MIiR: Miasta mogą wykorzystać koncepcje smart city do poprawy klimatu

Środowisko Nowe technologie

Resort rozwoju podkreśla, że koncepcje inteligentnego miasta spełniają dużą rolę w działaniach na rzecz klimatu i namawia samorządy do ich wykorzystywania. Przypomina też, że oferuje wsparcie finansowe dla działań na rzecz zintegrowanego podejścia do planowania i przekształcania miasta.

08.12.2018

Posłowie nie będą interweniować w sprawie niedofinansowania lokalnych placówek kultury

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Niskie zarobki i zła sytuacja kadrowa w instytucjach kultury to „ustawianie kultury na końcu łańcucha pokarmowego” - twierdzą ich pracownicy. A eksperci potwierdzają, że pozycja pracowników samorządowych placówek kultury jest gorsza niż pracowników samorządowych. Interwencję w tej sprawie chciała podjąć grupa posłów, ale nie zyskało to uznania sejmowej komisji.

07.12.2018

Sejm przyjął przepisy, które wprowadzają procedurę utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej

Administracja publiczna

Nowelizacja wprowadza do ustawy z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych pojęcie "utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej" i ureguluje kwestie związane z ogłaszaniem w dziennikach urzędowych oświadczeń rządowych informujących o utracie mocy obowiązującej umów międzynarodowych zawartych przez Polskę albo których stroną jest Polska. To projekt prezydencki.

06.12.2018

Ustawa o funduszu sołeckim bez zmian, mimo obaw o niedobór środków

Samorząd terytorialny

Systemowy niedobór pieniędzy na dokonanie zwrotu gminom z budżetu państwa części wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego spowoduje, że w 2020 roku zabraknie ok. 35 proc. środków – uważa poseł Ryszard Wilczyński. Posłowie nie podzielili jego obaw.

06.12.2018

Raport o stanie samorządu wzmocni kontrolę nad wójtem

Samorząd terytorialny

Nowy obowiązek samorządów może „odpolitycznić” toczące się w radach i sejmikach dyskusje nad sprawozdaniem z wykonania budżetu. Jednak zdaniem samorządowców konieczność przygotowania raportu o stanie gminy może być zadaniem pracochłonnym.

06.12.2018

Niezła sytuacja finansowa gmin, ale mogą być problemy z projektami z funduszy UE

Finanse samorządów

Resort finansów, który monitoruje m.in. zadłużenie samorządów, dobrze ocenia ich sytuację finansową. Jednak samorządowcy i eksperci alarmują, że może powstać problem z obsługą inwestycji realizowanych z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. I zabiegają o zmiany w prawie, które będą to ułatwiać.

05.12.2018

Pozwy obywateli za smog coraz bardziej realne

Środowisko

Roszczenia mieszkańców w związku z zanieczyszczeniem powietrza to już nie fantazja. Jeden z pierwszych procesów w tej sprawie czeka na apelację. Do sprawy przyłączył się właśnie rzecznik praw obywatelskich, według którego w sporze tym chodzi o ważny interes publiczny.

04.12.2018

NSA oceni, czy parkowanie tylko dla mieszkanców jest wbrew zasadzie równości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wprowadzenie „winiety mieszkańca", która uprawnia do bezpłatnego parkowania naruszyło zasadę równego traktowania - uznał rzecznik praw obywatelskich. I po wyroku WSA oddalającym skargę RPO na uchwałę Rady Nysy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

02.12.2018

Samorządy chcą powrotu poprzednich rozwiązań prawa wyborczego

Samorząd terytorialny Wybory

Kodeks wyborczy powinien być zmieniony, bo wiele znowelizowanych w styczniu przepisów nie sprawdziło się  – uważają samorządowcy. Ich zdaniem konieczna jest m.in. likwidacja korpusu urzędników wyborczych oraz przywrócenie jednej obwodowej komisji wyborczej.

30.11.2018

Krótsze tymczasowe kontrole graniczne w Schengen

Administracja publiczna

Kontrole na granicach wewnętrznych w strefie Schengen powinny być ograniczone do maksymalnie jednego roku, zamiast obecnie do dwóch lat. Za takimi zmianami w przepisach o tymczasowych kontrolach granicznych opowiedział się Parlament Europejski.

29.11.2018