Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w środę, że samorządy powiatowe podjęły decyzję o zamknięciu większości wydziałów komunikacji, co spowodowało, że nie można dokonać prostej czynności, jaką jest rejestracja samochodu, często samochodu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, zakupionego lub leasingowanego.

Związek Powiatów Polskich protestuje przeciwko wypowiedzi ministra. W liście do szefa resortu Andrzej Płonka, prezes ZPP podkreśla, że to zrzucanie na starostów odpowiedzialności za aktualne trudności w rejestracji pojazdów.

 

Prezes ZPP wytyka zaniedbania resortu

Jak przypomina, do obecnej sytuacji przyczyniło się m.in. wprowadzenie mechanizm nakładania kar administracyjnych za niezarejestrowanie w terminie 30 dni pojazdu używanego sprowadzonego z innego kraju członkowskiego UE i niezgłoszenie w tym samym terminie nabycia bądź zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju.

„Ministerstwo Infrastruktury ignorowało ostrzeżenia Związku Powiatów Polskich, że przepisy te doprowadzą do paraliżu funkcjonowania wydziałów komunikacji” – pisze prezes ZPP. Jego zdaniem Ministerstwo Infrastruktury nie zadbało o to, by funkcjonujące wspólnie systemy: Centralnej Ewidencji Pojazdów i SI Pojazd zostały skutecznie dostosowane do nowych przepisów.

W konsekwencji realizacja zgodnie z obowiązującymi przepisami np. rejestracji pojazdu wydłużyła się prawie dwukrotnie ze względu na konieczność dwukrotnego wprowadzania do systemu tych samych danych.

Czytaj też: Prezydent podpisał nowelizację tarczy antykryzysowej

Brak terminali z CEPIK-iem

W liście Andrzej Płonka wskazuje, że od okresu świątecznego ubiegłego roku wydziały komunikacji przeżywały oblężenie klientów. Nie można było w żaden sposób mu zaradzić, chociażby poprzez zwiększenie liczby osób pracujących w wydziałach komunikacji – ze względu na brak wolnych terminali podpiętych do CEPiKu.

Prezes ZPP zaznacza też, że po wypowiedzi ministra sprawdzono w powiatach, że  w sytuacji w poszczególnych powiatach wskazało, że w wielu miejscach np. liczba zarejestrowanych w marcu b.r. pojazdów leasingowanych jest porównywalna z analogiczną liczbą z marca roku ubiegłego.

Cały list dostępny jest na stronie ZPP tutaj