Rząd chce zmian w zasadach zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Budownictwo

Składanie wniosków o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, gdy nie został na niej zrealizowany cel publiczny będzie możliwe w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli od uprawomocnienia się decyzji o wywłaszczeniu minęło już 20 lat. Tak wynika z przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

11.12.2018

RPO odwołuje się do sądu ws. spotu wyborczego PiS

Wybory

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie spotu wyborczego Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, o co wnioskował rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem spot nawoływał do nienawiści.

10.12.2018

Poważne zastrzeżenia NIK do działań obronnych państwa

Samorząd terytorialny

Działania resortu obrony narodowej w zakresie współpracy z organizacjami proobronnymi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Współpraca z wojskiem nie miała natomiast żadnych podstaw prawnych. Zastrzeżenia miały do niej m.in. sojusznicy NATO. Potwierdza to Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

10.12.2018

Nie ma samorządów bliskich bankructwa, ale 43 mogą być w grupie ryzyka

Finanse samorządów

Eksperci alarmują o rosnących dysproporcjach między dochodami i wydatkami samorządów. Najsłabsze są małe gminy i powiaty, ale bankrutem może być też duże miasto. Zdaniem samorządowców, zagrożenie stwarza nagły wzrost kosztów, np. przegrany duży spór sądowy, konieczność zwrotu dotacji z Unii Europejskiej czy… drastyczna podwyżka cen energii, która może uderzyć w przyszłym roku.

10.12.2018

MIiR: Miasta mogą wykorzystać koncepcje smart city do poprawy klimatu

Środowisko Nowe technologie

Resort rozwoju podkreśla, że koncepcje inteligentnego miasta spełniają dużą rolę w działaniach na rzecz klimatu i namawia samorządy do ich wykorzystywania. Przypomina też, że oferuje wsparcie finansowe dla działań na rzecz zintegrowanego podejścia do planowania i przekształcania miasta.

08.12.2018

Posłowie nie będą interweniować w sprawie niedofinansowania lokalnych placówek kultury

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Niskie zarobki i zła sytuacja kadrowa w instytucjach kultury to „ustawianie kultury na końcu łańcucha pokarmowego” - twierdzą ich pracownicy. A eksperci potwierdzają, że pozycja pracowników samorządowych placówek kultury jest gorsza niż pracowników samorządowych. Interwencję w tej sprawie chciała podjąć grupa posłów, ale nie zyskało to uznania sejmowej komisji.

07.12.2018

Sejm przyjął przepisy, które wprowadzają procedurę utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej

Administracja publiczna

Nowelizacja wprowadza do ustawy z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych pojęcie "utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej" i ureguluje kwestie związane z ogłaszaniem w dziennikach urzędowych oświadczeń rządowych informujących o utracie mocy obowiązującej umów międzynarodowych zawartych przez Polskę albo których stroną jest Polska. To projekt prezydencki.

06.12.2018

Ustawa o funduszu sołeckim bez zmian, mimo obaw o niedobór środków

Samorząd terytorialny

Systemowy niedobór pieniędzy na dokonanie zwrotu gminom z budżetu państwa części wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego spowoduje, że w 2020 roku zabraknie ok. 35 proc. środków – uważa poseł Ryszard Wilczyński. Posłowie nie podzielili jego obaw.

06.12.2018

Raport o stanie samorządu wzmocni kontrolę nad wójtem

Samorząd terytorialny

Nowy obowiązek samorządów może „odpolitycznić” toczące się w radach i sejmikach dyskusje nad sprawozdaniem z wykonania budżetu. Jednak zdaniem samorządowców konieczność przygotowania raportu o stanie gminy może być zadaniem pracochłonnym.

06.12.2018

Niezła sytuacja finansowa gmin, ale mogą być problemy z projektami z funduszy UE

Finanse samorządów

Resort finansów, który monitoruje m.in. zadłużenie samorządów, dobrze ocenia ich sytuację finansową. Jednak samorządowcy i eksperci alarmują, że może powstać problem z obsługą inwestycji realizowanych z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. I zabiegają o zmiany w prawie, które będą to ułatwiać.

05.12.2018

Pozwy obywateli za smog coraz bardziej realne

Środowisko

Roszczenia mieszkańców w związku z zanieczyszczeniem powietrza to już nie fantazja. Jeden z pierwszych procesów w tej sprawie czeka na apelację. Do sprawy przyłączył się właśnie rzecznik praw obywatelskich, według którego w sporze tym chodzi o ważny interes publiczny.

04.12.2018