Miasta na różne sposoby walczą z pandemią COVID-19. Przeznaczają środki z własnych budżetów. Zdaniem samorządowców to ważne działania na rzecz zdrowia i życia mieszkańców i wsparcie administracji rządowej w jej działaniach.

Maseczki od miasta

Jak nas informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, miasto przekazało w tym tygodniu kilkanaście tysięcy maseczek do instytucji dbających o zdrowie, bezpieczeństwo i opiekę nad mieszkańcami. Chodzi o miejsca, gdzie przebywają lub pracują osoby, które nie mogą odizolować się od społeczeństwa, np. ze względu na charakter wykonywanej pracy. Maseczki trafiły m.in. do 4 kieleckich szpitali, 6 kieleckich domów pomocy społecznej, opiekunek osób starszych i niepełnosprawnych, policjantów, strażaków, kierowców autobusów i schronisk dla bezdomnych.

Samorząd Grudziądza podejmuje kolejną inicjatywę w walce z epidemią - każdy mieszkaniec narażony na zakażenie koronawirusem przez wykonywanie pracy na rzecz mieszkańców miasta czy opiekę nad osobami starszymi, może zgłosić zapotrzebowanie na pakiet ze środkami ochrony osobistej. Oprócz służby zdrowia to także m.in. ekspedientki, kierowcy, motorniczy, kurierzy czy pracownicy mający bezpośredni kontakt z interesantem. Pakiet będzie zawierał dwie wielorazowe, bawełniane maseczki ochronne wraz z instrukcją ich użytkowania, filtry oraz płyn do dezynfekcji o pojemności 1 l. Maseczki uszyją więźniowie Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu.

Zielona Góra ruszyła z drugą już akcją dystrybucji bezpłatnych maseczek ochronnych. Zielonogórzanie ponownie otrzymują darmowe maseczki. Tym razem przygotowano ich około 70 tys. Maseczki zapewniają też m.in. Starogard, Kętrzyn, Jastrzębie-Zdrój czy powiat myślenicki.

 

Podchloryn sodu na koronawirusa

Bytom montuje w szpitalach i domach pomocy społecznej chloratory do odkażania kanalizacji. Wcześniej miasto wprowadziło regularną dezynfekcję przestrzeni publicznych: przystanków, szaletów miejskich oraz przejść podziemnych, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. - Do tych działań w walce z koronawirusem dołącza teraz Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, które montuje dodatkowe urządzenia do dezynfekcji ścieków - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Chlorator to urządzenie przypominające dozowniki do mydła. Odchodzą od niego dwie rurki – jedną wpuszcza się w kanalizację, a druga podpięta jest do beczki z podchlorynem sodu w stężeniu 15 proc. Podchloryn sodu jest skuteczny w walce z wszystkimi rodzajami mikroorganizmów, niszczy bakterie, wirusy, grzyby i spory. Urządzenie elektronicznie dozuje odpowiednią ilość roztworu do ścieków.

Dezynfekowanie przestrzeni i pomieszczeń

Gliwice kupiły 13 profesjonalnych generatorów ozonu. Pomogą w dezynfekowaniu pomieszczeń w Szpitalu Miejskim nr 4 oraz miejskich instytucjach i placówkach, które muszą działać mimo epidemii - domy pomocy społecznej i Ośrodek Pomocy Społecznej oraz budynki Urzędu Miejskiego. Posłużą również m.in. do odkażania pojazdów Straży Miejskiej.

Dezynfekcje infrastruktury przystankowej i najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców miejsc w przestrzeni publicznej prowadzą m.in. Zabrze, Bielsko-Biała, Warszawa, Częstochowa, Krotoszyn czy Nowe Miasto Lubawskie.

Czytaj też: Miasta wprowadzają ulgi w podatku od nieruchomości>>

Respiratory za maseczki

W 20 punktach dystrybucji na terenie gminy Jarocin można nabyć maseczki ochronne, a dochód ze sprzedaży wesprze zakup 4 respiratorów dla szpitali. - Współpracując pomagamy sobie nawzajem - to hasło, z którym stajemy do walki z koronawirusem – napisał na swoim fanpage'u burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki,  zachęcając do wzięcia udziału w akcji „Rozdajemy maseczki - zbieramy na respiratory”.

Sopot kupuje respirator i sprzęt ochrony osobistej dla pracowników medycznych, socjalnych, służb i potrzebujących mieszkańców, ponad 200 termometrów medycznych i urządzenie do odkażania karetek. Sopocki Oddział Geriatryczny Pomorskiego Centrum Reumatologicznego został wyposażony w dwa respiratory. Zakup jednego urządzenia sfinansowało miasto Sopot, za drugie zapłaciła działająca na rynku trójmiejskim firma deweloperska Invest Komfort.

Zobacz też: Rozporządzenie obowiązuje: Od czwartku wszyscy w maseczkach w pracy i miejscach publicznych>>

Wymazobus od miasta wykona testy

Mieszkańcy Zabrza mogą szybciej wykonać testy na koronawirusa dzięki uruchomionemu przez Urząd Miasta specjalnemu ambulansowi. - Uruchomiliśmy w naszym mieście „wymazobus”, dzięki któremu mieszkańcy będą znacznie krócej czekać na test na obecność koronawirusa - informuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Dzięki „wymazobusowi”, każdego dnia zostanie przebadanych o ok. 25 zabrzan więcej.

Również Rybnik sfinansował działanie „wymazobusa". Pielęgniarka i ratownik medyczny dojeżdżają specjalnym ambulansem do mieszkańców i pobierają próbki na koronawirusa. Miasto sfinansowało działanie „wymazobusa” za 50 tysięcy złotych.

Związek Miast Polskich chce wesprzeć miasta

Związek Miast Polskich nawiązał współpracę z ekspertami w zakresie badań diagnostycznych czy niezbędnego do nich wyposażenia, którzy będą nieodpłatnie pomagać miastom członkowskim ZMP przy podejmowaniu decyzji  dotyczących doposażania podmiotów leczniczych w tego typu sprzęt. Kontakt z Biurem ZMP - biuro@zmp.poznan.pl

Zobacz więcej Zakupy sprzętu do walki z COVID-19 - nowa forma wsparcia ze strony ZMP>>