Pracownicy socjalni wzmagają protest, wysunęli nowe żądania

Pomoc społeczna

Nowe postulaty pracowników pomocy społecznej, którzy protestują od kilku miesięcy m.in. z powodu niskich pensji, dotyczą zwrotu kosztów przejazdu, szkoleń, urlopów dla poratowania zdrowia i dalszych kwestii związanych z wynagrodzeniami i dodatkami.

25.01.2019

Podwyżki dla budżetówki realne, Senat za budżetem

Administracja publiczna

Zgodnie z zapowiedziami rządu, wynagrodzenia w sferze budżetowej powinny w tym roku wzrosnąć, a proporcjonalnie szybciej powinny rosnąć w jednostkach, których pracownicy zarabiają mniej. Prace nad ustawą budżetową kończy właśnie Senat.

25.01.2019

Skarb Państwa ma zapłacić karę za smog

Środowisko

Jest wyrok w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd przyznał rację aktorce Grażynie Wolszczak. Jeden z pierwszych procesów w tej sprawie, dotyczący mieszkańca Rybnika, od jakiegoś czasu czeka na apelację.

24.01.2019

NBP ujawnia zarobki prezesa, ale dyrektorów nie

63,5 tys. złotych zarabia średnio miesięcznie prezes Narodowego Banku Polskiego, a członkowie zarządu po 49,5 tys. Takie dane podał właśnie NBP, ale wzbudzające ostatnio największe emocje zarobki dyrektorów w tej instytucji nie zostały ujawnione. Z informacji wynika, że zarobki prezesa obniżyły się w ubiegłym roku, a członków zarządu nieco wzrosły.

24.01.2019

Plany miejscowe uchwalane są coraz wolniej i dla mniejszych terenów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Prace nad planami miejscowymi w gminach nie przyspieszają, mimo wysokiej presji inwestycyjnej. A brak planów skutkuje chaotyczną zabudową przestrzeni. Do tego cyfryzacja dokumentów planistycznych jest niewystarczająca, co powoduje jej nieprzydatność dla efektywnego monitoringu planowania przestrzennego.

24.01.2019

Resort sportu wesprze tworzenie regionów turystycznych

Samorząd terytorialny

Do 28 lutego samorządy i inne podmioty mogą zgłaszać swój udział w programie „Polskie Marki Turystyczne”. Ministerstwo sportu i Polska Organizacja Turystyczna chcą profesjonalizacji zarządzania turystyką na poziomie lokalnym.

23.01.2019

Metropolizacja Polski raczej nie do zatrzymania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sytuacja miast średnich poprawia się wraz z rozwojem całego kraju, nie ma wygranych wielkich aglomeracji i przegranych obszarów peryferyjnych – uważają autorzy raportu o rozwoju regionalnym. Jednak przyznają, że nadal to metropolie stwarzają lepsze możliwości edukacyjne czy zawodowe.

23.01.2019

Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów kosztują najwięcej

Środowisko Finanse samorządów

Wciąż rosnące koszty zagospodarowania śmieci to następstwo m.in. drogich instalacji przetwarzających czy wzrostu cen energii, paliw i płac. Kosztuje wypełnianie przepisów przeciwdziałających pożarom wysypisk i większe tzw. opłaty marszałkowskie. Do drastycznych podwyżek dołączyli się radni, którzy czasem obniżali je wcześniej „lekką ręką”. Mimo że gminy mają bardzo małe pole manewru, jeśli chodzi o zmniejszanie kosztów, szukają oszczędności

22.01.2019

Energetyka całkiem rozproszona

Środowisko

Niespójne prawo powoduje, że nie wiadomo kto i jak miałby realizować zadania związane z bezpieczeństwem energetycznym obywateli na poziomie lokalnym. A do tego obowiązujące obecnie w Polsce przepisy zawierają 173 definicje dotyczące energetyki.

21.01.2019

NIK: Nie jesteśmy dostatecznie chronieni, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych

Administracja publiczna

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli w Polsce nie funkcjonuje skuteczny system ochrony ludności, nie ma właściwych struktur i procedur oraz kompleksowego prawa. NIK sugeruje rządowi przejrzenie obowiązujących przepisów, a szczególnie szybkie dokończenie prac nad kompleksową ustawą o bezpieczeństwie.

21.01.2019

Ruszyły konsultacje zasad otwierania danych publicznych

Administracja publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji chce poznać stanowisko podmiotów zainteresowanych otwieraniem danych. Zgłoszone w ramach konsultacji uwagi mają posłużyć zmianom standardów otwartości, które pozwolą na powszechny i swobodny dostęp do danych oraz ich ponowne wykorzystywanie.

18.01.2019

Brak dofinansowania wśród powodów wykluczenia transportowego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Publiczny transport zbiorowy jest zadaniem własnym samorządów. Pieniędzy na to jednak brakuje, zwłaszcza tam, gdzie ludzi jest mało i prywatnym przewoźnikom nie opłaca się działać. A tymczasem dostępność transportowa wpływa na rozwój gospodarczy i poziom życia mieszkańców.

18.01.2019

Przewodniczący rady może wydać urzędnikowi polecenie, ale szefem jest wójt

Samorząd terytorialny

Umożliwienie przewodniczącemu rady lub sejmiku wydawania poleceń służbowych pracownikom urzędu ma zapobiec utrudnianiu współpracy, kiedy wójt i szef rady są w opozycji do siebie. Jednak nadal może się zdarzyć, że w sytuacji konfliktu do pracowników będą docierały sprzeczne przekazy i polecenia.

17.01.2019