysokości 250 mln zł.

08.12.2020

Więcej dotacji celowych - mniej samorządności i krępowanie lokalnych władz

Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządy alarmują, że wzrost transferów z budżetu państwa ogranicza ich możliwości inwestycyjne. Z badań wychodzi, że ten wzrost w ostatnich latach to wynik dotacyjnych programów krajowych. W Konstytucji nie ma zapisu o ograniczonym stosowaniu dotacji celowych – jak w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego – ale jest zasada samodzielności samorządów,

08.12.2020

Gminy łatają dziury w swoich budżetach pieniędzmi mieszkańców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Gminy znalazły sposób, by choć częściowo złagodzić skutki braku pieniędzy. W podejmowanych właśnie uchwałach określają na przyszły rok wyższe stawki podatków i opłat lokalnych. W wielu miejscowościach zastosowanie będą miały kwoty w maksymalnej wysokości, dopuszczonej przez prawo. Skutki odczują przede wszystkim właściciele nieruchomości.

04.12.2020

Samorządy stracą pieniądze i rezygnują z inwestycji. Sprawa dla TK?

Finanse samorządów

Wstrzymanie budowy mieszkań, rezygnacja z modernizacji ulic, torowisk, przedszkoli, odstąpienie od remontu szpitala i hali sportowej – to niektóre skutki trudnej sytuacji samorządów. Do tego dochodzi nowe prawo, przez które stracą dodatkowo prawie półtora miliarda złotych rocznie. Samorządy apelują o skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

03.12.2020

Rządowe konkursy o dotacje – dużo pracy, mało pieniędzy i niewiadoma, kto dostanie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Konieczne są jasne zasady oceny rządowych konkursów o dotacje. Zdaniem samorządowców długie oczekiwanie na wyniki to blokowanie pieniędzy na wkład własny, które można przeznaczyć na inne cele. Przygotowywanie wniosków wymaga też wiele pracy, a środki najczęściej nie są znaczące. Jest jeszcze niebezpieczeństwo, że gdy reguły nie są precyzyjne,

03.12.2020

Ciemno w samorządach - zgasły światła na znak protestu

Finanse samorządów

Samorządowcy protestowali w związku z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd – w wielu miejscach zgasły światła 1 grudnia o godzinie 17. Samorządy alarmują, że w razie polskiego weta, nasz kraj może zostać pozbawiony ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii COVID-19.

01.12.2020

Raport: Samorządy nie przejdą przez kryzys suchą nogą; resort finansów: rząd wspiera JST

Finanse samorządów Koronawirus

Spadek dochodów podatkowych samorządów jest nieunikniony i nie wiadomo, czy wzrost subwencji i dotacji rządowych może go zrekompensować – wynika z raportu prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Tym bardziej, że w większości chodzi o dotacje celowe, które zmniejszają autonomię polityk wydatkowych samorządów.

01.12.2020

Opóźnia się rozwiązanie problemu bocznic kolejowych i strat samorządów na podatkach

Finanse publiczne Finanse samorządów

Senacki projekt miał usunąć problem luki, w wyniku której samorządy tracą na zwolnieniach z podatków od nieruchomości gruntów zajętych na działalność kolejową. Według Ministerstwa Infrastruktury mógłby doprowadzić do obciążenia publicznych spółek kolejowych wysokimi opłatami, nie popiera więc propozycji. Samorządy chcą porozumienia i zaprzestania ich „okradania w majestacie prawa”.

25.11.2020