Centrum Informacyjne Senatu poinformowało, że stanowisko ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym zostanie przekazane do Sejmu wraz z pakietem innych uchwał, które w środę podejmie Senat.

Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia z inicjatywy PiS i przewidywała, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne. Nowe przepisy dawały też marszałkowi Sejmu możliwość przesunięcia terminu wyborów, jednak w granicach wyznaczonych przez konstytucję (czyli najpóźniej na 23 maja).
Po burzliwej debacie 5 maja ustawa została odrzucona w całości. 

Czytaj: Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich>>

W tej sytuacji musi ona być jeszcze ponownie uchwalona przez Sejm. Do odrzucenia sprzeciwu Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o 1 głos więcej niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Część posłów Porozumienia, wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, zapowiedziała zgodnie z wcześniejszą oceną lidera ugrupowania Jarosława Gowina, że nie zagłosuje za odrzuceniem weta Senatu. Zdaniem Gowina przeprowadzenie wyborów w maju z uwagi na epidemię jest niemożliwe.